Lajpcigu (gjerm. Leipzig) (ital. Lipsia) është qytet në lindje të Gjermansë dhe ka rreth 510 000 banorë. Lajpcigu u themelua në vitin 1165.

Leipzig
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej510,651
{{{postal_code_type}}}
L
Faqja zyrtareWeb faqja

Historia Redakto

Gjeografia Redakto

Demografia Redakto

Ekonomia Redakto

Kultura Redakto

Politika Redakto

Shih edhe Redakto

Shkolla e lartë tregtare e Lajpcigut

Lidhje të jashtme Redakto