Kombëtarja austriake e futbollit

Kombëtarja austrike e futbollit është ekipi kombëtar i futbollit të Austrisë dhe kontrollohet nga Federata Austriake e Futbollit, një nga me të vjetrat ne botë.

Austria
Soccerball.svg
Federata Federata e Futbollit Austrisë
Trajneri Flamuri Josef Hickersberger
Kapiteni aktual Andreas Ivanschitz
Golashënuesi Toni Polster (44)
FIFA (kodi)
FIFA (rangu) 90
Pozita më e lartë 27 (gusht 1997)
Pozita më e ulët 100 (shtator 2004)
Elo (Rangu) 95
Pozita më e lartë 8 (1954)
Brenda
Jashtë
Loja e parë ndërkombëtare

Flamuri Austria 5 - 0 Hungaria Flamuri
(Vjena, Austria; 12 tetor, 1902)
Fitorja më e madhe

Flamuri Austria 9 - 0 Malta Flamuri
(Zalcburg, Austria; 30 prill, 1977)
Humbja më e madhe

Flamuri Austria 1 - 11 Anglia Flamuri
(Vjena, Austria; 8 qershor, 1908)
Kupa e Botës
Pjesëmarrja 7 (Filluar më 1934 )
Rezultati më i mirë Vendi tretë, 1954
Kampionati Evropian
Pjesëmarrja s´ka (Filluar më 2008)
Rezultati më i mirë -/-

ReferimeRedakto