UEFA Euro 2004
Campeonato da Europa de Futebol 2004

Logo zyrtare e Euro 2004
Oganizues Portugalia
Stadiume 8 (në 8 qytet)
Data e mbajtjes 12 qershor - 4 korrik
Garues 16
Kampion Greqia 1
0
I dyti Portugalia
Ndeshje 31
Gola 77
Shikues 1 156 473
Golashenuesi më i mirë Milan Baroš (5 gola)
Futbollisti më i mirë Theodoros Zagorakis

Kampionati Evropian i Futbollit i vitit 2004 i njohur si UEFA Euro 2004 ose vetëm Euro 2004, ishte kampionati UEFA Kampionati Evropian i Futbollit i dymbëdhjetë i organizuar nga UEFA dhe i mbajtur në Portugali nga 12 qershor gjer më 4 korrik. Sikur në dy kampionatet garimet e mëparshme në Angli dhe Holandë/Belgjikë edhe në këtë kampionat në garimin final morë pjesë 16 ekipe të cilat kaluan pëmes ciklit të kualifikimeve i cili filloi në vitin 2002. Ndeshjet u xhvillua në stadiumet e tetë qyteteve: Aveiro, Braga, Coimbra, Guimarães, Faro/Loulé, Leiria, Porto dhe Lisbon.

Gjatë garimit kishte disa surpriza: kombëtarja e gjermane, Iialiane dhe spanjolle u eliminuan gjatë garimit në grupe; mbrojtësja e titullit, kombëtarja frënge e futbollit, u eliminua në çerekfinale nga kombëtarja greke dhe Portugalia arriti gjer në finale duke mundur gjatë garimit kombëtaret eminente si: kombëtarja spanjolle, angleze dhe holandeze. Për herë të parë u paraqitën ekipet e njejta të cilët dhe filluan garimin final (Portugalia : Greqia ) ku nikoqiri (Portugalia) ka humbur që të dy ndeshjet. Fitorja greke ishte akoma më befasuese duke konsideruar që pjesmjarrja e tyre e vetme në garimet finale ishte ajo e vitit 1980, ku ata nuk arritën të fitonin asnjë ndeshje.

Gjatë ceremonisë portugjezët portretizuan një anije duke simbolizuar zbuluesit portugjez të tokave, duke lundruar në det ku u paraqitën flamujt e tëgjitha shteteve pjesmarrëse në garimin final.[1] Aq i madh ishte entuziazmi i grekëve saqë anija u bë simbol i fitores greke duke u emëruar "Anija e Piratëve" (πειρατικό), siç edhe u emërua kombëtarja greke në atë kampionat.

Kualifikimet Redakto


Kualifikimet për këtë kamionat filluan në shtatorë të vitit 2002 gjer në nëntor të vitit 2003. Pesëdhjet kombëtare u ndanë në dhjetë grupe me nga pesë kombëtare dhe çdo ekip zhvilloi dy ndeshje me çdo ekip tjetër, me rregullën nikoqir dhe mysafir. Ekipet e radhitura të parat në çdo grupë u kalifikuan automatikisht, kurse ekipet e dyta zhvilluan nga dy ndeshje play-off për të mbetur pesë ekipe që do t'i bashkangjiteshin nikoqirit për garimet finale.

Kombëtaret Redakto

Kombëtaret pjesmarrëse në garimet finale:

Stadiumet Redakto

Lisbon Lisbon Porto
Estádio da Luz Estádio José Alvalade Estádio do Dragão
Kapaciteti: 65,647 Kapaciteti: 52,466 Kapaciteti: 52,002
     
Aveiro Coimbra
Estádio Municipal de Aveiro Estádio Cidade de Coimbra
Kapaciteti: 30,970 Kapaciteti: 30,210
   
Braga Guimarães
Estádio Municipal de Braga Estádio D. Afonso Henriques
Kapaciteti: 30,154 Kapaciteti: 30,146
   
Faro/Loulé Porto Leiria
Estádio Algarve Estádio do Bessa Século XXI Estádio Dr. Magalhães Pessoa
Kapaciteti: 30,002 Kapaciteti: 28,263 Kapaciteti: 23,850
     

Gjyqtarët Redakto

U zgjodhën gjithsej 12 gjyqtarë për drejtimin e ndeshjeve në Euro 2014:[2]

Skuadrat finaliste Redakto

Skuadrat të cilat u kualifikuan për garimin final përsaj skuadrës nikoqire (  Portugalia) e cila u kualifikua direkt ishin:

  Greqia,   Spanja,   Rusia,
  Franca,   Anglia,   Kroacia,   Zvicra,
  Suedia,   Danimarka,   Italia,   Bullgaria,
  Çekia,   Holanda,   Gjermania,   Letonia

Garimi Redakto

Garimi në grupe Redakto

Grupa A Redakto

Ekipi Nd. F B H GSh GP GD Pikë
  Portugalia 3 2 0 1 4 2 +2 6
  Greqia 3 1 1 1 4 4 0 4
  Spanja 3 1 1 1 2 2 0 4
  Rusia 3 1 0 2 2 4 −2 3
12 qershor 2004
  Portugalia 1 – 2   Greqia
  Spanja 1 – 0   Rusia
16 qershor 2004
  Greqia 1 – 1   Spanja
  Rusia 0 – 2   Portugalia
20 qershor 2004
  Spanja 0 – 1   Portugalia
  Rusia 2 – 1   Greqia

Grupa B Redakto

Ekipi Nd. F B H GSh GP GD Pikë
  Franca 3 2 1 0 7 4 +3 7
  Anglia 3 2 0 1 8 4 +4 6
  Kroacia 3 0 2 1 4 6 −2 2
  Zvicra 3 0 1 2 1 6 −5 1
13 qershor 2004
  Zvicra 0 – 0   Kroacia
  Franca 2 – 1   Anglia
17 qershor 2004
  Anglia 3 – 0   Zvicra
  Kroacia 2 – 2   Franca
21 qershor 2004
  Kroacia 2 – 4   Anglia
  Zvicra 1 – 3   Franca

Gropa C Redakto

Ekipi Nd. F B H GSh GP GD Pikë
  Suedia 3 1 2 0 8 3 +5 5
  Danimarka 3 1 2 0 4 2 +2 5
  Italia 3 1 2 0 3 2 +1 5
  Bullgaria 3 0 0 3 1 9 −8 0
14 qershor 2004
  Danimarka 0 – 0   Italia
  Suedia 5 – 0   Bullgaria
18 qershor 2004
  Bullgaria 0 – 2   Danimarka
  Italia 1 – 1   Suedia
22 qershor 2004
  Italia 2 – 1   Bullgaria
  Danimarka 2 – 2   Suedia

Grupa D Redakto

Ekipi Nd. F B H GSh GP GD Pikë
  Çekia 3 3 0 0 7 4 +3 9
  Holanda 3 1 1 1 6 4 +2 4
  Gjermania 3 0 2 1 2 3 −1 2
  Letonia 3 0 1 2 1 5 −4 1
15 qershor 2004
  Çekia 2 – 1   Letonia
  Gjermania 1 – 1   Holanda
19 qershor 2004
  Letonia 0 – 0   Gjermania
  Holanda 2 – 3   Çekia
23 qershor 2004
  Holanda 3 – 0   Letonia
  Gjermania 1 – 2   Çekia

Garimi final Redakto

Çerek finalja Gjysëm finalja Finalja
                   
24 qershor - Lisbon (Estádio da Luz)        
   Portugalia (p.)  2 (6)
30 qershor – Lisbon (Estádio José Alvalade)
   Anglia  2 (5)  
   Portugalia  2
26 qershor - Loulé (Estádio do Algarve)
     Holanda  1  
   Suedia  0 (4)
4 korrik – Lisbon (Estádio da Luz)
   Holanda (p.)  0 (5)  
   Portugalia  0
25 qershor - Lisbon (Estádio José Alvalade)
     Greqia  1
   Franca  0
1 korrik - Porto (Estádio do Dragão)
   Greqia  1  
   Greqia (k.sh.)  1
27 qershor - Porto (Estádio do Dragão)
     Çekia  0  
   Çekia  3
   Danimarka  0  

Çerek finalja Redakto

  Portugalia2 – 2 (k.sh.)  Anglia
Postiga   83'
Rui Costa   110'
Owen   3'
Lampard   115'
Pjesëmarrja: 65,000
Gjyqtari: Urs Meier (zviceran)
    Penala  
Deco  
Simão  
Rui Costa  
Ronaldo  
Maniche  
Postiga  
Ricardo  
6–5   Beckham
  Owen
  Lampard
  Terry
  Hargreaves
  Cole
  Vassell
 

  Franca0 – 1  Greqia
Charisteas   65'
Pjesëmarrja: 45,390
Gjyqtari: Anders Frisk (suedez)

  Suedia0 – 0 (k.sh.)  Holanda
Pjesëmarrja: 30,000
Gjyqtari: Ľuboš Micheľ (sllovak)
    Penala  
Källström  
Larsson  
Ibrahimović  
Ljungberg  
Wilhelmsson  
Mellberg  
4 – 5   van Nistelrooy
  Heitinga
  Reiziger
  Cocu
  Makaay
  Robben
 

  Çekia3 – 0  Danimarka
Koller   49'
Baroš   63'   65'
Pjesëmarrja: 41,092
Gjyqtari: Valentin Ivanov (rus)

Gjysëm finalja Redakto

  Portugalia2 – 1  Holanda
Ronaldo   26'
Maniche   58'
Andrade   63' (o.g.)
Pjesëmarrja: 46,679
Gjyqtari: Anders Frisk (suedez)

  Greqia1 – 0 (k.sh.)  Çekia
Dellas   105+1' (s.g.)
Pjesëmarrja: 42,449
Gjyqtari: Pierluigi Collina (italian)

Finalja Redakto

  Portugalia0 – 1  Greqia
Charisteas   57'
Pjesëmarrja: 62,865
Gjyqtari: Markus Merk (gjerman)

Statistikat Redakto

Golashenuesit Redakto

Lista e golashënuesve të UEFA Euro 2004:[3]

5 gola
4 gola
3 gola
2 gola
1 gol
1 gol(continued)
Autogola

Goli më i shpejtë Redakto

2 minuta: Dmitri Kirichenko (Rusia vs Greqia)

Shpërblime Redakto

UEFA Ekipi i Garimit
Portier Mbrojtës Mesfushorë Sulmues
  Petr Čech   Sol Campbell   Michael Ballack   Milan Baroš
  Antonios Nikopolidis   Ashley Cole   Luís Figo   Angelos Charisteas
  Traianos Dellas   Frank Lampard   Henrik Larsson
  Olof Mellberg   Maniche   Cristiano Ronaldo
  Ricardo Carvalho   Pavel Nedvěd   Wayne Rooney
  Giourkas Seitaridis   Theodoros Zagorakis   Jon Dahl Tomasson
  Gianluca Zambrotta   Zinedine Zidane   Ruud van Nistelrooy
Fitues i Globit të Artë
UEFA Futbollisti i Garimit

Shih edhe Redakto

Referime Redakto

  1. ^ Euro 2004 Build-up in Pictures
  2. ^ "UEFA Euro 2004 referees" [Gjyqtarët e UEFA Euro 2004] (në anglisht). Soccer Boards. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2011. Marrë më 18 nëntor 2008.
  3. ^ Stan James. "Euro 2004 Top Scorers" [Golashënuesit më të mirë të Euro 2004] (në anglisht). Sporting Life. Arkivuar nga origjinali më 24 maj 2012. Marrë më 24 maj 2012.

Lidhje të jashtme Redakto