Baku

kryeqyteti i Azerbajxhanit

Baku (azerbajxhanisht: Bakı; Persisht: بادکوبا‎, Badkuba) është kryeqytet i Azerbajxhanit.

Koleksion i Fotove të Kryeqytetit Baku, 2019.
Baku
Bakı
Qytet
Popullsia
 • Gjithsej2.075.000
{{{postal_code_type}}}
AZ1000
Targat10 AZ 90 AZ
Faqja zyrtarewww.bakucity.az

Baku shtrihet në pjesën jugore të gadishullit Absheron. Sipas regjistriit të popullsisë së vitit 2007 në Baku kanë jetuar 2.0 milion banorë. Së bashku me rrethinat Baku ka rreth 3 milion banorë. Arsyeja e një numri të tillë është numri i madh i refugjatëve dhe personave të zhvendosur.

Demografia

Redakto

Vlerësohet se në vitin 2007 në Baku jetonin 2,075,000 banorë, ndërsa grupet kryesore etnike janë:

  • Azerë 92.8% (1,925,600)
  • Rusë 4% (83,000)
  • Turq 2.1% (43,575)
  • Esbullah 0.2 %
  • të tjerë 0.9 %