Theo Walcott

futbollist anglez

Theo James Walcott (lindur më 16 mars 1989) është një futbollist anglez i cili luan me EvertonPremier League dhe me kombëtaren angleze si sulmues. Ai ka fituar Çmimin BBC Young Sports Personality of the Year në 2006.

Theo Walcott
Theo Walcott 2010.jpg
Walcott duke luajtur për Arsenal në 2010
Të dhënat personale
Emri i plotëTheo James Walcott
Data e lindjes (1989-03-16) 16 Mars 1989 (31 vjeç)
Vendi i lindjesStanmore, Londër, Angli
Gjatësia1.76 m (5 ft 9 in) [1]
PozicioniSulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktualEverton
Numri11
Karriera në rini
1999–2000Newbury
2000Swindon Town
2000–2005Southampton
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2005–2006Southampton21(4)
2006–2018Arsenal270(65)
2018–Everton74(10)
Ekipi kombëtar
2004–2005Anglia U164(0)
2005–2006Anglia U1714(5)
2006Anglia U191(1)
2006–2010Anglia U2121(6)
2006–Anglia36(5)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 04:41, 2 janar 2014 (UTC).

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 21:57, 10 shtator 2013 (UTC)

ReferimeRedakto

  1. ^ "Player Profile: Theo Walcott" [Profili i lojtarit: Theo Walcott] (në anglisht). Premier League. Marrë më 18 qershor 2012.