Baku (azerbajxhanisht: Bakı, Badkuba; Persisht: بادکوبا‎) është kryeqytet i Azerbajxhanit.

Baku
Gjuha azerbajxhane : Bakı
Qytet
Vendndodhja
Baku is located in Azerbajxhani
Baku
Baku

Koordinatat: 40°23′43″V 49°52′56″L / 40.39528°V 49.88222°L / 40.39528; 49.88222

Administrimi
Shteti Flamuri Azerbajxhani
Kryetari i Bashkisë Hajibala Abutalybov
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2,130 km2
Lartësia -28 m (m.n.d.)
Popullsia 2,075,000 banorë
Dendësia 957,6 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore AZT (UTC+4)
Verore AZST (UTC+5)
Kodi Postal AZ1000
Prefiksi (+994) 12
Targa 10 AZ 90 AZ
Koordinatat 40° 23′ 43″ Veri

49° 52′ 56″ Lindje

Faqja Zyrtare www.bakucity.az

Baku shtrihet në pjesën jugore të gadishullit Abseron. Sipas regjistriit të popullsisë së vitit 2007 në Baku kanë jetuar 2.0 milion banorë. Së bashku me rrethinat Baku ka rreth 3 milion banorë. Arsyeja e një numri të tillë është numri i madh i refugjatëve dhe personave të zhvendosur.

DemografiaRedakto

Vlerësohet se në vitin 2007 në Baku jetonin 2,075,000 banorë, ndërsa grupet kryesore etnike janë:

  • Azerë 92.8% (1,925,600)
  • Rusë 4% (83,000)
  • Turq 2.1% (43,575)
  • Esbullah 0.2 %
  • të tjerë 0.9 %