UEFA Euro 2012

Kampionati Evropian i Futbollit 2012 që njihet si UEFA Euro 2012 është edicioni i 14 i Kampionatit Europian që është e organizuar nga UEFA. Ky turnament u mbajt në Poloni dhe Ukrainë nga data 8 qershor deri në datën 1 korrik. Në këtë turnament ka pasur numër rekord shikuesish (1,440,896) me mesatare (46,481) tifozë për ndeshje.

UEFA Euro 2012
Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012
(polonisht)
Чемпіонат Європи з футболу 2012
Stampa:Uk
Logoja zyrtare e UEFA Euro 2012
Krijojmë histori së bashku
Creating History Together
Detajet
Vendet pritësPoloni
Ukrainë
Datat8 qershor – 1 korrik
Skuadrat16
Stadiumet8 (në 8 qytete pritëse)
Renditja përfundimtare
Kampionët Spanja (titulli i 3-të)
Vendi i dytë Italia
Statistikat
Ndeshje të luajtura31
Gola të shënuar76 (2,45 për ndeshje)
Pjesëmarrja1.440.896 (46.481 për ndeshje)
Golashënuesi më i mirëKroacia Mario Mandžukić
Gjermania Mario Gómez
Italia Mario Balotelli
Portugalia Cristiano Ronaldo
Rusia Alan Dzagoev
Spanja Fernando Torres
(3 goals each)
Lojtari më i mirëSpanja Andrés Iniesta
2008
2016

Skuadrat e kualifikuara Redakto

16 skuadrat e kualifikuara për në Kampionatin Evropian.

Country Kualifikuar si: Data ku është kualfikuar Pjesmarrjet me përpara: 1
  Polonia Mikpritësi 18 prill 2007 1 (2008)
  Ukraina MikpritësiA 18 prill 2007 A 0 (debut)
 2 Gjermania Fituesi i Grupit A 2 shtator 2011 A10 (1972, 1976, 1980, 1984, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004, 2008)
 3 Rusia Fituesit i Grupit B 11 tetor 2011 9 (1960, 1964, 1968, 1972, 1988, 1992, 1996, 2004, 2008)
  Italia Fitues i Grupit C 6 shtator 2011 7 (1968, 1980, 1988, 1996, 2000, 2004, 2008)
  Franca Fitues i Grupit D 11 tetor 2011 (1960, 1984, 1992, 1996, 2000, 2004, 2008)
  Hollanda Fitues i Grupit E 6 shtator 2011 8 (1976, 1980, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004, 2008)
  Greqia Fitues i Grupit F 11 tetor 2011 3 (1980, 2004, 2008)
  Anglia Fitues i Grupit G 7 tetor 2011 (1968, 1980, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004)
  Danimarka Fitues i Grupit H 11 tetor 2011 (1964, 1984, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004)
  Spanja Fitues i Grupit I 6 shtator 2011 (1964, 1980, 1984, 1988, 1996, 2000, 2004, 2008)
  Suedia Fitues i Play-Off 11 tetor 2011 4 (1992, 2000, 2004, 2008)
  Kroacia Fitues i Play-Off 15 nëntor 2011 (1996, 2004, 2008)
  Cekia Fitues i Play-Off 15 nëntor 2011 (1960, 1976, 1980, 1996, 2000, 2004, 2008)
  Portugalia Fitues i Play-Off 15 nëntor 2011 (1984, 1996, 2000, 2004, 2008)
  Irlanda Fitues i Play-Off 15 nëntor 2011 (1988)
1 Bold indicates champion for that year. Italics indicate (co-)host.
2 Nga viti 1972 deri në vitin 1988,   Gjermania eshte njohur si Gjermania Perëndimore dhe ka marre pjesë në Europiane si Gjermania Perëndimore.
3 Nga viti 1960 deri në vitin 1988,   Rusia është njohur si Bashkimi Sovjetik dhe në vitin 1992 si Komuniteti i Shteteve të Pavarura dhe ka marrë pjesë në Europiane si Bashkimi Sovjetik dhe Komuniteti i Shteteve të Pavarura.
4 Nga viti 1960 deri në vitin 1980,   Cekia eshte njohur si Czechoslovakia dhe ka marre pjesë në Europiane si Czechoslovakia.

Stadiumet Redakto

Gjatë kohës ku u luajten 31 Ndeshje në UEFA Euro 2012, 16 u luajten në Ukraine dhe 15 në Poloni.

Poloni
Warsaw Gdańsk Wrocław Poznań
National Stadium
Ndërtuar për Turnamentin
Kapaciteti: 56,070[1]
PGE Arena
Ndërtuar për Turnamentin
Kapaciteti: 39,150[2]
Municipal Stadium
Ndërtuar për Turnamentin
Kapaciteti: 40,000
Municipal Stadium
Rikonstruktuar per Turnamentin
Kapaciteti: 39,550
3 Ndeshje në Grupin A
(incl. Ndeshja hapese),
1 cerek-finale and
1 gjysme-finale
3 Ndeshje në Grupin C dhe
1 cerek-finale
3 Ndeshje në Grupin A 3 Ndeshje në Grupin C
       
Ukrainë
Kiev Donetsk Kharkiv Lviv
Olympic Stadium
Rikonstruktuar per Turnamentin
Kapaciteti: 64,640
Donbass Arena
Ndërtuar për Turnamentin
Kapaciteti: 49,400
Metalist Stadium
Rikonstruktuar per Turnamentin
Kapaciteti: 37,750
Arena Lviv
Ndërtuar për Turnamentin
Kapaciteti: 32,990
3 Ndeshje në Group D,
1 cerek-finale dhe
the final
3 Ndeshje në Grupin D,
1 cerek-finale dhe
1 gjysme-finale
3 Ndeshje në Grupin B 3 Ndeshje në Grupin B

Biletat Redakto

Biletat për Stadiumet janë shitur direkt nga UEFA nëpërmjet faqes se saj ne internet, ose të shpërndara nga Kombetaret e futbollit të 16 finalistëve. Aplikacionet u bëne gjatë muajit mars te vitit 2011 për 1.4 milion bileta në dispozicion për 31 ndeshjet e turneut. Mbi 20,000 bileta ishin parashikuar për të kaluar kufirin Poloni-Ukrainë çdo ditë gjatë turneut. Mbi 12 milion aplikacione janë pranuar, i cili përfaqësonte një rritje prej 17% mbi UEFA Euro 2008, dhe ky ishte nje rekord i te gjitha koherave dhe Europianeve. Për shkak të kësaj mbi abonimet për ndeshjet, llotaritë janë kryer për shpërndarjen e biletave. Çmimet varionin nga 30 € (£ 25) (për një vend prapa golave në një ndeshje në grup) në € 600 (£ 513) (për një vend në qëndrim kryesor në finale). Përveç biletave individuale ndeshjes, tifozët mund të blini paketa për të parë ose të gjitha ndeshjet e luajtur nga një ekip, apo të gjitha ndeshjet në një vend të veçantë.

Transmetimi Redakto

Sipas kërkesave të UEFA-s, TP sigurohet përafërsisht 2х70 shpejtësinë Gbit / sec dhënat e komunikimit nga stadiumet polake dhe 2х140 Gbit / sek në mes të Polonisë dhe Ukrainës. Kjo ishte e nevojshme për shkak të faktit se ndeshjet u transmetua në cilësi HD. Prodhimi multilateral nga 31 kamera për të mbuluar veprime në dhe përreth fushë në çdo ndeshje, me kamera shtesë pas aktivitetet rreth lojës, të tilla si ardhurve ekip në stadiume, intervista, konferenca dhe medias. Zyrtari i Euro 2012 tha që qëndra e transmetimeve është e vendosur në Qendrën XXI Expo Ndërkombëtare në Varshavë. Turnamenti u transmetua drejtpërdrejt nga rreth 100 kanale televizive që mbulojnë tërë botën. 150,000,000 persona e panë Live këtë turnament.

Topi i Euro 2012 Redakto

Adidas Tango 12 është topi zyrtar i UEFA Euro 2012[3] Ky top u emërua topi zyrtar pasi topi origjinal ishte Adidas Tango. Ky top kishte një dezanj tjetër nga topi Adidas Tango. Lloje të tjera të topit janë përdorur në turnamente të tjera si Kupa e Kombeve të Afrikes, Lojërat olimpike verore. Ky top u projektua qe te jete i lehte kur triblohet dhe kontrollohet pasi Jabulani qe u perdor Kupën e Botës 2010 merrte një trajektore të cuditeshme.

Ecuria e Skuadrave në EURO 2012 Redakto

Skuadra Arritja Ndeshja e Fundit Vendi i Skuadres Vendi i Grupeve Vendi i Cerek-Finales Vendi i Gjysme-Finales Vendi i Finales
  Kroacia 5 qershor 18 qershor Warka
Near Warsaw
Gdańsk dhe Poznań
  Cekia 3 qershor 21 qershor Wrocław Wrocław Warsaw
  Danimarka 4 qershor 17 qershor Kołobrzeg Kharkiv dhe Lviv
  Anglia 6 qershor 24 qershor Kraków Kiev dhe Donetsk Kiev
  Franca 6 qershor 23 qershor Donetsk Kiev dhe Donetsk Donetsk
  Gjermania 3 qershor 28 qershor Gdańsk Kharkiv dhe Lviv Gdańsk Warsaw
  Greqia 3 qershor 22 qershor Jachranka
Near Warsaw
Warsaw dhe Wrocław Gdańsk
  Irlanda 5 qershor 18 qershor Sopot
Near Gdańsk
Gdańsk dhe Poznań
  Italia 5 qershor 1 korrik Kraków Gdańsk dhe Poznań Kiev Warsaw Kiev
  Hollanda 4 qershor 17 qershor Kraków Kharkiv
  Polonia 28 maj 16 qershor Warsaw Warsaw dhe Wrocław
  Portugalia 4 qershor 27 qershor Opalenica
Near Poznań
Kharkiv and Lviv Warsaw Donetsk
  Rusia 3 qershor 16 qershor Warsaw Warsaw dhe Wrocław
  Spanja 5 qershor 1 korrik Gniewino
Near Gdańsk
Gdańsk Donetsk Donetsk Kiev
  Suedia 6 qershor 19 qershor Kiev Kiev
  Ukraina 6 qershor 19 qershor Kiev Kiev dhe Donetsk

Gjyqtarët Redakto

Më 20 dhjetor 2011, UEFA publikoi listën e 12 gjyqtarëve dhe 44 zyrtarëve të përcaktuar për UEFA Euro 2012.[4] Më 27 mars 2012, UEFA publikoi listën e 80 gjyqtarët që do të përdoren për të drejtuar ndeshjet e Europianit duke përfshire edhe gjygjtarët shtesë, ndihësit dhe gjyqtarët rezervë. Një ndeshje në Evropian drejtohej nga gjyqtari kryesor, katër ndihmësa dhe dy të tjerë mbrapa secilës portë.

Vendi Albitri Assitenti Albitri shtesë Ndeshjet e albitruara
  Anglia Howard Webb Michael Mullarkey
Peter Kirkup
Stephen Child (standby)
Martin Atkinson
Mark Clattenburg
Rusi-Republika Ceke (Grupi A)
Itali-Kroaci (Grupi C)
Republika Ceke-Portugali (Cerek-finale)
  Franca Stéphane Lannoy Eric Dansault (replaced by standby)
Frédéric Cano
Michaël Annonier (standby)
Fredy Fautrel
Ruddy Buquet
Gjermani-Portugali (Grupi B)
Greqi-Republika Ceke (Grupi A)
Gjermani-Itali (Gjysme-finale)
  Gjermania Wolfgang Stark Jan-Hendrik Salver
Mike Pickel
Mark Borsch (standby)
Florian Meyer
Deniz Aytekin
Poloni-Rusi (Grupi A)
Croatia–Spain (Grupi C)
  Hungaria Viktor Kassai Gábor Erős
György Ring
Róbert Kispál (standby)
István Vad
Tamás Bognár
Spanj-Itali (Grupi C)
Angli-Ukrain (Grupi D)
  Italia Nicola Rizzoli Renato Faverani
Andrea Stefani
Luca Maggiani (standby)
Gianluca Rocchi
Paolo Tagliavento
Franc–Angli (Grupi D)
Portugali-Holland (Grupi B)
Spanj–Franc (Cerek-finale)
  Holanda Björn Kuipers Sander van Roekel>
Erwin Zeinstra
Norbertus Simons (standby)
Pol van Boekel
Richard Liesveld
Irland–Kroaci (Grupi C)
Ukrain-Franc (Grupi D)
  Portugalia Pedro Proença Bertino Miranda
Ricardo Santos
Tiago Trigo (standby)
Jorge Sousa
Duarte Gomes
Spanj–Irland (Grupi C)
Suedi-Franc (Grupi D)
Angli-Itali (Cerek-fina;e)
Spanj-Itali (Finalja)
  Skocia Craig Thomson Alasdair Ross
Derek Rose
Graham Chambers (standby)
William Collum
Euan Norris
Danimark-Portugali (Grupi B)
Ceki–Poloni (Grupi A)
  Sllovenia Damir Skomina Primož Arhar
Marko Stančin (replaced by standby)
Matej Žunič (standby)
Matej Jug
Slavko Vinčič
Holland-Danimark (Grupi B)
Suedi-Angli (Grupi D)
Gjermani-Greqi (Cerek-finale)
  Spanja Carlos Velasco Carballo Roberto Alonso Fernández
Juan Carlos Yuste Jiménez
Jesús Calvo Guadamuro (standby)
David Fernández Borbalán
Carlos Clos Gómez
Poloni-Greqi (Grupi A)
Danimark-Gjermani (Grupi B)
  Suedia Jonas Eriksson Stefan Wittberg
Mathias Klasenius
Fredrik Nilsson (standby)
Markus Strömbergsson
Stefan Johannesson
Holland-Gjermani (Grupi B)
Greqi-Rusi (Grupi A)
  Turqia Cüneyt Çakır Bahattin Duran
Tarık Ongun
Mustafa Emre Eyisoy (standby)
Hüseyin Göçek
Bülent Yıldırım
Ukrain–Suedi (Grupi D)
Itali–Irland (Grupi C)
Portugali-Spanj (Gjysme-finale)

Nihmesit e asistentëve të Arbitrave:

Rezultatet Redakto

Faza e Grupeve Redakto

 
Pozocionet e mbarimit të Turnamentit për skuadrat pjesmarresë.

Kampionati Evropian përbehet nga katër grupe me nga katër skuadra në secilën grup. Dy skuadrat e para kualifikohen në fazën me eliminim direkt kurse dy të tjerat eliminohen.[5]

Grupi A Redakto

 
Ndeshja hapëse e UEFA Euro 2012: Poloni-Greqi
Skuadra Nd F B H G+ G- GD Pk
  Çekia 3 2 0 1 4 5 −1 6
  Greqia 3 1 1 1 3 3 0 4
  Rusia 3 1 1 1 5 3 +2 4
  Polonia 3 0 2 1 2 3 −1 2

8 qershor 2012

12 qershor 2012

16 qershor 2012

Grupi B Redakto

 
Lukas Podolski dhe Nani ne Gjermani-Portugali.
Skuadra Nd F B H G+ G- GD Pk
  Gjermania 3 3 0 0 5 2 +3 9
  Portugalia 3 2 0 1 5 4 +1 6
  Danimarka 3 1 0 2 4 5 −1 3
  Hollanda 3 0 0 3 2 5 −3 0

9 qershor 2012

13 qershor 2012

18 qershor 2012

Grupi C Redakto

 
Tifozët jasht ëtadiumit duke u bërë gati për të parë ndeshjen Spanjë – Itali.
Skuadra Nd F B H G+ G- GD Pk
  Spanja 3 2 1 0 6 1 +5 7
  Italia 3 1 2 0 4 2 +2 5
  Kroacia 3 1 1 1 4 3 +1 4
  Irlanda 3 0 0 3 1 9 −8 0

10 qershor 2012

14 qershor 2012

18 qershor 2012

Grupi D Redakto

 
Andriy Shevchenko duke shënuar Golin e dytë kundër Suedisë.
Skuadra Nd F B H G+ G- GD Pk
  Angli 3 2 1 0 5 3 +2 7
  Franca 3 1 1 1 3 3 0 4
  Ukraina 3 1 0 2 2 4 −2 3
  Suedia 3 1 0 2 5 5 0 3

11 qershor 2012

15 qershor 2012

19 qershor 2012

Faza me eleminim Redakto

Finalistët Redakto

Çerek finalja Gjysëm finalja Finalja
                   
21 qershor - Warsaw        
   Çekia  0
27 qershor - Donetsk
   Portugalia  1  
   Portugalia  0 (2)
22 qershor - Donbass Arena, Donetsk
     Spanja  0 (4)  
   Spanja  2
1 korrik - Kiev
   Franca  0  
   Spanja  4
23 qershor - Gdańsk
     Italia  0
   Gjermania  4
28 qershor - Warsaw
   Greqia  2  
   Gjermania  1
24 qershor - Kiev
     Italia  2  
   Anglia  0 (2)
   Italia  0 (4)  

Cerek-Finalet Redakto

  Çekia0:1  Portugalia
Ronaldo   79'
Pjesëmarrja: 55,590
Gjyqtari: Howard Webb

  Gjermania4:2  Greqia
Lahm   39'
Khedira   61'
Klose   68'
Reus   74'
Samaras   55'
Salpingidis   89'
Pjesëmarrja: 38,751

  Spanja2:0  Franca
Alonso   19'   90+1' (pen.)
Pjesëmarrja: 47,000
Gjyqtari: Nicola Rizzoli (Italia)

  Anglia0:0 (a.e.t.)  Italia
Pjesëmarrja: 64,340
    Penala  
Gerrard  
Rooney  
Young  
Cole  
2:2   Balotelli
  Montolivo
  Pirlo
  Nocerino
  Diamanti
 

Gjysëm finalja Redakto

    Penala  
Moutinho  
Pepe  
Nani  
Alves  
2:4   Alonso
  Iniesta
  Piqué
  Ramos
  Fàbregas
 

  Gjermania1:2  Italia
Özil   90+2' (pen.) Balotelli   20'   36'
Pjesëmarrja: 55,5240

Finalja Redakto

  Spanja4:0  Italia
Silva   14'
Alba   41'
Torres   84'
Mata   88'
Pjesëmarrja: 63,170
Gjyqtari: Pedro Proença

Statistikat Redakto

Golashenuesit Redakto

 
Torres dhe Balotelli (të dy me numrin 9) nga finalja.

3 Gola

2 Gola

1 Gol

1 autogol

Çmimet Redakto

 
Andrés Iniesta u shpall lojtari më i mirë i Euro 2012 dhe gjithashtu u zgjodh në Ekipin e Turnamentit.
UEFA Ekipi i Turnamentit

UEFA publikoi 23 lojtaret më të mirë të UEFA Euro 2012.[6] Grupi i përzgjedhjes së lojtarëve përbëhej nga 11 analistë të cilët i kishin ndjekur të gjithë ndeshjet e turnamentit. Dhjetë lojtarë janë nga kombetarja fituese Spanja, nderkohë që Zlatan Ibrahimović ishte i vetmi lojtar që u eleminua që në fazën e grupeve dhe sërisht u zgjodh në Ekipin e Turnamentit.

Portierët Mbrojtësit Mesfushorët Sulmuesit
  Manuel Neuer
  Gianluigi Buffon
  Iker Casillas
  Philipp Lahm
  Fábio Coentrão
  Pepe
  Jordi Alba
  Gerard Piqué
  Sergio Ramos
  Steven Gerrard
  Sami Khedira
  Mesut Özil
  Andrea Pirlo
  Daniele De Rossi
  Xabi Alonso
  Sergio Busquets
  Andrés Iniesta
  Xavi
  Mario Balotelli
  Cristiano Ronaldo
  Cesc Fàbregas
  David Silva
  Zlatan Ibrahimović
UEFA Lojtari i Turnamentit
Kepuca e Arte

Paratë e dhuruara Redakto

Prize money
Rank (unoff.) Skuadra Million €
1   Spanja 23.0
2   Italia 19.5
3   Gjermania 16.0
4   Portugalia 15.0
5   Anglia 12.5
6   Çekia 12.0
7   Franca,   Greqia 11.5
9   Kroacia,   Rusia 10.5
11   Danimarka,   Ukraina 10.0
13   Polonia,   Suedia 9.0
15   Hollanda,   Irlanda 8.0

Në total u shperndan 196 Milion € për 16 Skuadrat pjesmarrëse, ndryshe nga UEFA Euro 2008 ku u shperndan vetëm 184 Milion €. Cdo Skuadër përfiton nga 8 Milion € nga performancat në fushën e lojes. Kombetarja Spanjolle që u shpall fituese e UEFA Euro 2012 fitoi 23 Milion € për performancat e saj në fushën e lojës.

Lekët e dhuruara në baze të performancave: Redakto

 • Lekë për pjesmarrje: 8 Milion €
 • Kampion: 7.5 Milion: €
 • Finalist: 4.5 Milion: €
 • Gjysmë-finalisti: 3 Milion €
 • Cerek-finalisti: 2 Milion €
 • I treti në Grup: 1 Milion €
 • Fituesi i 1 Ndeshje në Grup: 1 Milion €
 • Barazim një ndeshje: 0.5 Milion €

Disiplina Redakto

Lojtari Ndëshkime Dëmini
  Wayne Rooney   në Fazën Kualifikuese vs   Mali i Zi Grupi D vs   Franca
Grupi D v   Suedia
  Sokratis Papastathopoulos     në Grupin A vs   Polonia Grupin A vs   Cekia
  Wojciech Szczęsny   në Grupin A vs   Greqia Grupi A vs   Rusia
  Jérôme Boateng   në Grupin B vs   Portugalia
  në Grupin B vs   Hollanda
Grupi B vs   Danimarka
  Giorgos Karagounis   në Grupin A vs   Polonia
  në Grupin A vs   Rusia
Cerek-finale vs   Gjermania
  José Holebas   në Grupin A vs   Polonia
  në Grupin A vs   Rusia
Cerek-finale vs   Gjermania
  Keith Andrews     në Grupin C vs   Italia Kualifikueset për Kupën e Botës vs   Kazakistani
  Philippe Mexès   në Grupin D vs   Ukraina
  në Grupin D vs   Suedia
Cerek-finale vs   Spanja
  Christian Maggio   në Grupin C vs   Spanja
  në Cerek-finale vs v   Anglia
Gjysme-finale vs   Gjermania

Penalltitë Redakto

Penalltitë Redakto

Në këtë turnament u fituan 4 penallti nga të cilat 3 u shënuan dhe 1 u humb. Giorgos Karagounis ishte i vetmi lojtar që humbi penallti ndeshjen hapëse kundër Polonisë.

Shënuar
Humbur

Sponsorët Redakto

Sponsor Botëror Sporsor të Eventeve
Ukraina Polonia

Referime Redakto

 1. ^ "National Stadium Warsaw" [Stadiumi Kombëtar i Varshavës] (në anglisht). UEFA. Marrë më 16 qershor 2012.
 2. ^ "Arena Gdansk" (në anglisht). UEFA. Arkivuar nga origjinali më 18 shkurt 2013. Marrë më 16 qershor 2012.
 3. ^ Kevin Ashby; Sam Adams (2 dhjetor 2011). "adidas Tango 12 unveiled as official ball" [adidas Tango 12 prezantohet si topi zyrtar] (në anglisht). UEFA. Marrë më 6 dhjetor 2011.
 4. ^ "UEFA Euro 2012 referees named" [Emërohen gjyqtarët e UEFA Euro 2012] (në anglisht). UEFA. 20 dhjetor 2011. Marrë më 20 dhjetor 2011.
 5. ^ "Qualifying, play-offs and final tournament" [Kualifikueset, faza play-off dhe finalet e turnamentit] (në anglisht). UEFA. Marrë më 19 qershor 2012.
 6. ^ "UEFA Euro 2012 Team of the Tournament" [Ekipi i Turnamentit në UEFA Euro 2012] (në anglisht). UEFA. 2 korrik 2012. Marrë më 2 korrik 2012.
 7. ^ "Canon becomes UEFA Euro 2012 global sponsor" (në anglisht). UEFA. 15 korrik 2011. Marrë më 27 korrik 2011.
 8. ^ "Coca-Cola signs for Euro 2012, 2016" (në anglisht). UEFA. 22 shkurt 2010. Marrë më 27 korrik 2011.
 9. ^ "Continental to sponsor Euro 2012 and 2016" (në anglisht). UEFA. 20 tetor 2011. Marrë më 23 tetor 2011.
 10. ^ "Sharp signs Eurotop agreement with UEFA" (në anglisht). UEFA. 2 shtator 2010. Marrë më 27 korrik 2011.
 11. ^ "Orange signs up as official Euro sponsor" (në anglisht). UEFA. 19 janar 2011.
 12. ^ "Hyundai-Kia joins as official sponsor for UEFA Euro 2012™ and UEFA Euro 2016™" (në anglisht). UEFA. 2 mars 2010. Arkivuar nga origjinali më 28 maj 2013. Marrë më 4 korrik 2012.
 13. ^ "Carlsberg on board for Euro 2012" (në anglisht). UEFA. 21 maj 2010. Marrë më 27 korrik 2011.
 14. ^ "McDonald's sign up as official Euro sponsor" (në anglisht). UEFA. 26 maj 2010. Marrë më 26 maj 2010.
 15. ^ "Ukrsotsbank PJSC becomes national sponsor" (në anglisht). UEFA. 20 korrik 2011. Marrë më 27 korrik 2011.
 16. ^ "Sweet moment for Poland's first Euro sponsor" (në anglisht). UEFA. 29 mars 2011. Marrë më 27 korrik 2011.