Riccardo Montolivo

futbollist italian

Riccardo Montolivo (lindur më 18 janar 1985 në Caravaggio, Provinca e Bergamos) është një futbollist italian i cili aktualisht eshte pa ekip, dhe luan për kombëtaren italiane të futbollit. Montolivo është "regista" (playmaker në thellësi) prototipik, i ngjajshëm me Andrea Pirlo. Edhe pse ai preferon që të luajë në mes, ai mund të luajë në të gjitha pozicionet duke përfshirë këtu edhe mesfushën mbrojtëse por ai është më i rehatshëm në një pozicion sulmues. Montolivo e ka babanë italian kurse nënën gjermane.

Riccardo Montolivo
Riccardo Montolivo Euro 2012 vs England.jpg
Montolivo duke luajtur për Italin
Të dhënat vetjake
Emri i plotëRiccardo Montolivo
Datëlindja (1985-01-18) 18 Janar 1985 (38 vjeç)
VendlindjaCaravaggio, Itali
Gjatësia1.81 m (5 ft 11 in)
PozicioniMesfushor
Karriera rinore
2000–2003Atalanta
Senior career*
VitetSkuadraParaqitjet(Golat)
2003–2005Atalanta72(7)
2005–2012Fiorentina219(17)
2012–2019Milan129(8)
Kombëtarja
2004–2007Italia U2120(3)
2008Italy U235(1)
2007–Italia66(2)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only and correct as of 5 Qershor 2017
‡ National team caps and goals correct as of 6 tetor 2016

KarrieraRedakto

AtalantaRedakto

FiorentinaRedakto

AC MilanRedakto

 
Montolivo me Kevin-Prince Boateng ne vitin 2012.

Statistikat e KarrierësRedakto

SkuadratRedakto

Skuadra Sezoni Liga Kupa Evropë Gjithsej
Paraqitjet Gola Paraqitjet Gola Paraqitjet Gola Paraqitjet Gola
Atalanta 2003–04 40 4 2 0 42 4
2004–05 32 3 1 0 33 3
Gjithsej 72 8 3 0 75 7
Fiorentina 2005–06 20 1 0 0 20 1
2006–07 36 2 0 0 36 2
2007–08 34 2 0 0 9 1 43 3
2008–09 34 4 0 0 8 0 42 4
2009–10 36 2 3 0 10 1 49 3
2010–11 29 2 0 0 29 2
2011–12 30 4 3 0 33 4
Gjithsej 219 17 6 0 27 2 252 19
Milan 2012–13
Gjithsej
Gjithsej Karriera 291 24 9 0 27 2 327 26

KombëtarjaRedakto

2007 1 0
2008 2 0
2009 8 0
2010 8 0
2011 12 1
2012 6 0
Total 37 1