Sharp Corporation (シャープ株式会社 Shāpu Kabushiki-gaisha) (TYO: 6753, LuxSE: SRP) është një ndër prodhuesit më të mëdhenj botëror të teknologjisë LCD si dhe të përbërëseve elektronike në fushën e optoelektronikës, infrared dhe flash memory electronics. Qe prej themelimit te saj me 1912, shkenca është bërë një pjese integrale e filozofisë së korporatives. Si rrjedhim dhe emri SHARP vjen nga shpikja e pare e madhe me 1915 të "Ever SHARP PENCIL", shpikja e stilolapsit te pare automatik apo mekanik. Qe prej vendosjes se Sharp Electronics (Evrope) GmbH (SEEG), me qendër ne Gjermani, me 1968, SHARP zgjeroi aktivitetin e tij ne mbare Evropën. Ne këto 40 vjet, SHARP ka krijuar 14 baza te tij te cilat përfshijnë një laborator, katër dege prodhimi dhe dege shitjesh dhe 1 kompani financimi. Sot SHARP është një nga liderat me te mëdhenj në prodhimin e teknologjisë se informacionit digjital.

Sharp Corporation
シャープ株式会社
LlojiKorporacion (Stampa:Tyo, Stampa:LuxSE)
IndustriaElektronik
Themeluar nëTokyo, Japan (1912)
Zyrat qendroreFlag of Japan.svg 22-22, Nagaike-chō, Abeno-ku, Osaka, Japoni
Njerëzit kyç
Mikio Katayama, President
ProdhimiEkipe komunikimi dhe Audio-Visual, Aparate shtëpiake, Ekipe informacioni, ICë, LCDë, Komponente elektronike të tjerë
FitimetGreen Arrow Up.svg 2,8 trilion Yen (24,38 milard USD) (31 Mars 2006)
Lua error te package.lua te rreshti 80: module 'Module:Complex date' not found.
Lua error te package.lua te rreshti 80: module 'Module:Complex date' not found.
Total assetsLua error te package.lua te rreshti 80: module 'Module:Complex date' not found.
Numri i punëtorëve
47.600 (I konsoliduar, si më 31 gusht 2005)
Faqja e internetitSHARP World Index

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto