David Silva

futbollist spanjoll

David Josué Jiménez Silva (lindur më 8 Janar 1986) është një futbollist profesionist spanjoll i cili luan si mesfushor për klubin anglez Manchester City Ai mund të luaj si mesfushor sulmues, por gjithashtu mund të luaj edhe si sulmuesi i dytë ose si sulmues krahu. Silva njihet për pasimet e tij të sakta, për vizionin, aftësinë tribluese dhe konsiderohet si "Lojtari krijues më i mirë në Premier League".

David Silva
David Silva Euro 2012 vs France 01.jpg
David Silva me kombëtaren spanjolle
Të dhënat personale
Emri i plotëDavid Josué Jiménez Silva
Data e lindjes (1986-01-08) 8 Janar 1986 (34 vjeç)
Vendi i lindjesArguineguín, Spanja
Gjatësia1.70 m (5 ft 7 in)[1]
PozicioniMesfushor
Informacionet për klubin
Klubi aktualManchester City
Numri21
Karriera në rini
1995–2000UD San Fernando
2000–2003Valencia
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2003–2004Valencia B14(1)
2004–2010Valencia119(21)
2004–2005Eibar (huazim)35(4)
2005–2006Celta Vigo (huazim)34(4)
2010–Manchester City266(54)
Ekipi kombëtar
2001–2002Spanja U166(2)
2002–2003Spanja U1720(5)
2004–2005Spanja U1914(5)
2005Spanja U205(4)
2004–2006Spanja U219(7)
2006–2018Spanja125(35)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 3 janar 2019.
† Ndeshje (Gola).

David Silva ka luajtur kombëtaren spanjolle të futbollit që në moshën 20 vjeçare, gjithashtu ka marre pjesë në UEFA Euro 2008, UEFA Euro 2012, dhe në Kupën Botës 2010, dhe i ka fituar të tre këto trofe.

David Silva qëndroi 6 vjet në Valencia CF, përpara se të transferoheshe tek Manchester City në vitin 2010. Me Valencian, Silva luajti 150 Ndeshje, duke fituar edhe Copa del Rey në vitin 2008. Nofka e David Silvas është "Merlin" që i referohet pasimeve të shkëlqyera dhe aftësive që ka. Kjo nofkë i është vendosur nga shokët e skuadrës.[2][3] Që kur është bashkuar me Manchester Cityn, David Silva ka arritur të luaj më shumë se 100 ndeshje , dhe ka fituar Premier Ligës dhe FA Cup.

Jeta e hershmeRedakto

Karriera ndërkombëtareRedakto

Pas Kupës së Botës 2018, Silva lajmëroi tërheqjen nga futbolli ndërkombëtar.[4]

ReferimetRedakto

  1. ^ "Player Profile: David Silva". Premier League. Marrë më 31 korrik 2012.
  2. ^ "David Silva, or is it Merlin?". Manchester City F.C. 2 gusht 2011. Marrë më 4 qershor 2012.
  3. ^ "Happy Birthday Merlin!". mcfc.co.uk. 8 janar 2013. Marrë më 9 janar 2013.
  4. ^ "Spanja humbet edhe David Silva-n, tërhiqet nga kombëtarja". Top-Channel.tv. 13 gusht 2018. Marrë më 18 janar 2019.