Hape menynë kryesore

Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro (Portugalisht: kɾiʃˈtjɐnu ʁoˈnaɫdu; lindur më 5 shkurt 1985) është një futbollist profesionist portugez i cili luan si sulmues për klubin italian Juventus dhe kombëtaren portugeze, ku është edhe kapiten. I konsideruar shpesh si lojtari më i mirë i botës dhe një nga më të mirët e të gjitha kohërave,[3][4][5] Ronaldo ka fituar Topin e artë pesë herë, duke qënë lojtari evropian me më shumë trofe, si dhe i pari që ka fituar katër Këpuca të Arta Evropiane. Ai ka fituar 27 trofe në karrierën e tij, përfshirë pesë kampionate, pesë UEFA Liga Kampionesh si dhe një Kampionat Evropian UEFA. Një golashënues profilik, Ronaldo mban rekordin si lojtari me më shumë gola të shënuar në pesë ligat kryesore të Evropës (412), në Ligën e Kampioneve (121), në UEFA Kampionatin Evropian (9), si dhe është rekordmen për numrin e asisteve në Ligën e Kampioneve (34) dhe UEFA Kampionatin Evropian (6). Ai ka shënuar më shumë se 690 gola me klube dhe kombëtare.

Cristiano Ronaldo
Cristiano Ronaldo 2018.jpg
Ronaldo me PortugalinëKupën e Botës 2018
Të dhënat personale
Emri i plotëCristiano Ronaldo dos Santos Aveiro
Data e lindjes (1985-02-05) 5 Shkurt 1985 (34 vjeç)[1]
Vendi i lindjesFunchal, Madeira, Portugali
Gjatësia1.89 m (6 ft 2 in)[2]
PozicioniSulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktualJuventus
Numri7
Karriera në rini
1992–1995Andorinha
1995–1997Nacional
1997–2002Sporting CP
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2002–2003Sporting CP25(3)
2003–2009Manchester United196(84)
2009–2018Real Madrid292(311)
2018–Juventus31(21)
Ekipi kombëtar
2001Portugalia U159(7)
2001–2002Portugalia U177(5)
2003Portugalia U205(1)
2002–2003Portugalia U2110(3)
2004Portugalia U233(2)
2003–Portugalia154(85)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 19 maj 2019.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 16 shtator 2018

Ronaldo u lind dhe u rrit në ishullin portugez të Madeiras, kurse në moshën 15 vjeç u diagnostifikua me një sëmundje në zemër, rrahjet e të cilës ishin më të shpeshta se normalja. Ai u operua për t'u shëruar nga sëmundja, dhe nisi karrierën me Sporting CP, para se të firmoste në Angli me Manchester United në vitin 2003 kur ishte 18 vjeç. Pasi fitoi trofeun e parë, FA Cup, gjatë sezonit të tij të parë në Angli, ai ndihmoi Unitedin të fitonte tre tituj të Premier Ligës, një trofe të Ligës së Kampioneve si dhe FIFA Kupën e Botës për Klube. Në moshën 22 vjeç, ai ishte nominuar për çmimet Topi i artë dhe FIFA Lojtari Botëror i Vitit, kurse në moshën 23 vjeç, i fitoi të dyja. Në vitin 2009, ai firmosi me klubin spanjoll Real Madrid për 94 milion €, duke u bërë, në atë kohë, transferimi më i shtrenjtë i të gjitha kohërave.

Ronaldo fitoi 15 trofe me Real Madridin, përfshirë dy tituj të La Ligas, dy Copa del Rey, katër Liga Kampionesh, dy Superkupa Evropiane dhe tre Kupa Bote për Klube. Ai u bë edhe golashënuesi më i mirë i historisë së klubit, duke shënuar plot 34 hat-trick në La Liga, një rekord, përfshirë tetë në sezonin 2014–15,[note 1] si dhe u bë lojtari i vetëm që ka shënuar 30 ose më shumë gola në gjashtë sezone rresht në La Liga. Pasi u bashkua Madridit, Ronaldo u rendit i dyti në garën për Topin e artë tre herë, në të treja rastet mbrapa Lionel Messit, rivalit të tij, para se t'a fitonte këtë çmim dy herë rresht në vitet 2013 dhe 2014. Pasi fitoi Ligën e Kampioneve në vitet 2016 dhe 2017, Ronaldo siguroi edhe dy Topa të artë rresht. Pasi fitoi një tjetër Ligë Kampionesh, këtë herë për të tretin vit rresht, Ronaldo u bë lojtari i vetëm e fitoi këtë trofe pesë herë.[6] Në vitin 2018, ai u transferua te Juventus për një shifër fillestare 100 milion €; kjo shifër ishte më e larta që një klub italian kishte paguar për një lojtar mbi 30 vjeç.

Një lojtar i kombëtares portugeze, Ronaldo u shpall lojtari më i mirë portugez i të gjitha kohërave nga Federata Portugeze e Futbollit në vitin 2015. Ai debutoi për ekipin e të rriturve në vitin 2003 në moshën 18 vjeç, dhe që nga ajo kohë ka zhvilluar mbi 150 paraqitje; ai ka luajtur dhe ka shënuar në tetë turnamente madhore, duke qënë gjithashtu lojtari me më shumë gola dhe ndeshje i Portugalisë. Ronaldo shënoi golin e parë me kombëtaren në UEFA Euro 2004, ku ai ndihmoi Portugalinë të arrinte në finale. Ai u bë kapiten në korrik 2008, duke udhëhequr ekipin në rezultatin e hyre më madhor në histori, fitimin e UEFA Euro 2016, ku ai mori edhe Këpucën e argjendë si golashënuesi i dytë më i mirë i turnamentit; pas kësaj, ai u bë lojtari evropian me më shumë gola ndërkombëtar në histori.[7] Ai është një nga atletët më të reklamuar të botës, duke u renditur si më i pasuri në vitet 2016 dhe 2017 nga Forbes, si dhe u shpall atleti më i famshëm nga ESPN në vitet 2016, 2017 dhe 2018.

Përmbajtja

Jeta e hershme

Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro ka lindur në São Pedro, Funchal, në ishullin e Madeirës, Portugali, dhe u rrit në Santo António, Funchal.[8][9] Ai është fëmija i katërt dhe më i vogël i Maria Dolores dos Santos Aveiro (lindur më 1954), një kuzhiniere, dhe José Dinis Aveiro (1953–2005), një kopshtar i bashkisë dhe menaxher pajisjesh me kohë të pjesshme.[10] Emri i dytë i vënë, "Ronaldo", u zgjodh në ndër të presidentit të asaj kohe të Shteteve të Bashkuara Ronald Reagan.[11] Stërgjyshja e tij nga ana e babait, Isabel da Piedade, ishte nga ishulli São Vicente i Kepit të Gjelbërt.[12] Ai ka një vëlla më të madh, Hugo (lindur më 1975), dhe dy motra më të mëdhaja, Elma (lindur më 1973) dhe Liliana Cátia "Katia" (lindur më 1977), e cila është këngëtare.[1] Ai u rrit në një shtëpi katolike dhe të varfër, duke ndarë dhomën e tij me të gjithë vëllezërit dhe motrat.[13]

Karriera me klube

Vitet e hershme

Në moshën tetë vjeçare, Ronaldo luajti për ekipin amator Andorihna ku babai i tij ishte njeriu që merrej me fanellat e skuadrës. Në vitin 1995, Ronaldo nënshkroi me klubin lokal Nacional, dhe, pas titullit të fituar në fushë, ai shkoi në një provë tre-ditore me Sporting CP, të cilin e kaloi duke nënshkruar për një pagesë të pacaktuar.[14]

Sporting Clube de Portugal

Ronaldo hyri tek skuadrat e moshave të Sporting, dhe u stërvit te akademia e klubit, në Alcochete. Ai u bë i pari lojtar që luajti me skuadrën U–16, U–17, U–18, skuadrën B dhe skuadrën e parë në një sezon të vetëm. Më 7 tetor 2002, Ronaldo shënoi dy gola në debutimin e tij në skuadrën e parë, në fitoren 3–0 kundër Moreirense, ndërsa gjithashtu luajti me Portugalinë U–17Kampionatin Europian U–17.[15]

Që në moshën 15 vjeçare, Ronaldo u diagnostikua me një sëmundje zemre, gjë që e detyronte të hiqte dorë nga futbolli. Stafi i Sportling e mori vesh këtë lajm nga mamaja e Ronaldos, për shkak se ajo e kishte autorizimin që të qëndronte në spital. Ndërsa në operacion, u përdor një lazer për të rregulluar problemin që i ishte shkaktuar në zemër. Operacioni u zhvillua në mëngjes dhe ai u lirua nga spitali deri në fund të pasditës; ai më pas rifilloi stërvitjen vetëm disa ditë më vonë.[16]

Në nëntor 2002, Ronaldo u ftua në qëndrën stërvitore të Arsenalit, London Colney për të takuar trajnerin Arsene Wenger dhe stafin e tij.[17] Wenger, i cili ishte i interesuar që të nënshkruante me mesfushorin, kishte bërë gati takimin me pëfaqësuesit e Ronaldos, të quajtur Formation (të cilët ja sygjeruan lojtarin trajnerit të Liverpoolit Gérard Houllier, më pas presidentit të Barcelonës Joan Laporta) në muajt pasues për të diskutuar një marrëveshje për transferimin.[18] Rreth një lëvizje të mundshme te Liverpooli, ai tha: Liverpooli është një nga klubet më të mira në Angli dhe do të ishte një ëndërr për çdo lojtar të përfaqsonte një klub me aq traditë më madhe."[19]

Megjithatë, ai tërhoqi vëmëndjen e trajnerit të Manchester United Alex Ferguson në verën e vitit 2003, ku Sportingu kishte mposhtur Unitedin me rezultatin 3–1 në ndeshjen ingauruese të Estádio José Alvalade në Lisbonë. Performanca e Ronaldos gjithashtu impresionoi edhe lojtarët e Manchesterit, që i kërkuan Fergusonit që të firmoste me të.[20] Në prill 2013, Ronaldo u nderua nga Sporting, i cili kishte lajmëruar që Ronaldo ishte antari i tyre i 100.000.[21]

Manchester United

2003–2006

Kanë qënë vetëm pak lojtarë që janë përshkuar si ‘George Best i ri’ përgjatë viteve, por kjo është hera e parë që ka qënë kompliment për mua.

— Ish lojtari i Manchester United George Best për 18 vjeçarin Ronaldo.[22]

Ronaldo u bë lojtari i parë portugez te Manchester United kur nënshkroi kontratën për 15 milion [23] përpara fillimit të sezonit 2003–04.[24] Atij iu dha fanella me numrin 7 nga trajneri Alex Ferguson,[25] i cili tha se pas ndeshjes miqësore me Sporting, lojtarët e United "folën rreth tij vazhdimisht", "duke thënë se klubi duhet ta blejë atë urgjentisht" dhe se "ai ishte një nga lojtarët e rinj më të mirë që kishin parë".[26][27] Ronaldo më vonë zbuloi se ai kishte kërkuar fanellën me numrin 28 (atë që kishte pasur te Sportingu), pasi nuk e donte presionin e madh që do t'i dhuronte fanella me numrin 7, e cila më parë ishte mbajtur nga legjenda si George Best, Bryan Robson, Eric Cantona dhe David Beckham.[28]. "Pasi unë u bashkova, trajneri më pyeti se çfarë numri do të më pëlqente. Unë thashë 28, por Ferguson më tha: Jo, jo ti do të mbash fanellën me numrin 7, dhe fanella e famshme ishte një motivim shtesë për mua. Unë isha i detyruar që të jetoja me këtë nder".[28]

Ronaldo debutoi për Manchester United duke hyrë si zëvëndësues në minutën e 60të në fitoren 4–0 kundër Bolton Wanderers. Ai shënoi golin e tij të parë me fanellën e Manchester United më 1 nëntor me një goditje dënimi kundër Portsmouth, ku Manchester United fitoi me rezultatin 3–0. Ai e përfundoi sezonin duke shënuar një gol në finalen e FA Cup kundër Millwall, në ndeshjen ku Manchester United fitoi 3–0, dhe Ronaldo fitoi trofeun e tij të parë pas mbërritjes në Angli.[29]

Më 25 tetor 2005, Ronaldo shënoi golin e 1000-të të Manchester UnitedPremier Ligë në humbjen poshtëruese 4–1 kundër Middlesbrough.[30] Ai shënoi 10 gola në të gjitha kompeticionet dhe tifozat e Djajve të Kuq e votuan si FIFPro Lojtarin e ri Special të Vitit për vitin 2005.

Më 14 janar 2006, Ronaldo mori karton të kuq në Derbin e Manchesterve, pasi bëri një ndërhyrje të rëndë kundër ish lojtarit të Manchester United, Andrew Cole, në ndeshjen ku Manchester United humbi 3–1 përball Manchester Cityt.[31]

Ronaldo fitoi trofeun e tij të dytë me Manchester Unitedinsezonin 2005–06, pasi shënoi golin e tretë në fitoren 4–0 kundër Wigan në finalen e Football League Cup.[32]

Sezoni 2006–07

 
Ronaldo me Unitedin gjatë sezonit 2006–07

Sezoni 2006–07 ishte i destinuar që të ishte sezoni i Ronaldos, pasi ai e kaloi shifrën e 20 golave dhe fitoi gjithashtu edhe kampionatin e parë me Manchester United.

Në nëntor dhe dhjetor të vitit 2006, Ronaldo u shpall lojtari më i mirë i muajit në Premier Ligë, duke u bërë lojtari i tretë pas Dennis Bergkamp (1997) dhe Robbie Fowler (1996) që shpallej dy herë rrasht lojtari i muajit në Premier Ligë.[33][34] Ai shënoi golin e tij të 50-të me klubin kundër rivalëve të Manchester Cityt më 5 maj 2007, ku Manchester United fitoi kampionatin e parë në katër vitet e fundit, dhe Ronaldo fitoi për herë të dytë rresht trofeun FIFPro Lojtari Special më i ri i Vitit në fund të vitit.

Pavarësisht thashethemeve që qarkullonin në mars të vitit 2007 se Real Madridi ishte e gatshme të paguante 80 milion (54 milion £) për Ronaldon,[35] më 13 prill 2007, Ronaldo nënshkroi një kontratë të re me Manchesterin; kontrata ishte pesë vjeçare me një pagë 120 mijë £, duke u bërë lojtari më i pagur në historinë e klubit.[36][37]

Ronaldo fitoi shumë çmime personale gjatë sezonit 2006–07. Ai fitoi trofeun "PFA Lojtari i Vitit nga Lojtarët" dhe "PFA Lojtari më i ri i Vitit", duke iu bashkuar Andy Grayt, i cili ishte i vetmi lojtar që i kishte fituar këto trofe së bashku në vitin 1977.[38] Në prill ai kompletoi tripletën e çmimeve personale duke fituar edhe "PFA Lojtari i Vitit" nga Tifozët. Ronaldo gjithashtu fitoi "FWA Futbollisti i Vitit", duke u bërë lojtari i vetëm që fitoi të katërta trofetë e PFA-së dhe FWA-së. Ronaldo ishte gjithashtu një nga tetë lojtarët e Manchester Unitedit në formacionin e vitit në Premier Ligë për sezonin 2006–07.

Sezoni 2007–08

 
Ronaldo (majtas) dhe Carlos Tévez përpara një ndeshjeje në Ligën e Kampioneve.

Ronaldo e filloi sezonin 2007–08 me një karton të kuq në ndeshjen kundër Portsmouth, pas një ndërhyjeje të ashpër kundër skocezit Richard Hughes gjatë ndeshjes së dytë të sezonit të Manchester United, ku Ronaldo u pezullua edhe me tre ndeshje.[39] Ronaldo tha se nga kjo gjë ai kishte mësuar shumë dhe tha që nuk do t'i lejojë që lojtarët ta provokojnë gjatë ndeshjeve.[40] Pasi shënoi golin e vetëm në ndeshjen e Ligën e Kampioneve kundër Sporting, Ronaldo gjithashtu shënoi edhe golin në minutat shtesë në ndeshjen e kthimit duke e vendosur Manchester United në vendin e parë të grupit.[41]

Në garën për Topin e artë, Ronaldo përfundoi i dyti, kurse fituesi ishte braziliani Kaká,[42] dhe ishte renditur i treti për trofeun "FIFA Lojtari Botëror i Vitit", mbrapa Kakás dhe Lionel Messit.[43]

Ronaldo shënoi tregolshin e tij të parë për Manchester United në fitoren 6–0 kundër Newcastle UnitedOld Trafford më 12 janar 2008, duke e ngjitur skuadrën në krye të tabelës së Premier Ligës.[44] Ai shënoi golin e tij të 23-të në kampionat në fitoren 2–0 kundër Reading, dhe barazoi numrin e golave që shënoi në sezonin 2006–07.[45] Gjatë barazimit 1–1 kundër Lyon në ndeshjen e parë në Ligën e Kampioneve, një tifoz i paidentifikuar i klubit francez, gjatë gjithë ndeshjes i drejtonte një lazer jeshil atij dhe shokut të tij të skuadrës Nani, duke bërë që UEFA të hapte një hetim.[46] Një muaj më vonë, UEFA ndëshkoi Lyonin me 5000 franga zvicerane (2,427 £) për incidentin.[47]

Më 19 mars 2008, Ronaldo u bë për herë të parë kapiten i Manchester Unitedit në fitoren në Old Trafford kundër Boltonit, ku ai shënoi të dy golat në fitoren 2–0.[48] Goli i dytë erdhi në minutën e 33të, ku Ronaldo vendosi një rekord të ri për golat e shënuar nga një mesfushor, duke thyer rekordin e George Best që u vendos në sezonin 1967–68 me 32 gola.[49] Ronaldo shënoi një tjetër dygolësh kundër Aston Villës në fitoren 4–0 më 29 mars, dhe pas ndeshjes, Ronaldo numëronte 35 gola në 37 ndeshje në të gjitha kompedicionet si titullar dhe si zëvëndësues. Rekordi i Ronaldo për golat e shënuar rradhazi vazhdoi, duke bërë që të fitonte çmimin Këpuca e Artë Europiane, duke lënë Dani Güizan me tetë pikë mbrapa dhe u bërë sulmuesi i parë anësor që e fiton këtë trofe.[50]

"Ronaldo është më i mirë se George Best dhe Denis Law, që kanë qënë lojtarët më të mirë në historinë e Manchester United."

Tre-herë fituesi i Topit të artë, Johan Cruyff në një intervistë në prill të vitit 2008.[51]

Më 21 maj 2008, në finalen e sezonit 2007–08 në Ligën e Kampioneve kundër rivalëve të Çelsit, Ronaldo shënoi golin e parë, përpara se Çelsi të barazonte në minutën e 45të me Frank Lampard. Në gjuajtjet e penalltive, penalltia e Ronaldos u prit nga portieri Čech, por John Terry dhe Nicolas Anelka gabuan dhe Manchester United fitoi me rezultatin 6–5. Ronaldo u emërua nga UEFA si lojtari i ndeshes,[52] dhe e përfundoi sezonin me 42 gola të shënaur në të gjitha kompedicionet, duke dështuar të thyente rekordin e Denis Law me 46 gola në sezonin 1963–64. Në Ligën e Kampioneve, Ronaldo u shpall sulmuesi më i mirë dhe lojtari i turnamentit dhe sigurisht golashënuesi më i mirë me 8 gola në 11 ndeshje.

Sezoni 2008–09

Më 8 qershor 2008, Sky Sport raportoi se Ronaldo kishte shprehur interes për transferimin te Real Madrid, nëse ata i ofronin atij të njëjtën sasi parash që kishte te Manchesteri; pretendohej se skuadra spanjolle i kishte premtuar atij në fillim të vitit.[53] Më 9 qershor 2008, Manchester United për këtë gjë shprehu ankesë te FIFA për çështjen e Ronaldos dhe Realit, por FIFA nuk mori asnjë vendim për të ndëshkuar skuadrën spanjolle.[54][55] Spekullimet thonin se Ronaldo do të transferohej te Real Madridi më 6 gusht 2009, por Ronaldo konfirmoi se do të qëndronte te Unitedi edhe për një vit tjetër.[56]

Ronaldo iu nënshtrua një operacioni në kyçin e këmbës në qendrën akademike mjekësore në Amsterdam më 7 korrik 2008.[57] Ai u rikthye në aksion më 17 shtator 2008, ku Manchester United barazoi pa gola kundër Villarrealit në një ndeshje të fazës së grupeve të Ligës së Kampioneve. Ronaldo zëvëndësoi Park Ji-Sung,[58] dhe shënoi golin e parë të sezonit në fitoren 3–1 në raundin e tretë të Kupës së Ligës kundër Middlesbrough më 24 shtator 2008.

Në fitoren 5–0 kundër Stoke Cityt, Ronaldo shënoi golin e 100të dhe 101të në të gjitha kompedicionet me Manchester Unitedin, me të dy golat që erdhën nga goditjet e dënimit.[59] Nga dy golat kundër Stoke Cityt, Ronaldo vendosi një rekord të ri, duke u bërë lojtari i parë në historinë e Premier Ligës që i shënon gol të gjitha skuadrave të Premier Ligës. Më 2 dhjetor 2008, Ronaldo fitoi Topin e artë, duke u bërë lojtari i parë i Manchester Unitedit që fiton një Top të artë pas George Best që e fitoi në vitin 1968. Ai kishte 466 pikë, kurse Lionel Messi, që ishte në vendin e dytë, kishte vetëm 165 pikë [60]. Ronaldo fitoi edhe trofeun Topin e Argjendtë në Kupën e Botës për Klube ku ai shënoi dy gola dhe Manchesteri fitoi trofeun më 19 dhjetor 2008.[61]

 
Ronaldo dhe Rio Ferdinand duke festuar një gol të shënuar nga Ronaldo.

Më 8 janar 2009, Ronaldo u dëmtua pas aksidentit me makinë që pësoi, ku ai doli jashtë rrugës sëbashku me makinën e tij Ferrari 599 GTB Fiorano pranë aeroportit të Manchesterit.[62] Katër ditë më vonë pas aksidentit, ai u bë lojtari i parë portugez që nga Luis Figo në vitin 2001, dhe i lojtari i parë në Premier Ligë që fiton çmimin "FIFA Lojtari Botëror i Vitit".[63]

Ronaldo shënoi golin e parë në Ligën e Kampioneve, të parin që pas finales me Çelsin, në fitoren 2–0 kundër Interit në ndeshjen e raundit të 16, duke e dërguar skuadrën e tij në çerek-finale.[64] Në ndeshjen e kthimit të çerek-finales në Ligën e Kampioneve kundër Portos, Ronaldo shënoi një supergol nga 40 metra, duke e kualifikuar skuadrën e tij në gjysmë-finale. Për këtë gol, Ronaldo fitoi FIFA Çmimi Puskás në vitin 2009, një çmim që i jepet futbollistit që shënon golin më të bukur të sezonit.[65] Ai më vonë e quajti golin kundër Portos si golin më të bukur të karrierës së tij.[66][67] Ronaldo luajti në një finale të Ligës së Kampioneve për sezonin e dytë rradhazi, por dështoi të fitonte, pasi Barcelona fitoi me rezultatin 2–0 me golat e Samuel Eto'o dhe Lionel Messi. Ai e përfundoi sezonin me 53 ndeshje të luajtura në të gjitha kompedicionet, duke luajtur katër ndeshje më shumë se sezonin e shkuar, por shënoi vetëm 26 gola, duke pasur rënie nga sezoni i shkuar ku shënoi plot 42 herë.

Më 11 qershor 2009, Manchester United pranoi ofertën prej 80 milion £ nga Real Madridi për Ronaldon, pasi u zbulua se ai kishte shprehur përsëri dëshirën për t'u larguar nga klubi.[68] Ky transferim i konfirmua nga një përfaqësues i familjes Glazer dhe në fund nga trajneri Alex Ferguson.[69] Pasi u përfundua transferimi i tij tek Reali, Ronaldo shprehu mirnjohjen e tij ndaj Fergusonit, i cili e kishte ndihmuar atë që të rritej dhe zhvillohej si lojtar, duke thënë: "Ai ka qenë babai im në futboll, një nga faktorët më të rëndësishëm dhe më me ndikim në karrierën time futbollistike".[70]

Real Madrid

Sezoni 2009–10

"Unë nuk asgjë, vetëm një falenderim për djalin. Ai është lehtësisht lojtari më i mirë në botë. Ai është më i mirë se Kaká dhe më mirë se Messi. Ai është në rrugë më mirë se ata. Kontributi i tij për rrezikshmëri goli është e pabesueshme. Statistikat e tij janë të pabesueshme. Kjo është gjitha. Absolutisht befasues."

Alex Ferguson, Trajneri i Ronaldos tek Manchester United në korrik të vitit 2009.

Me 26 qershor 2009, Real Madridi komfirmoi se Ronaldo do të bashkohej me skuadrën më 1 korrik 2009. Real Madrid pagoi 80 milionë £ (93.9 milion ) dhe Ronaldo u bë lojtari më i shtrenjtë në historinë e futbollit deri atëherë.[71] Ronaldo firmosi një kontratë gjashtë vjeçare me një pagë 11 milion € në vit dhe kishte një klauzolë lirimi prej 1 miliardë €, që është klauzola më e shtrejntë në historinë e futbollit.[72][73]

Ronaldo u prezantua përpara mediave më 6 korrik 2009,[74] dhe mori fanëllen me numrin 9 që ja dhuroi legjenda Alfredo Di Stéfano,[75][76] dhe, kur bëri prezantimin e tij në Santiago Bernabeu, ishin të pranishëm 80.000 tifozë nga 85.000 ulëse që ka stadiumi. Ronaldo vendosi një rekord, pasi kjo ishte mikpritja më e madhe në historinë e futbollit në prezantimin e një futbollisti, duke thyer edhe rekordin e Diego Maradonës me 75.000 tifozë në prezantimin e tij në Itali te skuadra e Napolit në vitin 1984.[77][78][79][80]

Ronaldo bëri debutimin e tij për Real Madridin më 21 korrik 2009, në një ndeshje miqësore që përfundoi me fitoren 1–0 për los Blancos kundër Shamrock Rovers. Goli i tij i parë për klubin erdhi një javë më vonë kundër skuadrës kolumbiane LDU Quito, ku ai shënoi nga pika e penalltisë në minutën e 48të, duke ndihmuar skuadrën të fitojë ndeshjen me rezultatin 4–2.[81]

 
Ronaldo dhe Real Madrid kundër Diego Forlán dhe rivalëve të Atlético Madrid.

Ronaldo debutoi në La Liga kundër Deportivo La Coruña, ku arriti të shënojë edhe një gol në fitoren 3–2 në shtëpi.[82] Më 15 shtator 2009, Ronaldo shënoi dy gola me goditje dënimi kundër Zürich në fitoren 5–2 të skuadrës në Ligën e Kampioneve.[83] Ai theu rekordin e Real Madridit, pasi shënoi një gol kunder Villarreal CF, dhe u bë lojtari i parë i klubit që shenon gol në katër ndeshjet e para të La Ligës.[84]

Ronaldo u dëmtua në kembë më 10 tetor 2009, ndëkohë që ishte thirrur me Portugalinë. Ky dëmtim e mbajti atë jashtë fushave të lojës dëri më 25 Nentor 2009. Ai humbi dy ndeshjet e fazës së grupeve të Ligës së Kampioneve kundër Milanit. Ai u rikthye të luaj një ndeshje për Real Madridin pas demtimit më 26 nëntor 2009 në El Clásicon kundër Barcelonës, ku Real Madrid humbi me rezultatin 1–0.

Më 6 dhjetor 2009, Ronaldo mori kartonin e tij të parë të kuq me klubin, ne fitoren e Los Blancos 4–2 kundër Almerías, ku Ronaldo gjithashtu humbi edhe një penallti. Ai mori karton të kuq sepse kur shënoi gol në minutën e 84të, hoqi fanellën dhe festoi duke u ndëshkuar, që u pasua edhe me kartonin e dytë të verdhë pasi bëri një ndërhyrje të parregullut.[85] Ronaldo përfundoi i dyti në garën për çmimin e Topi i artë dhe sërisht i dyti për çmimin FIFA Lojtari Botëror i Vitit.

Me 5 maj 2010, Ronaldo shënoi tregolshin e tij të parë për fanellen e Real Madridit kundër majorkës. Ronaldo dhe Gonzalo Higuain shënuan sëbashku 53 gola në La Liga, duke thyer një rekord dhe duke u bërë dyshja e parë e Real Madridit që shënon 53 gola në një sezon të La Ligas.[86] Ronaldo e përfundoi sezonin e tij të parë 33 gola në të gjitha kompedionet, me Realin që e mbylli sezonin në La Liga me 96 pikë, u eleminua në raundin e 16 në Ligën e Kampioneve dhe në raundin e 32 në Copa del Rey.

Sezoni 2010–11

Pasi Raúl u largua nga Real Madridi në verën e vitit 2010, Ronaldo mori fanellën me numrin 7.[87] Më 23 tetor 2010, Ronaldo i impresionoi të gjithë duke shënuar katër gola kundër Racing de Santander,[88] kjo ishte hera e parë në karrierë që Ronaldo shënonte katër gola në një ndeshje të vetme.[89] Ronaldo vazhdoi të shënonte në gjashtë ndeshjet e fundit (tre gola në La Liga, një në Ligën e Kampioneve dhe dy gola me Portugalinë), ku gjithsej shënoi 11 gola, duke ku vendosi një rekord personal për golat e shënuar në një muaj të vetëm. Përpara se Los Blancos të mundeshin nga Barcelona me rezultatain 5–0 në Camp Nou, Ronaldo shënoi tregolshin e tij të dytë në La Liga në fitoren 5–1 kundër Athletic Bilbaos.[90] Në ndeshjen e fundit të vitit 2010, Ronaldo shënoi një tjetër tregolësh në fitoren shkatërrimtare 8–0 kundër Levantes në raundin e 16 të Copa del Reyt.[91]

 
Ronaldo gjatë një ndeshje miqësore kundër Peñarol përpara fillimit të sezonit.

Ronaldo e filloi vitin e ri 2011 me një opinion shumë të mirë, pasi Real Madridi tregoi disa rekorde të thyera të Ronaldos kundër lojtarëve si Alfredo Di Stéfano, Hugo Sánchez dhe Manuel Alday.[92][93] Gjatë muajit janar, Ronaldo shënoi dy gola më 3 janar kundër Getafes, tre gola të tjerë kundër Villarrealit më 9 janar dhe dy gola në dy ndeshje të Copa del Rey kundër rivalëve të Atlético Madrid më 13 dhe 20 janar.[94] Më 3 mars 2011, Ronaldo shënoi një tregolësh në fitoren 7–0 kundër Málagës, por gjithshtu pësoi edhe një dëmtim në muskulin e këmbës në fund të ndeshjes. Ronaldo për t'u riaftësuar nga ky dëmtim, shpenzoi 10 ditë.

Në prill 2011, Ronaldo bëri një rikthim fantastik nga dëmtimi, duke shënuar në tre ndeshje rradhazi (përfshirë dy gola në çerek-finalen e Ligës së Kampioneve kundër Tottenham Hotspur), kështu që i duheshin edhe dy gola për të barazuar rekordin e 42 golave të shënuar në të gjitha kompedicionet në sezonin 2007–08 me Manchester United.

Gjatë ndeshjes së kthimit të El Clásicos, Ronaldo shënoi një gol me penallti duke arritur shifrën e 41 golave; kjo ishte ndeshja e katërt rradhazi që Ronaldo shënonte gol gjithashtu ishte hera e parë që ai shënonte gol në një El Clásico. Më 20 prill 2011, Ronaldo shënoi folin fitues në minutën e 103të kundër Barcelonës në finalen e finalen e Copa del Reyt.[95] Ky gol u zgjodh nga tifozët dhe gazeta sportive "Marca" si goli më i bukur i sezonit.[96][97] Data 7 maj 2011, e pa Real Madridin që të udhëtonte për në Stadiumin Ramón Sánchez Pizjuán për t'u ndeshur kundër Seviljes, ku Ronaldo udhëhoqi fitoren shkatërrimtare 2–6 duke shënuar katër gola.[98] Me këto katër gola, Ronaldo arriti shirën e 46 golave, duke thyer rekodin e sezonin 2007–08 me 42 gola me Manchester Unitedin.[99] Tre ditë më vonë, Ronaldo shënoi edhe një tregolësh në fitoren 4-0 kundër Getafes në Santiago Bernabeu, duke arritur edhe shifrën e 49 golave sezonal.[100] Më 15 maj 2011, pasi shënoi dy gola me goditje dënimi në fitoren 3–1 kundër Villarreal, ai barazoi rekordin e 38 golave të shënuar në një sezon të La Ligës, mbajtur nga Telmo Zarra dhe Hugo Sánchez.[101]

Më 21 maj 2011, Ronaldo shënoi dy gola në javën e fundit të La Ligas, ku Real Madridi fitoi me rezultatin 8–0 kundër Almerías,[102] ku fitoi edhe çmimin "Pichichi" me 41 gola në 34 ndeshje, dhe u bë gjithashtu lojtari i parë në La Liga që shënon 40 gola. Nga kjo gjë, Ronaldo fitoi edhe "Këpucën e Artë Europiane" për të dytën herë, duke u bërë lojtari i parë që e fiton këtë trofe në dy liga të ndryshme. Gazeta sportive "Marca", i cili jep çmimin "Pichichi", i anulloi një gol të shënuar më 18 shtator 2010 kundër Real Sociedadit, i cili u bë zyrtarisht goli i Pepes.[103] Ronaldo theu rekordin e Zarrës, pasi kishte një mesatare 1 gol në çdo 70,7 minuta. Thyjet e rekordeve nga Ronaldo u bënë burim i madhë vëzhgimi nga mediat publike, përfshirë Sports Illustrated World XI,[104] që e vlerësoi atë si një nga futbollistët më të mirë të botës.

Gjithsej në të gjithë kompedicionet, Ronaldo luajti 54 ndeshje dhe shënoi 53 gola; në La Liga, ai luajti 34 ndeshje dhe shënoi 40 gola, në Copa del Rey, Ronaldo luajti 8 ndeshje dhe shënoi 7 gola, kurse në Ligën e Kampioneve luajti 12 ndeshje dhe shënoi 6 gola. Nga këto 53 gola, 25 prej tyre i shënoi me këmbën e dhjathtë, dhe 9 gola me këmbën e majtë.[105] Ronaldo e përfundoi sezonin e tij të dytë me fitimin e Copa Del Reyt, arritjen në gjysmë–finalen e Ligës së Kampioneve, dhe vendi i dytë në La Liga me 92 pikë.

Sezoni 2011–12

"Cristiano Ronaldo është fantastik. Unë nuk do ta krahasoja me [Lionel] Messin, ne jemi duke folur për dy lojtar të mirë. Unë them se ketë vit 2012 Ronaldo është më i mirë."

José Mourinho, trajneri i Ronaldos tek Real Madrid në maj 2012.[106]

Faza përgatitore e Real Madridit filloi me fitoren 4–1 kundër Los Angeles Galaxy,[107] me golat e sulmuesve Callejón, Joselu, Ronaldo dhe Benzema.[108] Katër ditë më vonë, Ronaldo shënoi një tregolësh në pjesën e parë kundër Guadalajaras, ku Real Madrid fitoi me rezultatin 3–0. Më 17 gusht 2011, Ronaldo shënoi golin e tij të 100të për Los Blancos në pjesën e parë të ndeshjes kundër Barcelonës në ndeshjen e kthimin të Superkupës së SpanjësCamp Nou. Më 27 gusht 2011, Ronaldo e filloi La Ligan me një tregolësh kundër Real Zaragozës në fitoren 6–0 në Santiago Bernabeu.

Në javët e para të shtatorit, performanca fizike e Ronaldos ka qenë subjekt i shqyrtimit nga ana e mediave botërore, pasi edhe Castrol lëshoi një film televiziv me emrin Ronaldo; ai u vu në provë në disa fusha, duke provuar aftësitë e tij mendore dhe fizike. Më 24 shtator 2011, Ronaldo shënoi një tregolësh tjetër (me dy gola me penallti) në fitoren 6–2 kundër Rayo Vallecanos në Santiago Bernabéu. Ky ishte tregolshi i nëntë në La Liga për të, dhe i dhjeti gjithsej me Realin.

 
Ronaldo duke luajtur kundër Ajaxit gjatë ndeshjes së fazës së grupeve në Ligën e Kampioneve.

Më 27 shtator 2011, Ronaldo shënoi golin e parë në Ligën e Kampioneve për sezonin 2011–12 fitoren 3–0 kundër Ajax. Më 22 tetor 2011, pasi nuk kishte shënuar në tre ndeshjet e fundit, Ronaldo shënoi tregolshin e 10të në La Liga dhe të 11të gjithsej me Real Madridin në ndeshjen jashtë fushe kundër Málagas, ku Los Blancos fituan me rezultatin 4–0. Tregolshi i tij i 12të me klubin erdhi më 6 nëntor, në fitoren shkatërrimtare 7–1 në shtëpi kundër Osasunas, duke bërë që Reali të ishte në krye të klasifikimt në La Liga.[109]

Më 19 nëntor 2011, Ronaldo shënoi golin e dytë në humbjen e Real Madridit me rezultatin 2–3 kundër Valencias. Më 26 nëntor 2011, ai shënoi dy gola me penallti në fitoren e skuadrës me rezultatin 4–1 kundër rivalëve të Atlético Madrid. Më 3 dhjetor 2011, Ronaldo shënoi golin e dytë në fitoren 0–3 kundër Sporting Gijón në një ndeshje të La Ligas. Ronaldo ishte një nga tre finalistët për të fituar Topin e artë. Më 13 dhjetor 2011, Ronaldo shënoi golin e dytë në fitoren 0–2 kundër SD Ponferradina në raundin e parë të Copa del Reyt. Më 17 dhjetor 2011, Ronalo shënoi tregolshin e tij të 12të në La Liga dhe të 13të gjithsej në fitoren 6–2 jashtë fushe kundër Seviljes.

Ronaldo përfundoi i treti në nominet për të fituar çmimin "UEFA Lojtari më i mirë në Europë", duke u renditur mbrapa Lionel Messit dhe Xavit, dhe i dyti në nominet për Topin e artë. Në ndeshjen e Real Madridit kundër Granadës, Ronaldo shënoi golin e pestë në fitoren 5–1. Më 22 janar 2012, Ronaldo shënoi dy gola me penallti në fitoren 4–1 kundër Athletic Bilbao, dhe më 28 janar shënoi golin e dytë të Real Madridit në fitoren 3–1 kundër Real Zaragozës. Ronaldo gjithashtu shënoi edhe dy gola të tjerë kundër Barcelonës në çerek-finalen e Copa del Reyt, ku Reali u eleminua me rezultatin e përgjithshëm 4–3. Më 12 shkurt 2012, Ronaldo shënoi një tregolësh, i 13ti në La Liga dhe 14ti gjithsej me Realin, në fitoren 4–1 në Santiago Bernabeu kundër Levantes. Kjo fitore shpalosi epërsinë e Realit kundër Barcelonës që ishte 10 pikë.

Më 24 mars 2012, Ronaldo kaloi shifrën e 100 golave në La Liga me Real Madridin në vetëm tre sezone duke shënuar dy gola kundër Real Sociedadit, dhe duke u bërë lojtari i dytë në historinë e La Ligas që e arrinë këtë shifër më shpejtë mbrapa Isidro Lángaras, i cili e arriti këtë shifër në vetëm 92 ndeshje duke thyer rekordin e vendosur me parë nga hungarezi Puskás.[110] Nga 24 marsi i 2012, Ronaldo ka mesatare 1.01 gola në ndeshjet në La Liga.

Më 11 prill 2012, Ronaldo shënoi një tregolësh kundër skuadrës rivale të Atlético Madrid në fitoren jashtë fushe me rezultatin 1–4, duke assituar gjithashtu edhe golin e katërt. Tregolshi i tij erdhi nga një goditje dënimi, një nga 30 metra dhe një nga penalltia, duke kapuar shifrën e 40 golave në La Liga, dhe duke u bërë lojtari i parë në La Liga dhe në të gjitha ligat e mëdhaja që arrin të shënoi 40 gola në dy sezone rresht. Ronaldo zyrtarisht e theu rekorin e 40 golave në një sezon në La Liga, duke shënuar kundër Sporting Gijón në fitoren 3–1 të Los Blancos më 14 prill 2012. Më 25 prill 2012, në ndeshjen e kthimit të gjysmë-finales së Ligës së Kampioneve kundër gjermanëve të Bayern München, Ronaldo shënoi një gol nga penalltia e cila u shkaktua nga David Alaba për prekje të topit me dorë dhe një tjetër gol pas assistit të Mesut Özil. Koha e rregullt dhe shtesa pëfunduan me rezultatin e përgjithshëm 3–3, ku në gjuajtjet e penalltive, penalltia e Ronaldos u prit nga portieri Manuel Neuer.[111]

Më 13 maj 2012, në ndeshjen e fundit të Real Madridit në La Liga, Ronaldo shënoi kundër majorkës, duke u bërë lojtari i parë në historinë e La Ligës që i shënon gol të gjitha skuadrave të La Ligës. Ai e perfundoi sezonin me 46 gola në ligë dhe 60 gola në të gjitha kompedicionet, duke thyer rekordin me klubin që e kishte vendosur sezonin e shkuar. Ronaldo e përfundoi sezonin e tretë me Realin duke fituar La Ligën me 100 pikë, duke arritur në gjysmë-finale të Ligës së Kampioneve dhe në çerek-finale të Copa del Reyt. Ronaldo deklaroi se ai besonte se kishte luajtur më mirë se Lionel Messi në sezonin 2011–12.[112] dhe më 13 qershor 2012, Ronaldo fitoi Trofeo Alfredo Di Stefano si lojtari më i mirë i La Ligës.

Sezoni 2012–13

 
Ronaldo gjatë një ndeshjeje miqësore kundër Milanot përpara fillimit të sezonit.

Ronaldo e filloi sezonin 2012–13 me fitimin e 2012 Supercopa de España, duke shënuar dy gola dhe duke i dhënë trofeun e parë të sezonit 2012–13 Realit kundër Barcelonës me rezultatin e përgjithshëm 4–4 (rregulli i golit jashtë fushe). Goli i shënuar në ndeshjen e parë të Superkupës e bëri Ronaldon lojtarin e parë të Realit në historinë e El Clásicos që shënon katër gola rresht në Camp Nou,[113] duke shënuar gjithashtu edhe golin e fitores në Santiago Bernabeu duke barazuar rekordin e kilianit Iván Zamorano me pesë gola në pesë El Clásico rradhazi.[114] Gazeta sportive spanjole AS raportoi se presidenti i Manchester Cityt, Sheikh Mansour, kishte ofruar 200 milion për Ronaldon në verën e vitit 2012, por Real Madridi e kishte refuzuar ofertën.[115] Më 30 gusht 2012, Ronaldo u rendit i dyti (sëbashku me Messin) për çmimin Çmimi UEFA Lojtari më i mirë në Europë me 17 vota, mbrapa fituesit Andrés Iniesta.[116]

Më 2 shtator 2012, Ronaldo shënoi golin e parë në La Liga në fitoren 3–0 kundër Granadës, që gjithashtu ishte edhe goli i tij 200të në ndeshjet e ligës në Spanjë, Angli dhe Portugali. Ai shënoi edhe një tjetër gol, që ishte i 150ti në të gjitha kompedicionet me Realin në vetëm 149 ndeshje. Ai gol e bëri Ronaldon golashënuesin e dhjetë më të mirë në historinë e Real Madridit. Ronaldo u zëvëndësua në minutën e 63tëë nga Gonzalo Higuain për shkak të një dëmtimi në kofshë.[117] Më pas, Ronaldo deklaroi se ai ishte i pakënaqur nga një "çështie profesionale" dhe refuzoi që të festonte golin e tij të 150të në ndeshjen e tij të 149të me Realin.[118] Agjenti i Ronaldos, Jorge Mendes, insistoi se ai e dinte përherë se Ronaldo ishte i pakënaqur me jetën që bënte në Madrid.[119] Ronaldo hodhi poshtë mendimin se pas ndeshjes ai ishte i "trishtuar" dhe me pas ai ishte i lidhur me një dëshirë për të përmirsuar kontratën e tij me Real Madridin.[120] Presidenti i Realit, Florentino Pérez, pohoi se Ronaldo nuk dëshiron të largohet nga klubi dhe gjithshtu pohoi se ishte i pakënaqur jo nga ana profesionale, por për arsye të tjera.[121] Pasi Ronaldo u rikthye te Real Madridi, pasi ishte i grrumbulluar me Portugalinë, ai tha se ishte i përqëndruar te arritja e sukseseve me Real Madridin.[122]. Trajneri i skuadrës, José Mourinho tha se një nga arsyet që Ronaldo ishte i pakënaur ishte sepse ai nuk e fitoi çmimin "Lojtari më i mirë në Europë" për sezonin 2011–12.[123][124]

Më 18 shtator 2012, Ronaldo shënoi golin e tij të parë në Ligën e Kampioneve për sezonin 2012–13 në fitoren 3–2 kundër Manchester CitytSantiago Bernabeu.[125] Më 30 shtator 2012, ai shënoi një tregolësh (dy gola me penallti) që ishte tregolshi i tij i parë në La Liga për sezonin 2012–13, në fitoren 5–1 kundër Deportivo La Coruñas.[126] Më 4 tetor 2012, Ronaldo shënoi tregolshin e tij të parë në karrierë në Ligën e Kampioneve duke ndihmuar Realin në fitoren 4–1 kundër Ajaxit.[127] Ronaldo vazhdoi me formën e tij të jashtëzakonshme, duke shënuar dy gola të tjerë kundër Barcelonës në Camp Nou në barazimin 2–2, duke u bërë kështu lojtari i parë në historinë e El Clásicos që shënon në gjashtë ndeshje rradhazi në El Clásico.[128] Pas dy golave kundër Barcelonës, Ronaldo shënoi edhe një gol në humbjen 2–1 kundër Borussia Dortmund dhe dy gola të tjerë në fitoren 5–0 jashtë fushe kundër majorkës.[129][130]

Më 11 nëntor 2012, Ronaldo e nisi ndeshjen si sulmues dhe shënoi një gol në fitoren 2–1 kundër Levantes, sepse Benzema dhe Gonzalo Higuain ishin të dëmtuar.[131] Gjatë ndeshjes, Ronaldo pësoi një dëmtim të rëndë në sy, pasi u godit me brryl në minutën e dytë të ndeshjes, dhe u zëvëndësua në fund të pjesës së parë.[132][133] Për shkak të këtij dëmtimi, Ronaldo humbi ndeshjen miqësore të Portugalisë kundër Gabonit.[134] Më 21 nëntor 2012, Ronaldo luajti në barazimin 1–1 të Realit me Manchester CitynStadiumin Etihad në ndeshjen e fazës së grupeve të Ligës së Kampioneve [135] Më 1 dhjetor 2012, pasi nuk kishte shënuar në tre ndeshjet e shkuara, Ronaldo shënoi një gol me goditje dënimi dhe assistoi në golin e Mesut Özil në fitoren 2–0 kundër rivalëve të Atlético Madrid.[136] Ronaldo vazhdoi të shënonte pa mbarim, pasi shënoi edhe golin e gjashtë në Ligën e Kampioneve në fitoren në shtëpi 4–1 kundër Ajaxit më 4 dhjetor, një gol tjetër në raundin e parë të Copa del Rey kundër Celta Vigos më 12 dhjetor, dhe një tjetër në barazimin 2–2 kundër Espanyolit më 16 dhjetor.

"Nqs Messi është më i miri në botë, Ronaldo është më i miri në univers. Nqs ti do t'ja japësh një Top të artë një lojtari sepse është më i mirë në botë, jepja o Cristianos ose Messit. Por nqs pyes: nëse ata janë në të njëjtin nivel, a është normale që njëri të ketë katër Topa të artë, kurse tjetri vetëm një ? Jo nuk është."

José Mourinho, kur u pyet se kush do të ishte fituesi i Topit të artë 2012.[137]

Në dhjetor 2012, gjigandët francez të Paris Saint-Germain shfaqën interers në transferimin e Ronaldos, kurse Real Madridi lajmëroi se Ronaldo nuk do të largoheshe nga klubi dhe se drejtuesit e klubit po punonin që t'i rinovonin kontratën edhe për tre vite të tjera, gjë që do ta mbante Ronaldon në Madrid deri në vitin 2018.[138][139] Në të njëjtin muaj, u raportua se Ronaldo e refuzoi rinovimin e kontratës, në mënyrë që Reali t'ja ofronte në fund të sezonit.[140] Ronaldo refuzoi që të komentonte të ardhmen e tij te Reali deri sa ai të ndihmonte skuadrën deri në fund të sezonit.[141][142] Në prill 2013, Florentino Pérez tha se kontrata e Ronaldos do të rinovohet,[143] dhe José Mourinho deklaroi se "kur ju keni në skuadër lojtar të nivelit të lartë, ju duhet të bëni gjithçka për ta mbajtur në skuadër".[144] Pas kësaj, Ronaldo vazhdoi që të refuzonte që të komentonte të ardhmen e tij tek Real Madridi.[145] Në maj 2013, Pérez tha se ai nuk kishte ndërmend që të shiste Ronaldon, dhe kishte ndërmend që t'i ofronte një kontratë të re për tu siguruar që Ronaldo do të qëndronte në Madrid.[146][147]

Më 6 janar 2013, në ndeshjen e parë të Realit në vitin 2013, Ronaldo shënoi dy gola, duke i dhënë Los Blancos që ishte me një lojtar më pak fitoren 4–3 kundër Real Sociedadit.[148] Në këtë ndeshje, Ronaldo ishte kapiten për herë të parë më fanellën e Real Madridit,[149][150] por mori gjithashtu edhe një karton të verdhë, i cili ishte kartioni i pestë për sezonin 2012–13, gjë e pezulloi Ronaldon në ndeshjen kundër Osasunës. Kjo ishte hera e parë që Ronaldo humbiste një ndeshje për shkak të kartonave të verdhë, kurse në të shkuarën ai kishte munguar vetëm në një rast ku kishte marrë karton të kuq.[151] Më 7 janar 2013, Ronaldo u rendit i dyti në garën për Topin e artë për të tretën herë mbrapa Lionel Messit.[152] Më 9 janar 2013, Ronaldo shënoi një tregolësh kundër Celta Vigos në raundin e dytë të Copa del Rey.[153] Më 14 janar 2013, Ronaldo insistoi se ai dëshiron që ta përfundonte kontratën e tij me Real Madridin.[154] Pas fitores së parë kundër Valencias në Copa del Rey më 15 janar 2013, ai mori një argument nga trajneri José Mourinho.[155][156]

"Florentino Pérez i ka të gjithë Galaktikët te Real Madridi që kur u bë president për herë të parë. Ai ka pasur Figon, Zidanin, Roberto Carlosin, Raulin. Por unë nuk mendoj se këto lojtar janë më të mirë se Ronaldo. Ai është lojtar fantastik. Unë e dija se do të përmirsoheshe në mënyrë të jashëzakonshme, sepse kur na la ne, ishte akoma i ri."

Alex Ferguson, përpara ndeshjes së raundit të 16 në Ligën e Kampioneve midis Manchesterit dhe Realit.[157]

Ronaldo u përball kundër ish klubit të tij Manchester United për herë të parë më 13 shkurt 2013 në raundin e 16 të Ligës së Kampioneve, ku shënoi një gol fantastik me kokë në barazimin 1–1 në Santiago Bernabeu.[158] Më 26 shkurt 2012, Ronaldo shënoi dy gola kundër Barcelonës në ndeshjen e kthimit të gjysmë-finales së Copa del Rey, duke shënuar për herë të gjashtë në Camp Nou.[159] Ronaldo shënoi golin e fitores në ndeshjen e kthimit të Ligës së Kampioneve më 5 mars 2013, ku gjithashtu bëri rikthimin e tij në Old Trafford për herë të pasi pasi u transferua për 80 milion £ te Real Madridi në vitin 2009.[160] Pas kësaj, Ronaldo tha se ai ishte i "trishtuar" dhe se kishte një "ndjenjë të çuditëshme" kur e eleminoi Manchester United nga Liga e Kampioneve.[161][162]

Më 10 mars 2013, Ronaldo shënoi dy gola kundër Celta Vigos, për të dërguar Real Madridin në vendin e dytë në renditjen e La Ligës pëpara rivalëve të Atlético Madrid.[163] Goli i dytë, ishte goli i 138të në La Liga për të, duke e vendosur veten në 25 golashënuesit më të mirë të historisë së La Ligas në vetëm 127 ndeshje, duke pasur një mesatare goli 1.08 për ndeshje, kjo ishte gjithashtu mestarja me e madhe nga 25 golashënuesit më të mirë të historisë.[164] Më 16 mars 2013, Ronaldo shënoi golin e dytë në fitoren 5–2 kundër majorkës; ky gol ishte goli i 350ti në karrierën e tij.[165] Më 3 prill 2013, Ronaldo shënoi golin e parë në fitoren 3–0 kundër Galatasarayt në ndeshjen e parë të çerek-finales së Ligës së Kampioneve.[166] Më 9 prill 2013, Ronaldo shënoi dy gola në ndeshjen e kthimit të çerek-finals së Ligës së Kampioneve duke e derguar Realin në gjysmë-finale për herë të tretë rresht. Me këto gola, Ronaldo u bë golashënuesi i pestë më i mirë në historinë e Ligës së Kampioneve, duke parakaluar ukrainasin Andriy Shevchenko.[167] Në prill 2013, Ronaldo u emërua nga gazeta spanjolle sportive Marca si pjestar i legjendave të historisë së Real Madridit.[168]

Ronaldo pësoi një dëmtim në muskulin e kofshës së tij, por u riaftësua në kohë për të luajtur në ndeshjen e parë të gjysmë-finales së Ligës së Kampioneve, ku skuadra e tij humbi me rezultatin 4–1 kundër gjermanëve të Borussia Dortmund, ku Ronaldo shënoi golin e vetëm të Realit.[169] Ai mungoi në në ndeshjen kundër rivalëve të Atlético Madrid,[170] dhe u rikthye në aksion më 30 prill në ndeshjen e kthimit kundër Dortmundit në Santiago Bernabeu, ku Reali fitoi me rezultatin 2–0, por dështoi të kualifikohej për në finale.[171] Më 4 maj 2013, Ronaldo shënoi dy gola me kokë në fitoren 4–3 në shtëpi kundër Real Valladolid.[172]. Mediat angleze raportonin se shefi ekzekutiv David Gill kishte shkuar në Madrid për të diskutuar me agjentin e Ronaldos për një rikthim në Old Trafford,[173] por mediat e tjera raportuan se Manchesteri kishte gati një kontratë të re.[174][175]

Ronaldo shënoi golin e 200të për Real Madridin më 8 maj 2013 në fitoren 6–2 kundër Málagës. Kjo gjë e bëri Ronaldon golashënuesin e gjashtë më të mirë të klubit me 200 gola në 197 ndeshje.[176] Më 17 maj 2013, Ronaldo shënoi golin e parë në humbjen në finalen e Copa del Rey kundër Atlético Madrid, ku ishte edhe goli i 111të (201 gjithsej) në ndeshjen e tij të 100 në Santiago Bernabeu.[177] Ronaldo mori edhe një karton të kuq në minutën e 114të të ndeshjes për një ndërhyrje të gabur kundër Gabit.[178] Ai u dënua nga federata spanjolle për të mos luajtur në dy ndeshjet e raundit të 16-tave të Copa del Rey për sezonin 2013–14.[179]

Ronaldo e përfundoi sezonin me 55 gola gjithsej, ku shënoi 29 gola me këmbën e djathtë (përfshirë penalltitë dhe goditjet e dënimit), 18 me këmbën e majtë dhe 8 gola me kokë.[180] Ronaldo e përfundoi sezonin e tij të katërt duke qënë finalist në Copa del Rey, gjysmë-finalst në Ligën e Kampioneve për herë të tretë rradhazi, dhe në vend të dytë në La Liga me 85 pikë.

Sezoni 2013–14

 
Ronaldo gjatë një ndeshje të UEFA Champions League kundër Galatasaray S.K., ku ai shënoi 3 Gola.

Pasi Real Madrid dështoi të fitonte trofe në sezonin 2012–13, mediat filluan të spekullonin për një largim të mundshëm të Ronaldos nga Madridi, edhe pse kontrata e tij skandonte në qershor 2015.[181][182][183][184] Më 8 qershor 2013, Ronaldo veproi për të shuar shpekullimet mbi të ardhmen e tij duke insistuar se ai do të arrijë në një marrëveshje me Realin për të rinovuar kontratën e tij këtë verë.[185] Më 13 qershor 2013, Ronaldo mohoi kategorikisht çdo marrëveshje duke dërguar një mesazh në Facebook dhe Twitter që kishin arritur respektivisht 59 milion pëlqime dhe 18,9 milion ndjekës.[186][187] Më 3 korrik 2013, Ronaldo pranoi se atij i mungonte Premier Liga angleze, por përjashtoi një rikthim të tij në Old Trafford.[188]

Më 18 gusht 2013, Ronaldo luajti ndeshjen e tij të 200të zyrtare me Real Madridin në fitoren 2–1 kundër Real BetisSantiago Bernabeu.[189] Ai nuk shënoi asnjë gol gjatë dy ndeshjeve të para në La Liga, por kundër Athletic Bilbao, ai shënoi golin e parë të sezonit në një fitore me 3–1 në shtëpi.[190]

Më 15 shtator 2013, pas shumë spekullimeve, Ronaldo firmosi një kontratë të re me Real Madridin që do të thoshte se ai do të qëndronte në Madrid deri në vitin 2018,[191], me pagën e tij që u bë 17 milion (pas taksave), duke u bërë edhe futbollisti më i pagur në botë.[192][193]

Në ndeshjen e tij të 100të në kompedicionet europiane kundër Copenhagen më 2 tetor, Ronaldo shënoi dy gola në fitoren e Realit me rezultatin 4–0 në Santiago Bernabeu.[194] Më 5 tetor 2013, Ronaldo shënoi një gol të vonshëm kundër Levantes, duke u bërë lojtari i parë europian në 5 ligat më të mëdhaja që shënon i pari 50 gola për vitin 2013.[195] Më 23 tetor 2013, Ronaldo shënoi dy gola në fitoren 2–1 kundër Juventusit, duke arritur shifrën e 57 golave në Ligën e Kampioneve, gjë që e bëri golashënuesin e tretë më i mirë i të gjitha kohërave në këtë kompedicion.[196][197] Më 30 tetor 2013, Ronaldo shënoi tregolshin e tij të 18të në La Liga dhe të 23të në karrierë në fitoren 7–3 në shtëpi kundër Seviljes.[198]

Në një debat në Oxford Union në tetor 2013, kur presidentin e FIFA-s Sepp Blatter e pyetën se kë preferon midis Messit dhe Ronaldos, ai lavdëroi punën e argjentinasit, përpara se të lëshonte një goditje të fortë për Ronaldon duke thënë se "njëri ka shpenzuar më shumë para te berberi se tjetri". Real Madrid kërkoi — dhe më pas mori — një falje të plotë nga Blatter, dhe portugezi u kundërpërgjigj me një festim tallës pasi shënoi një gol me penallti kundër Seviljes, pasi Blatter e kishte përshkruar atë si "komandant" në fushën e lojës.[199][200]

Në ndeshjen e tij të 106të jashtë fushe me Real Madridin më 2 nëntor 2013, Ronaldo shënoi golin të 100të jashtë fushe pas dy golave të shënuar në fitoren 3–2 kundër Rayo Vallecanos, pas kësaj ai kishte mesatare shënimi 0.94 për ndeshje.[201] Më 5 nëntor 2013, Ronaldo theu me 14 gla rekordin e vendosur për numrin e golave të shënuar në një vit në Ligën e Kampioneve pas golit të shënuar në barazimin 2–2 kundër Juventusit në Torino.[202] Më 9 nëntor 2013, Ronaldo shënoi tregolshin e tij të 19të në La Liga (një gol me aksion, një nga goditja e dënimit dhe një me penallti) në fitoren 5–1 në shtëpi kundër Real Sociedad, duke u bërë lojtari i dytë i të gjitha kohërave në ligë me më shumë tregolsha. Nga goditja e dënimit, Ronaldo shënoi golin e 20të me goditje dënimi në karrierë për Realin, një më shumë se specialisti i goditjeve të dënimit Ronaldinho që i ka shënuar me Barcelonën.[203]

Pas formës së tij të fortë në sezonin 2013–14, ku Ronaldo shënoi 32 gola në 22 ndeshje për klubin dhe kombëtaren, duke përfshirë pesë tregolsha nga mesi i nëntorit, Ronaldo deklaroi se kjo mund të jetë në "forma më e mirë e jetës së tij".[204] Më 23 nëntor 2013, Ronaldo u zëvëndësua nga Jesé në minutën e 52të kundër Almerías pas një dëmtimi të pësuar në tendosjen e muskujve; ky dëmtim u konfirmua se do ta mbante atë jashtë fushave të lojës për dy javë.[205][206] Ronaldo bëri rikthimin e tij me skuadrën në fitoren 2–0 jashtë fushe kundër Copenhagen në Ligën e Kampioneve më 10 dhjetor 2013, dhe vendosi rekordin me 9 gola për numrin më të madhë të golave të shënuar gjatë një faze grupesh të Ligës së Kampioneve.[207] Ndeshja e fundit e tij për vitin 2013 ishte fitorja 2–3 kundër Valencias, ku ai shënoi një gol me kokë, duke e përfunduar vitin me 69 gola në 59 ndeshje, rezultati i tij më i mirë në karrierë.[208][209] Më këtë gol, Ronaldo u bë golashënuesi i katërt me i mirë i të gjitha kohërave me 164 gola, duke barazuar meksikanin Hugo Sánchez. Ai gjithashtu u bë golashënuesi i dytë i të gjitha kohërave në ndeshjet jashtë fushe në ligë me 72 gola, 15 më pak se mbajtësi i rekordit Raúl.[210]

Ronaldo është një lojtar i veçantë për të gjithë talentin e tij dhe profesionalizmin e tij. Ai është një lojtar i cili është jashtëzakonisht i qëndrueshëm.

Ndeshja e parë e vitit të ri e pa Ronaldon të shënonte dy gola në fitoren 3–0 në shtëpi kundër Celta Vigos, përfshirë golin e 400të në karrierë në 653 ndeshje me klubet dhe kombëtaren. Ai i dedikoi të dy golat legjendës portugeze Eusébio, i cili vdiq dy ditë më parë.[212] Më këto dy gola, Ronaldo arriti shifrën e 230 golave me Realin në vetëm 221 ndeshje në të gjitha kompedicionet.[213]

Më 13 janar 2014, Ronaldo fitoi Topin e Artë 2013, duke mposhtur Lionel Messin, i cili ishte fituesi i katër viteve të fundit, dhe francezin Franck Ribéry.[214][215] Ky ishte Topi i Artë i dytë në karrierë dhe ishte çmimi i parë që pas vitit 2008 duke u bërë futbollisti i 10të që e fiton çmimin më shumë se një herë.[216] Ai gjithashtu u bë lojtari i gjashtë me më shumë finale të arritura, duke u bashkuar Sir Stanley Matthews, Denis Law, Kevin Keegan, Gerd Müller, dhe Luís Figos.[217] Ronaldo kishte qënë finalist në katër edicione më parë: 2007, 2009, 2011 dhe 2012.[218] Një Ronaldo i mbytur në lot e përshkroi marrjen e Topit të Artë si një moment ku ai "nuk ka fjalë për ta përshkruar" dhe se "ishte e vështirë për ta fituar atë çmim".[219] Ky trofe i fituar bëri që mediat ta cilësonin Ronaldon si një lojtarët më të mirë të historisë,[220][221][222][223] me legjendën braziliane Pelé i cili tha se Ronaldo duhet të vazhdojë të ruajë formën e jashtëzakonshme që ka.[224]

Më 18 janar 2014, Ronaldo shënoi një supergol nga 26 metra në trekëndëshin e djathtë të portës në fitoren 5–0 jashtë fushe kundër Real Betis,[225] me topin që kapi shpejtësinë 132 km/h.[226] Në ndeshjen tjetër të skuadrës në ligë, Ronaldo shënoi golin e parë në fitoren 2–0 kundër Granadës.[227] Më 11 shkurt 2014, në ndeshjen e kthimit të gjysmë-finales së Copa del Rey, Ronaldo shënoi dy gola duke i siguruar skuadrës së tij fitoren 2–0 jashtë fushe kundër Atlético Madrid për të kluar Luis Aragonés si golashënuesi më i mirë me pesë gola në ndeshjet e kupës midis dy skuadrave.[228] Goli i tij në minutën e shtatë me penallti do të thoshte se Ronaldo kishte shënuar gol në çdo minutë të një ndeshje futbolli duke u bërë kështu lojtari i parë në histori që e arrin këtë gjë.[229] Me dy golat e tij në fitoren 6–1 kundër Schalke 04 më 26 shkurt 2014, Ronaldo u bë lojtari i parë që shënon 10 ose më shumë gola në tre sezone rresht në Ligën e Kampioneve.[230]

 
Ronaldo duke luajtur kundër Atlético Madrid në shtator 2013.

Më 15 mars 2014, pasi shënoi golin e vetëm në fitoren jashtë fushe kundër Málagas, Ronaldo u bë lojtari i parë që shënon 25 gola në 5 sezone rresht në ligë.[231] Më 18 mars 2014, Ronaldo shënoi dy gola në ndeshjen e kthimit të raundit 16 kundër Schalke 04, duke i lejuar atij të thyej rekodin personal të 12 golave në një sezon të Ligës së Kampioneve, duke e vendosur atë vetëm një gol larg Lionel Messit i cili në sezonin 2011–12 kishte shënuar 14 gola duke vendosur rekord për numrin e golave të shënuar në një sezon në Ligën e Kampioneve.[232] Më 29 mars 2014, me një realizim kundër Rayo Vallecanos, Ronaldo barazoi rekordin e Messit i cili kishte shënuar gol në 10 ndeshje rradhazi.[233] Në ndeshjen e tij të 100të në Ligën e Kampioneve kundër Borussia Dortmundit më 2 prill 2014,[234] Ronaldo shënoi golin e tretë të ndeshjes dhe të 14-tin sezonal në Ligën e Kampioneve duke barazuar sërisht Messin, gjithashtu edhe Alfredo Di Stéfanon si golashënuesi i dytë i Real Madridit në kompedicionet europiane me 49 gola, duke qënë vetëm mbrapa Raúlit me 66 gola.[235] Me atë gol, Ronaldo u bë lojtari i parë që shënon gol të tetë ndeshje rradhazi në Ligën e Kampioneve.[236] Ronaldo u zëvëndësua 10të minuta para mbylljes së ndeshjes për shkak të një dëmtimi, duke humbur plot katër ndeshje, përfshirë edhe fitoren në finalen e Copa del Rey kundër rivalëve të BarcelonësStadiumin Mestalla.[237]

Ronaldo bëri rikthimin e tij me skuadrën më 23 prill 2014 në fitoren e gjysmë-finales së parë kundër Bayern Munich. Ai shënoi dy gola në ndeshjen tjetër Osasunës, përfshirë golin e tij të 101të në Santiago Bernabeu,[238] duke u bërë lojtari i parë i klubit që shënon 30 ose më shumë gola në katër sezone rresht.[239] Më 29 prill 2014, me dy golat e tij në fitoren 4–0 në Allianz Arena kundër Bayern Munich në ndeshjen e kthimit në Ligën e Kampioneve,[240] Ronaldo vendosi rekord duke u bërë lojtari i parë në histori që shënon 16 gola në Ligën e Kampioneve/Kupën Europiane në një sezon. Më 4 maj 2014, Ronaldo shënoi një gol me thëmbër në barazimin 2–2 kundër Valencias, duke u bërë lojtari i parë që shënon 50 ose më shumë gola në katër sezone rresht.[241] Për këtë gol, Ronaldo u bë lojtari i parë që u nderua me çmimin "LFP Goli më i mirë" për vitin 2014, duke u nderuar gjithashtu me çmimin për golin më të bukur të sezonit.[242]finalen e Ligës së Kampioneve kundër rivalëve të qytetit Atlético Madrid, ai u bë lojtari i parë në histori që shënon gol në dy finale të ndryshme të Ligës së Kampioneve me dy skuadra të ndryshme fituese, me Los Blancos që fituan titullin e tyre të dhjetë.[243] Ronaldo u shpall golashënuesi më i mirë i kompedicionit për të dytin sezon rresht dhe për të tretën herë gjithsej. Ai gjithahtu vendosi një rekord duke shënuar plot 17 gola në një sezon të vetëm dhe sigurisht 67 gola gjithsej.[244] Në një sondazh nga UEFA në vitin 2014, ai u shpall golashënuesi më i madh që ka luajtur në Ligën e Kampioneve.[245]

Ronaldo e mbylli sezonin me 31 gola në 30 ndeshje të ligës, duke fituar çmimin Pichichi si golashënuesi më i mirë në Spanjë, duke ndarë edhe Këpucën Europiane me sulmuesin uruguajian Luis Suárez.[246]

Sezoni 2014–15

Pas problemeve të tij në këmbë, gjë që e turbulluan atë në ndeshjet e fundit të sezonit 2013–14 (përfshirë 2014 finalen e Ligës së Kampioneve) dhe Kupën e Botës 2014,[247] Ronaldo shënoi një dygolësh në ndeshjen e parë zyrtare, me Los Blancos që mposhtën me rezultatin 2–0 Seviljen për të fituar Superkupën e Europës 2014.[248] Duke shënuar ato gola, Ronaldo e vendosi veten i dyti në listën e golashënuesve më të mirë në kompedicionet europiane me 70 gola.[249]

Juventus

Pas një jave spekullimesh mbi të ardhmen e tij, më 10 korrik 2018, Ronaldo firmosi në kontratë katër-vjeçare me klubin italian Juventus për 100 miljon €, përfshirë edhe 12 miljon € shtesë si dhe kontribute solidarizuese për ekipet e Ronaldos gjatë karrierës në rini.[250] Ky ishte transferimi më i shtrenjtë për një lojtar mbi të 30-tave, dhe më i kushtueshmi për klubin italian.[251] Me të firmosur, Ronaldo tha se arsyeja e largimit të tij nga Real Madrid ishte dëshira për një sfidë të re, por më vonë ja etiketoi mbështetjes së pakët të shfaqur nga presidenti Florentino Pérez.[252][253]

Ronaldo debutoi zyrtarisht për klubin e tij të ri në ndeshjen e parë të Serie A më 18 gusht, një fitore 3–2 ndaj Chievos.[254] Më 16 shtator, në ndeshjen e tij të katërt për Juventusin, Ronaldo shënoi golin e parë, i cili u pasua menjëherë nga i dyti, në një fitore 2–1 ndaj Sassuolos; goli i dytë ishte i 400ti në ligë për të.[255] Tre ditë më vonë, në paraqitjen e parë me Juventusin në Ligën e Kampioneve, ai u nxorr jashtë në minutën e 29të për "sjellje të dhunshme".[256] Ishte kartoni i tij i parë i kuq në 154 ndeshje në kompedicion. Juventus megjithatë fitoi 2–0 kundër Valencias.[257]

Më 16 janar 2019, Ronaldo fitoi trofeun e parë me Juventusin, Superkupën Italiane 2018, duke shënuar golin e vetëm të ndeshjes ndaj Milanit në minutën e 61të.[258] Më 10 shkurt, Ronaldo shënoi si dhe asistoi golin e Emre Can në fitoren 3–0 si vizitor ndaj Sassuolos; kjo ishte ndeshja e nëntë rresht si vizitor ku Ronaldo kishte shënuar të paktën një gol, duke barazuar rekordin e Giuseppe Signorit për numrin e ndeshjeve rresht si vizitor me të paktën një gol në një sezon të vetëm të Serie A.[259][260]

Më 23 mars 2019, Ronaldo shënoi një tregolësh në fitoren 3–0 në shtëpi kundër Atlético Madrid në ndeshjen e kthimit të raundit të 16-tave të Ligës së Kampioneve, duke ndihmuar Juventusin të përmbyste disavantazhin e dy golave nga ndeshja e parë.[261][262]

Më 20 prill, Ronaldo luajti në ndeshjen vendimtare për të vulosur kampionatin kundër rivalëve të Fiorentinës. Ai ndihmoi Juventusin të fitonte ndeshjen 2–1 si dhe titullin e tetë rresht të Serie A.[263] Ky triumf e bëri Ronaldon lojtarin e parë në histori që fiton kampionatin në Angli, Spanjë dhe Itali.[264] Pavarësisht se nuk shënoi gjatë ndeshjes, ai luajti një rol të rëndësishëm në golin që i fitoi ekipit titullin, pasi krosimi i tij u devijua nga Germán Pezzella, i cili shkaktoi autogol dhe vendosi fitoren e Juventusit.[265] Shtatë ditë më pas, ai shënoi golin e 600të në nivel klubesh në barazimin 1–1 ndaj InteritSan Siro.[266]

Karriera ndërkombëtare

 
Ronaldo duke luajtur kundër Brazilit në shkurt 2007.

Ronaldo debutoi për Portugalinë kundër Kazakistianit më 20 gusht 2003, ku Portugalia fitoi me rezultatin 1–0.[267]

Euro 2004

Ronaldo u thirr për të luajtur në Euro 2004,[268] duke shënuar golin e parë me kombëtaren në kundër Greqisë në minutën e 93të të humbjes 1-2,[269] dhe shënoi sërisht në gjysmë-finale kundër Hollandës.[270] Ai u përzgjodh edhe në formacionin më të mirë të turnamentit, duke e mbyllur me dy gola.[271]

Ronaldo gjithashtu ishte pjestar i Portugalisëlojërat verore olimpike 2004, duke shënuar një gol në turnament, pavarësisht se kombëtarja portugeze olimpike u eleminua që në raundin e parë, duke me mbyllur grupin e saj në vendin e fundit me vetëm tre pikë pas humbjes 4–2 kundër gjysmë-finalistëve të mëvonshëm të turnamentit, Irakut dhe çerek-finalstëve të Kosta Rikës.[272][273]

Kupa e Botës 2006

Ronaldo ishte golashënuesi i dytë më i mirë në kualifikueset e Kupës së Botës 2006 me shtatë gola, dhe shënoi golin e parë në Kupën e Botës kundër Iranit me penallti.[274]

Gjatë ndeshjes çerek-finale kundër Anglisë më 1 korrik 2006, shoku i Ronaldos te Manchester United, Wayne Rooney u nxorr jashtë me karton të kuq për shkak të një ndërhyrje kundër mbrojtësit të portugalisë Ricardo Carvalho. Mediat angleze spekullonin duke thënë se Ronaldo ndikoi në vendin e gjygjtarit Horacio Elizondo për të ndëshkuar Rooneyn me karton të kuq, duke u ankuar në mënyrë agresive; pas ndëshkimit me karton të kuq të Rooneyt, Ronaldo ju drejtua pankinës së Portugalisë duke i shkelur syrin. Pas ndeshjes, Ronaldo insistoi duke thënë se Rooney është një mik i mirë dhe se ai nuk kishte ndikuar në vendimin e gjygjtarit për ta nxjerrë atë me karton të kuq.[275] Më 4 korrik, Elizondo konfirmosi se ndëshkimi i Rooneyt erdhi për shkak të ndërhyjes së lojtarit kundër Carvalhos dhe jo për zënkën e tij me Ronaldon.[276]

Reagimi i ashpër nga medat angleze detyruan Ronaldon të marrë në konsideratë largimin nga Manchester United, dhe dyshoheshe se ai i kishte thënë gazetës sportive "Marca" se kishte dëshirë të shkonte te Real Madridi.[277][278] Në përgjigje të spekulimeve, Ferguson dërgoi ndihmësin portugez Carlos Queiroz të fliste me Ronaldon dhe ta bënte që të ndryshonte mëndje në lidhje me largimin e tij nga Manchester United.[279][280] Ronaldo vendosi të qëndronte, dhe në prill 2007 firmosi një kontratë të re pesë vjeçare.[281]

Ronaldo u vërshëllye gjatë gjithë gjysmë-finales kundër Francës, ku Portugalia u eleminua;[282] ai humbi ceremoninë e çmimit për lojtarin e ri më të mirë për shkak të një fushate negative emaili nga tifozët në Angli.[283] Grupi teknik i FIFA–s ja dha trofeun sulmuesit të Gjermanisë, Lukas Podolskit.[284]

Pas Kupës së Botës

 
Ronaldo duke qënë kapiten gjatë një ndeshje në viti 2008.

Një ditë pas ditëlindjes së 22të, Ronaldo u bë kapiten i Portugalisë për herë të parë në një ndeshje miqësore kundër Brazilit më 6 shkurt 2007.[285] Kjo lëvizje ishte në nderimit të presidentit të Federatës Portugeze, Carlos Silva, i cili vdiq dy ditë më vonë. Trajneri i portugalisë, Luiz Felipe Scolari shpjegoi: "Mr. Silva më pyeti mua për ta bërë [Ronaldon] kapiten si një gjest... [ai] është shumë i vogël për t'u bërë kapiten, por Mr.Silva ma kërkoi, dhe tani ai nuk është më me ne.[286]

Euro 2008 dhe Kupa e Botës 2010

Ronaldo shënoi tetë gola gjatë fazës kualifikuese të Euro 2008,[287] një më pak se polaku Euzebiusz Smolarek, por shënoi vetëm një gol gjatë turnamentit. Kur skuadra finale e Portugalisë që do të luante në Europian u zyrtarizua, Ronaldos ju dha fanella me numër 7 për herë të parë në një turnament madhor.[288] Ai u shpall lojtari i ndeshjes në ndeshjen e grupit kundër Republikës Çeke, ku Portugalia fitoi 3–1.[289] Portugalia u eleminua në çerek-finale nga finalisët e mëvonshëm të turnamentit Gjermania, që fitoi me rezultatin 3–2.[290]

Pas performancës jo të suksesshme të Portugalisë në Kampionatin Europian, Luiz Felipe Scolari u zëvëndësua nga Carlos Queiroz, i cili u emërua si trajneri i ri i Portugalisë në korrik 2008.[291] Po në atë muaj, Queiroz e emëroi Ronaldon si kapiten të përkohshëm të skuadrës.[292]

Më 15 qershor 2010, në ndeshjen hapëse të Portugalisë në Kupën e Botës 2010 kundër Bregut të Fildishtë, Ronaldo pësoi një ndërhyrje nga mbrojtësi i djathtë Guy Demel, gjë që çoi në një debat midis tyre duke bërë që të ndëshkoheshin me karton të verdhë të dy. Ditën tjetër, Portugalia kontaktoi FIFA-n për të sygjeruar heqjen e kartonit të verdhë për Ronaldon. Megjithatë, kjo kërkesë u refuzua.[293]

Ronaldo u emërua si lojtari i ndeshjes në të tre përballjet e Portugalisë në fazën e grupeve kundër Bregut të Fildishtë (0–0), Koresë së Veriut (7–0) dhe Brazilit (0–0). Goli i tij i vetëm në turnament erdhi më 21 qershor në fitoren shkatërrimtare 7–0 të Portugalisë kundër Koresë së Veriut,[294] duke thyer tabunë pasi ky ishte goli i parë me kombëtaren pas plot 16 muajve.[295] Kupa e Botës përfundoi për Portugalinë pas humbjes 1–0 kundër kampionëve të mëvonshëm të Spanjës në raundin e 16.

UEFA Euro 2012

Ronaldo shënoi shtatë ola gjatë kualifikueseve të Euro 2012, duke përfshirë edhe dy finalizime kundër Bosnjes në fazën play-off të kualifikueseve, duke përfunduar mbrapa gjermanit Miroslav Klose dhe hollandezit Klaas-Jan Huntelaar (të cilët nuk luajtën në plat-off) në listën e golashënuesve. Portugalia u vendos në Grupin B sëbashku me Hollandën, Danimarkën dhe Gjermanisn, e cila u referua si grupi i vdekjes i turnamentit.[296] Në një intervistë me Kicker Magazine, Ronaldo tha: "Unë do të jem plotësisht i kënaqur me karrierën time vetëm kur unë të kem ngritur një trofe me Portugalinë".[297][298][299]

 
Ronaldo kundër Gjermanisë gjatë ndeshjes së tyre në UEFA Euro 2012.

Pas ndeshjes hapëse që përfundoi me humbjen 0–1 kundër Gjermanisë, Ronaldo u kritikua për performancën e tij, duke shfaqur zhgënjim në gabimet e tij dhe të shokëve të tij të skuadrës dhe për shkak të largimit në dhomat e zhveshjes në vend të që shkonte me skuadrën për të falenderuar tifozët. Shoku i tij i skuadrës, Nani, më vonë e mbrojti atë, duke thënë se ai u largua nga fusha për të marrë ndihmën e shpejtë nga një dëmtim i mundshëm. Ai gjithashtu tha se Ronaldo është vënë në një presion të tepruar, dhe se futbolli është një lojë skuadre.[300]

Gjatë ndeshjes së dytë të fazës së grupeve kundër Danimarkës që përfundoi me fitoren 3–2 të Portugalisë, tifozët danezë brohorisnin emrin e Lionel Messit sa herë që Ronaldo prekte topin. Ai humbi dy raste të pastra kundër portierit.[301] Kur u pyet për brohoritjet për Messin, Ronaldo u përgjigj i irrituar: "A e dinit se ku ishte ai vitin e shkuar në këtë kohë ? A e dinit ? Ai u eleminua nga Copa America, në atdheun e vet. Unë mendoj se kjo është gjë e keqe, apo jo ? Dhe njerëzit thonë se ai është lojtari më i mirë në botë. Këto gjëra janë normale për lojtarët e mëdhenj.[302]

Në ndeshjen e tretë të grupit, Ronaldo prishi kritikat ndaj tij duke shënuar dy gola në fitoren 2–1 kundër Hollandës, duke i lejuar Portugalisë që të avanconte në çerek-finale.[303][304]

Ronaldo u vlerësua më tej për performancën e tij kundër Republikës Çeke, pasi ai shënoi golin e vetëm të ndeshjes me kokë në minutën e 79të pas një krosi të João Moutinhos duke i dhënë Portugalisë një fitore 1–0 dhe mundësinë për të shkuar në gjysmë-finale. Pas golit, ai vrapoi drejt një kamere duke thënë "para ti" duke ja dedikuar golin djalit të tij.[305][306]

Në formën që është ai, jepini një mundësi, dhe ai do të shënojë. Cristiano kërkon që të sjellë skuadrën në finale dhe të tregojë se pse ai duhet të konsiderohet si lojtari më i mirë në botë.

Diego Maradona, në mundësinë e Ronaldos për të çuar skuadrën në finale.[307]

Në gjysmë-finale kundër Spanjës, Ronaldo pati disa raste për gol, për në të treja rastet ai gjuajti lart portës.[308] Rasi i tij më i mirë erdhi në minutën e 90të, por ai e gjuajti topin lart dhe jashtë.[309] Ndeshja përfundoi me gjuajtjet e penalltive, por Ronaldo nuk gjuajti asnjë nga penalltitë e Portugalisë, pasi ai ishte përgatitur për të gjuajtur penalltinë e pestë, por nuk e morri dot.[310] Trajneri i skuadrës Paulo Bento, rrëzoi kritikat për Ronaldon që nuk e gjuajti penalltinë më herët: "Ne e kishim planifikuar që penalltitë do të shkonin 4–4 dhe Ronaldo do të kishte gjuajtur penalltinë e fundit".[311][312]

Para dhe gjatë gjithë turneut, Ronaldo u përshëndet veçanërisht nga legjenda argjentinase Diego Maradona, i cili e përshkroi Ronaldon si "lojtarin më të mirë në botë" dhe vazhdoi duke thënë se [Ronaldo] i ka treguar bashkatdhetarëve të tij se ai e meriton një monument në Lisbonë.[313][314] Ronaldo u përfshi në skuadrën e turnamentit, për herë të dytë pas vitit 2004, dhe e përfundoi kompedicioni si golashënuesi më i mirë me tre gola sëbashku me pesë lojtarë të tjerë, por spanjolli Fernando Torres mori Këpucën e Artë. Edhe pse nuk kishte finale për vendin e tretë, UEFA vendosi për herë të parë për të ndarë medaljen e artë për të dy gjysmë-finalistët.[315]

Kupa e Botës 2014

 
Ronaldo duke luajtur me kombëtaren në qershor 2013, duke kaluar Luka Modrić e Kroacisë

Më 17 tetor 2012, Ronaldo luajti ndeshjen e tij të 100të me kombëtaren portugeze në një ndeshje kualifikuese të Kupës së Botës 2014 kundër Irlandës së Veriut (1–1) në stadiumin e Portos, Estádio do Dragão. Ai u bë lojtari i tretë më i ri europian që e arrin këtë shifër, pas gjermanit Lukas Podolski dhe estonianit Kristen Viikmäe.

Më 14 gusht 2013, Ronaldo shënoi golin e 40të me Portugalinë në një ndeshje miqësore kundër Hollandës që përfundoi në barazimin 1–1.[316] Më 6 shtator 2013, Ronaldo shënoi tregolshin e tij të parë me kombëtaren për vetëm 15 minuta në fitoren 4–2 kundër Irlandës së Veriut në Windsor Park në një ndeshje kualifikuese të Kupës së Botës për t'u bërë golashënuesi i tretë më i mirë në historinë e Portugalisë mbapara Eusébios.[317][318] Me golat e tij kundër Irlandës së Veriut, Ronaldo vendosi një rekord personal, pasi ishte hera e parë që ai shënote gol me Portugalinë në tre ndeshje rresht.[319]

Ronaldo shënoi tetë gola gjatë fazës kualifikuese të Kupës së Botës me Portugalinë, përfshirë të katër golat e shënuar në dy ndeshjet e play-off kundër Suedisë duke i siguruar Portugalisë një vend për në Kupën e Botës.[320] Me tregolshin e shënuar në ndeshjen e kthimit, Ronaldo u bë golashëuesi më i mirë i historisë së Portugalisë me 47 gola duke barazuar Pauletën.[321]

Më 5 mars 2014, Ronaldo shënoi dy gola në fitoren 5–1 të Portugalisë në ndeshjen miqësore kundër Kamerunit për të arritur në kuotën e 49 golave me kombëtaren, duke u bërë kështu kryesuesi i golashënuesve më të mirë të kombëtares.[322]

Duke shkuar në Kupën e Botës 2014, si ylli i vetëm i skuadrës, ndonjë sukses i mundshëm i Portugalisë do të mbështetej vetëm mbi supet e tij.[323] Megjithatë, Ronaldo u pengua nga dëmtimet e shumta që e karakterizuan në fund të sezonit 2013–14 me Real Madridinm[324] dhe Federata Portugeze e Futbollit konfirmoi më 4 qershor se Ronaldo kishte një dëmtim të muskujve në anën e pasme të kofshës së tij të majtë.[325]

Ronaldo u stërvit rregullsht përveç seancës stërvitore të Portugalisë në mënyrë që të mos përkeqsonte dëmtimin e tij në kofshë. Edhe pse ai ishte në dyshim për ndeshjen e parë, ai luajti 90 minuta në humbjen 4–0 kundër Gjermanisë.[326].Në lidhje me dëmtimin e tij, më 18 qershor mjeku i tij, Jose Carlos Noronha, paralajmëroi se nqs Ronaldo vazhdon të luajë me Portugalinë në Kupën e Botës mund të rrezikonte karrierën.[327] Pavarësisht dyshimeve nqs do të luante apo jo, Ronaldo dhuroi assistin e golit të barazimit të Valeras në minutën e 95të të kohës shtesë duke ndihmuar që ndeshja kundër Shteteve të Bashkuara të mbyllej në barazimin 2–2.[328] Duke luajtur me mundim për shkak të dëmtimit në gju, Ronaldo shënoi golin e fitores në ndeshjen e tretë të grupit që u mbyll me fitoren 2–1 kundër Ganës, por Portugalia u eleminua në fazën e grupeve të shkak të golavarazhit negativ.[329] Ky ishte goli i tij i 50të me Portugalinë, duke u bërë lojtar i parë portugez që ka shënuar gol në tre Kupa Bote rresht.[330]

Stili i lojës

 
Ronaldo, duke luajtur për Portugalinë në vitin 2012, ai është krahasuar me katër herë fituesin e Topit të Artë, Lionel Messi.

Konsideruar rregullisht të jetë një nga dy lojtarët më të mirë të botës (sëbashku me Lionel Messin),[331][332] Cristiano Ronaldo luan si sulmues, por më shpesh luan sulmues anësor,[333][334] dhe është i njohur për finalizimin e tij, qëndrimin, driblimet, pozicionimin, pasimin, krosin dhe aftësinë e tij për gjuajtjet e lira.[335][336] Ai është në gjëndje për të luajtur në të dyja krahët e fushës, si edhe në qëndër, duke e bërë atë një sulmues shumë të zhdërvjellët.[337]

Taktikisht, Ronaldo luan një rol të fuqishëm në sulm, duke dribluar nga krahu i majtë i fushës e duke shkuar në qëndër.[338] Ronaldo njihet të jetë mendërisht i mprehtë, me një vizion të mirë dhe parashikues i lojës. Ai gjithashtu zotëron ekujlibër dhe gatishmëri. Edhe pse luan me këmbën e djathtë, Ronaldo është në gjëndje për të luajtur dhe shënuar edhe me këmbën e majtë.

Ronaldo njihet gjithashtu për ritmin, aftësi, kontroll dhe për driblimet e tij, si edhe për dhuntinë e tij për të mposhtur lojtarët kundërshtarë në duelet një kundër një. Ai është në gjëndje për të shënuar nga të dyja anët e fushës dhe gjithashtu edhe nga distancat e largëta. Ai gjithashtu është një specialist në gjuajtjet e goditjeve të lira.[339] Lartësia e tij, forca, aftësia e tij për të kërcyer dhe teknika me kokë i kanë dhënë mundësi atij për të qënë superior në duelet në ajër duke shënuar edhe shumë gola.[340]

Që prej mbërritjes së tij te Manchester United, Ronaldo pësoi një transformim të madhë të trupit, duke u bërë nga i ri i dobët në një lojtar me një trup të formuar atletik. Fortësia e tij, trupi i tij muskuloz i lejon atij që të mbaj topin nën zotërim.[341] Shumë figura të botës së futbollit, si ish trajneri i Manchester United Mike Clegg dhe legjenda franceze Zinedine Zidane kanë vlerësuan punën e palodhshme të Ronaldos dhe përkushtimin e tij në stërvitje dhe kanë deklaruar se ai ka qënë i njohur për këtë.[342][343] Ronaldo ka deklaruar se ai dëshiron që emrin e tij ta gjejë mes legjendave si Pelé dhe Diego Maradona,[344] dhe që ai të mbahet mend si një model dhe si një nga lojtarët më të mirë në botë.[345]

Megjithatë, Ronaldo ka pasur raste që është kritikuar për simulimet e tij në fushën e lojës. Për këtë gjë, José Mourinho ka thënë: "Cristiano është një lojtar i cili nuk e ka në kulturë pishinën, ai nuk e ka në kulturë të simuloj, ai është një lojtar i stërvitur në Britani nga Ferguson. Në disa raste, simuluesit janë mbrojtur shumë, dhe ata që janë të ndershëm shpesh janë humbës. Unë nuk jam hipokrit nëse them se ata (mbrojtësit) i ndërhyjnë Cristianos me vështirsi, dhe se kartonat e verdhë nuk arrijnë shpejtë.[346]

Në fillimet e karrierës së tij, Ronaldo ka qënë i përshkruar si i të paturit një "imazh arrogant" në fushë, por Ronaldo ka vetë ka thënë se ai është bërë "viktimë" në fushën e lojës për shkak se ai ishte portretizuar nga media.[347] Ai është parë shpesh i nervozuar, i ashpër gjatë kohës që është përpjekur të frymozojë skuadrën e tij drejt fitores, me Ronaldon që ka insistuar se natyra e tij konkurruese nuk duhet të merret si arrogancë. Trajnerët e tij, shokët e skuadrës dhe gazetarë të ndryshëm kanë komentuar se ky reputacion që kishin për të i kishin krijuar Ronaldos një imazh të padrejtë.[348][349][350][351][352][353][354] Në vitin 2014, Ronaldo i tregoi France Football se në vitin 2011 kishte bërë një "gabim" pasi kishte thënë, "Njërëzit janë xheloz për mua pasi unë jam më i bukur dhe i pasur se ta", duke thënë gjithashtu që pas asaj deklarate ai u bë më i pjekur dhe tifozët e kuptojnë më mirë.[355]

Stili i tij direkt i futbollit, aftësia si golashënues kanë qënë një nga tiparet më të dukshme gjatë gjithë karrierës së tij, dhe talenti i tij i përgjithshëm e ka udhëhequr atë që të konsiderohet si një lojtar i cili mund të ndryshoj fatin e ndeshjes në çdo moment.[356] Ronaldo ka shfaqur aftësitë e tij të plota vetëm kur ai ka qënë nën presion të madhë, ose kur ka luajtur kundër ndonjë skuadre të fortë.[357]

Aftësia në rritje i Ronaldos ka udhëhequr median për të nxjerrë krahasime midis tij dhe sulmuesit të Barcelonës, Lionel Messit,[358][359][360][361] si dy nga lojtarët më të mirë në botë që janë më të rëndësishmit për klubet e tyre dhe statistikat marramëndëse të shënimit.[362][363] Për këtë krahasim, Ronaldo ka komentuar duke thënë: "Disa njerëz thonë që unë jam më i miri, disa thonë që nuk jam, por në fund, ata do të vendosin se kush është lojtari më i mirë në botë. Ai i bën gjërat më të mira për Barcelonën, unë bëj gjërat më të mira për Real Madrid".[364] Megjithatë, disa legjenda të futbollit kanë kritikuar krahasimet midis tyre, si legjenda braziliane Pelé dhe ish lojtari i kombëtares portugeze Luis Figo, të cilët kritikuan mediat duke thënë se ata kanë stile të ndryshme loje.[365][366] Edhe pse ky krahasim është kritikuar, shumë figura të futbollit kanë krahasuar Cristiano Ronaldon me Lionel Messin si lojtarët më të mirë në botë.[367][368][369][370][371] Ish trajneri i Ronaldos, José Mourinho ka thënë: "Nqs Messi dhe Cristiano Ronaldo do të kishin lindur në periudha të ndryshme, ata do të kishin sunduar botën e futbollit dhe do të kishin 10 Topa të Artë sëbashku.[372]

Jashtë futbollit

Jeta personale

 
Ronaldo gjatë qëndrimit të tij te Real Madrid.

Babai i Ronaldos, José Dinis Aveiro, vdiq për shkak të alkolit dhe sëmundjes në mëlçi në moshën 52 vjeçare në shtator 2005 kur Ronaldo ishte vetëm 20 vjeç.[374] Ronaldo ka thënë se ai nuk pi alkol dhe se artikulli i nxjerrë nga Daily Mirror se Ronaldo kishte pirë në një klub nate gjatë kohës që ai ishte i dëmtuar në korrik 2008 ishte i rremë.[375]

Në tetor 2005, një muaj pas vdekjes së babait të tij, Ronaldo u arrestua si i dyshuar për përdhunim ndaj një gruaje në një hotel të Londrës, por u mbajt si i liruar me kusht.[376] Ronaldo mohoi akuzat dhe ato u hodhën poshtë nga Scotland Yard në nëntor 2005 për shkak se nuk kishte "prova të mjaftueshme". Ronaldo lëshoi ​​një deklaratë duke thënë: "Unë gjithmonë me forcë kam ruajtur pafajsinë time dhe për të mos bërë gjëra të këqija dhe më vjen mirë që kjo çështje u mbyll në mënyrë që unë të përqëndrohem te Manchester United.[377]

Ronaldo lajmëroi se ai u bë baba më 3 korrik 2010. Facebook dhe Twitter i tij zyrtar nuk e treguan ditën e lindjes së djalit si pjesë e jetës private. Fëmija, i quajtur Cristiano ka lindur në Shtetet e Bashkuara[378] nën kujdesin e plotë të Ronaldos.[379]

Ronaldo më parë ka qënë i lidhur me modelet angleze Alice Goodwin[380] dhe Gemma Atkinson, dhe që nga fillimi i vitit 2010, ai është në një marrëdhënje me modelen ruse Irina Shayk.[381] Ai është një praktikues i fesë katolike.[382]

Bamirësia

Pamjet televizive të tërmetit në Oqeanin Indian në 2004 treguan një djalë tetë vjeçar të mbijetuar me emrin Martunis i cili kishte veshur një fanellë të kombëtares portugeze me numrin 7 i cili ishte i bllokuar për 19 ditë pasi familja e tij ishte vrarë. Pas kësaj, Ronaldo vizitoi AcehIndonezi për të mbledhur fonde për rehabilitimin dhe rindërtimin pas tragjedisë.[383][384] Pasi pranoi dëmet e pazbuluar nga një rast shpifje e gazetës The Sun në vitin 2008, Ronaldo dhuroi fonde për të riparuar dëmet në një organizatë bamirësie në Madeira.[385] Në vitin 2009, Ronaldo dhuroi 100,000 £ në një spital që i shpëtoi jetën nënës së tij në Madeira pas betejës së saj me kancerin, kështu që ata mund të ndërtonin një qëndër kundër kancerit në ishullin e tij të lindjes Madeira.[386] Në mbështetje të viktimave të përmbytjeve të Madeiras në vitin 2010, Ronaldo pranoi që të luajë në një ndeshje bamirësie në Madeira ndërmjet klubit të Primeira Ligës, Porto, dhe lojërave të klubeve me seli në Madeira, Marítimo dhe Nacional.[387]

Në nëntor 2011, Ronaldo dhuroi këpucët e tij të futbollit në një ankand të uebsajtit të Real Madridit. Ato u shitën 2050 £ dhe kjo shumë shkoi për të financuar disa shkolla në Gaza, Palestinë.[388] Në maj 2012, Ronaldo dhe agjenti i tij, Jorge Mendes, vendosën të financojnë për shërimin e një djali nëntë vjeçar kur u duk se nuk kishte shpresë për të, pasi fëmija ishte në luftë me kancerin që nga ditëlindja e tij e dytë.[389] Në nëntor 2012, Ronaldo shiti Këpucën e Artë që kishte fituar në vitin 2011 për 1,5 milion dhe i dhuroi paratë për të financuar krijuar disa shkolla për fëmijë në Gaza.[390] Në dhjetor 2012, Ronaldo u bashkua me FIFA 11 për dhurim gjaku, për programin e shëndetsisë për të rritur ndërgjegjsimin në mesin e fëmijëve se si të rrinë larg gjërave të rrezikshme, përfshirë varësinë nga droga, HIV, malaries dhe shëndetit.[391][392]

Në janar 2013, Ronaldo u bë ambasadori i ri global i "Save the Children", në të cilën ai shpreson që të ndihmojë fëmijët në luftën kundër urisë dhe shëndetit.[393] Në mars 2013, Ronaldo pranoi të bëhej ambasadori i "The Mangrove Care Forum" në Indonezi. Forumi synon të rrisë ndërgjegjësimin për komunitetin indonezian dhe ndërkombëtar për rëndësinë e ruajtjen së biodiversitetit dhe ekosistemin në gjirin e Jugut e Benoa, Bali.[394]

Pasuria

Në mars 2010, France Football i renditi Ronaldon si futbollistin e tretë më të paguar në botë, mbrapa anglezit David Beckham dhe argjentinasit Lionel Messi, me 27 milion £ (30 milion ), me të ardhurat që kombinoheshin nga pagat, shpërblimet dhe fitimet jashtë fushe.[395] Pasuria e tij neto u vlerësua në 160 milion $.[396]

Në janar 2014, ligjet e taksave të larta të Spanjës thonë se lojtari më i paguar në botë në aspektin e pagës bruto, Ronaldo (11.87 milion £ në vit) do të mund të renditet vetëm i dyti në drejtim të pagës neto në listën Botërore të World Soccer Magazine me futbollistët me paga më të lartë, duke u fokusuar në paga bazë neto dhe nuk përfshijnë bonuse dhe stimuj.[397]

Në mars 2014, Goal e renditi Ronaldon të parin në listën e saj për futbollistët më të pasur, me një pasuri neto të vlerësuar prej 148 milion , duke marrë parasysh të ardhurat e të gjithë lojtarëve në të gjithë karrierën e tyre.[398] Në të njëjtin muaj, Ronaldo u rendit i dyti listën e France Football për lojtarët më të paguar në botë me 39.5 milion , më të ardhurat e kombinuar nga pagat, shpërblimet dhe fitimet jashtë fushës.[399]

Sponsorët

Ronaldo ka nënshkruar me shumë sponsorizime që kur reputacioni e tij u rrit shpejt mbas mbërritjes së tij te Manchester United.[400] Në tetor 2009, Ronaldo u emërua modeli i ri i veshjeve të brendëshme dhe xhinseve të Emporio Armani.[401] Në shkurt 2010, ai ri-ngriti kontratën e tij me miratimin e kompanisë amerikane sportive Nike, Inc. deri në 2014.[402] Ai gjithashtu ka firmosur me sponsorizime të tjera si Coca-Cola, Castrol, Konami, Banco Espirito Santo, Motorola, Jacob & Co., Herbalife, KFC dhe Fly Emirates.[403][404][405][406][407][408][409][410] Me të gjitha sponsorizimet e tij, ai ka fituar në total një shumë prej 21 milion $ në vit që nga qershori 2013.[411]

Fashion

Në 2006, Ronaldo hapi një butik me emrin "CR7" (inicialet dhe numri i fanellës së tij) në ishullin e Madeiras, Portugali. Ronaldo zgjeroi bisnesin e tij me një butik të dytë rrobash të hapur në Lisbonë në 2008. Butiku i rrobave përfshinë rripa, xhinse me xhepa lëkure dhe veshje e aksesorë për gra [412].

Në 2013, Ronaldo zgjeroi linjën e tij të modës. Në bashkpunim me kompaninë daneze JBS Textile Group, Ronaldo dizenjoi linjën e tij të brendshme [413]. Linja u quajt CR7 dhe u zbulua në Palacio de Cibeles të Madridit më 31 tetor 2013 [414].

Media

Biografia e Ronaldos, me titullin Moments, u publikua në dhjetor 2007.[415]

Më 9 qershor 2010, Madame Tussauds në Londër zbuluan një statujë prej dylli të Ronaldos si pjesë e ndërtimit të Kupës së Botës. Ronaldo u bashkua me futbollistët e tjerë si Steven Gerrard, Pelé dhe David Beckham në vendin e ngjarjes.[416] Ronaldo është sponsorizuar nga kompania amerikane sportive Nike në karakteristikat dhe reklamat e tyre televizive.[417]

Ronaldo ka qënë i përfshirë në kopertinën e lojërave FIFA Street 2 dhe Pro Evolution Soccer 2008. Në maj 2011, Ronaldo u konfirmua si fytyra e re e lojës futbollistike PES duke qënë në kopertinën e Pro Evolution Soccer 2012 dhe ishte i përfshirë në fushatat promovuese të lojës.[418] Në dhjetor 2011, Cristiano lançoi një lojë për iPhone e quajtur Heads Up with Cristiano. Loja është krijuar nga zhvilluesi RockLive.[419] Ronaldo më pas u bë fytyra e Pro Evolution Soccer 2013, dhe gjithashtu u përfshi në trailerin e lojës.[420]

Në gusht 2010, Ronaldo arriti 10 milion ndjekës në rrjetin social Facebook duke bërë historinë pasi u bë sportisti i parë jo-amerikan që arrin këtë sukses në një rrjet social.[421] Në tetor 2012, Ronaldo u bë sportisti i parë që arrin 50 milion ndjekës në Facebook.[422] Sipas Forbes, Ronaldo është i pesti për numrin e ndjekësve në botë, duke u mposhtur vetëm nga Lady Gaga, Rihanna, Justin Bieber, dhe Katy Perry.[423]

Në shtator 2011, Castrol EDGE prezantoi "Cristiano Ronaldo: Tested to the Limit", një dokumentar që tregon Ronaldon që kalon disa prova dhe sfida gjatë kohës që ai ishte në një shqyrtim shkencor.[424] Më 17 maj 2012, Ronaldo dhe Castrol EDGE lançuan një sfidë live televizive kundër tifozëve në Facebook. #RonaldoLIVE ishte sfida e parë në botë interaktive e futbollit transmetuar drejtpërdrejt me anë të Facebook nga një objekt i testimit state-of-the-art në Madrid.[425]

 
Hapja e muzeut të Cristiano Ronaldos, "CR7", në Funchal, Madeira, më 15 dhjetor 2013.

Në qershor 2012, SportsPro e vlerësoi Ronaldon si atleti i pestë më i shitshëm në botë,[426] por ai zbriti në vendin e tetë në vitin 2013.[427] Në janar 2014, një studim i lëshuar nga Gerardo Molina, një profesor nderi dhe specialist në fushën e marketingut sportive për kompaninë Euromericas Sport Marketing, pohoi se Ronaldo ishte pesë herë më pak i shitshëm se rivali i tij Lionel Messi.[428]

Në korrik 2012, Ronaldo u zbulua nga kompania e sigurisë kompjuterike McAfee si futbollisti më i "rrezikshëm" online në cyberspace. Sipas McAfee, tifozët kërkonin në internet "Cristiano Ronaldo", "Cristiano Ronaldo download", "Cristiano Ronaldo and photos" ose "Cristiano Ronaldo and videos" dhe kjo gjë mund të shkaktojë vjedhjen e interformacioneve personale të tyre.[429]

Më 15 dhjetor 2013, Ronaldo hapi një muze, "Museu CR7", në qytetin e tij të lindjes Funchal, Madeira, i dedikuar vetes së tij. Ekspozita përmban një numër trofeshë, medaljesh dhe foto të lojtarit portugez.[430] Herët në të njëjtin muaj, Ronaldo gjithashtu kishte zbuluar vetë faqen e tij social networking quajtur Viva Ronaldo, i cili lejon tifozët e tij nga e gjithë bota për të komunikuar me njëri-tjetrin dhe të mbajtur me të rejat e fundit në lidhje me lojtarin portugez.[431]

Më 20 janar 2014, Ronaldo u emërua Grand Officer i Urdhëri i Princ Henry nga presidenti i Portugalisë Aníbal Cavaco Silva në një ceremoni në Belém National Palace në Lisbon. Ky çmim u dha në lidhje me zgjerimin e kulturës portugeze, të cilën Ronaldo ndihmoi për të promovuar gjatë dekadës së fundit.[432] Në 2014, Revista Time e emëroi Ronaldon si një nga 100 njerëzit me ndikim më të madhë në botë.[433]

Është e njohur gjerësisht se Ronaldo ka arritur një nivel të popullaritet në futboll si asnjë tjetër në të kaluarën. Në vitin 2013, Ronaldo i vetëm ishte përgjegjës për Real Madridin në shitjen e një milion fanellave me emrin e tij të stampuar në pjesën e prapme (1.4 milion fanella në total). Vetëm dy klube të tjera në botë shitur më shumë se një milion fanella në vitin 2013.[434]

Statistikat e karrierës

Klube

Redaktuar më 9 prill 2016

Statistikat me klube
Klubi Sezoni Liga Kupa[a] Kupa e Ligës Evropa Tjera[b] Gjithsej
Divizioni Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola
Sporting CP 2002–03[435] Primeira Liga 25 3 3 2 3[c] 0 0 0 31 5
Manchester United[436] 2003–04 Premier League 29 4 5 2 1 0 5[d] 0 0 0 40 6
2004–05 33 5 7 4 2 0 8[d] 0 0 0 50 9
2005–06 33 9 2 0 4 2 8[d] 1 47 12
2006–07 34 17 7 3 1 0 11[d] 3 53 23
2007–08 34 31 3 3 0 0 11[d] 8 1[e] 0 49 42
2008–09 33 18 2 1 4 2 12[d] 4 2[f] 1 53 26
Total 196 84 26 13 12 4 55 16 3 1 292 118
Real Madrid 2009–10[437] La Liga 29 26 0 0 6[d] 7 35 33
2010–11[438] 34 40 8 7 12[d] 6 54 53
2011–12[439] 38 46 5 3 10[d] 10 2 1 55 60
2012–13[440] 34 34 7 7 12[d] 12 2 2 55 55
2013–14[441] 30 31 6 3 11[d] 17 47 51
2014–15[442] 35 48 2 1 12[d] 10 5 2 54 61
2015–16[443] 32 30 0 0 9[d] 13 41 43
Total 232 255 28 21 72 75 9 5 341 356
Karriera në total 453 342 57 36 12 4 130 91 12 6 664 479
 1. ^ Includes the Taça de Portugal, FA Cup and Copa del Rey
 2. ^ Includes the FA Community Shield, UEFA Super Cup, FIFA Club World Cup and Supercopa de España
 3. ^ one appearance in UEFA Champions League, two appearances in UEFA Cup
 4. ^ a b c d e f g h i j k l m All appearance(s) in UEFA Champions League
 5. ^ Appearance in FA Community Shield
 6. ^ All appearances in FIFA Club World Cup

1Mos përfshi një gol të shënuar më 18 shtator kundër Real Sociedad. Marca, e cila dhuron Trofeun Pichichi, ja ka quajtur golin Ronaldos, kurse La Liga dhe UEFA i ka quajtur glin Pepes.[103]

Kombëtarja

 
Ronaldo duke luajtur kundër ArgjentinësGjenevë, Zvicër më 9 shkurt 2011.

Redaktuar më 5 mars 2014 [444]

Kombëtarja Viti Ndeshje Gola
Portugalia 2003 2 0
2004 16 7
2005 11 2
2006 14 6
2007 10 5
2008 8 1
2009 7 1
2010 11 3
2011 8 7
2012 13 5
2013 9 10
2014 9 4
2015 2 3
Gjithsej 120 55

Golat me kombëtaren

Golat dhe rezultatet me kombëtaren portugeze.[445]

Trofe

Skuadra

Manchester United
Real Madrid

Kombëtarja

  Portugalia

Vendi i katërt: 2006
Finalist: 2004
Vendi i tretë: 2012
Fitues: 2016

Personale

 
Ronaldo duke prezantuar Topin e dytë të Artë te tifozët në Santiago Bernabéu në Januar 2015.

Nderime

Rekorde

(Redaktuar më 28 prill 2014)

Botërorë

Lojtari më i shtrenjtë në histori[448]

Europianë

 • I vetmi futbollist që ka fituar Këpucën e Artë Europiane në dy liga të ndryshme: Premier Ligën angleze dhe La Ligën spanjolle
 • Më shumë gola të shënuar në një sezon të Ligës së Kampioneve/Kupës Europiane: 16 gola
 • Lojtari që shënuar gol në më shumë ndeshje rradhazi në Ligën së Kampioneve: 6 ndeshje (ndarë me Marouane Chamakh dhe Burak Yılmaz)
 • Më shumë gola të shënuar në një fazë grupesh të Ligës së Kampioneve: 9 gola [207]
 • Më shumë gola të shënuar në një vit kalendarit në Ligën e Kampioneve: 15 gola në 2013.[449]
 • Lojari i vetëm në botë që ka fituar Këpucën e Artë Europiane në dy liga të ndryshme: Premier Liga angleze (2007–08) dhe La Liga spanjolle (2010–11, 2013–14, 2014–15).[450]
 • Më shumë gola të shënuar në ndeshjet jashtë fushe në Ligën e Kampioneve: 39 gola[451]
 • Më shumë gola të shënuar rresht në ndeshjet jashtë fushe në Ligën e Kampioneve: 12
 • Më shumë fitore të arritura në fazën me eleminim direkt në Ligën e Kampioneve: 28 fitore
 • Më shumë dygolësha të shënuar në Ligën e Kampioneve: 18

Anglia

Spanja

 • Futbollisti i parë që i shënon gol të gjitha skuadrave në një sezon në La Liga (ndarë me Lionel Messin, i cili e ka bërë këtë gjë në dy sezone rresht)
 • Lojtari që ka arritur më shpejtë shifrën e 150 golave në La Liga[452]
 • Lojtari që ka shënuar gol në në ndeshje rradhazi në Clásicos: 6 ndeshje[453]

Portugalia

Real Madrid

 • Më shumë gola të shënuar në të gjitha kompedicionet në një sezon: 61 gola
 • Më shumë gola të shënuar në një sezon në La Liga: 46 gola
 • Më shumë gola të shënuar në një sezon në Ligën e Kampioneve: 17 gola
 • Më shumë tregolsha të shënuar në një sezon: 7 hat-trick
 • Lojtari i parë që shënon 30 ose më shumë gola në 4 sezone rresht
 • Lojtari më i shpejtë që shënon 50 gola në ligë[454]
 • Lojtari më i shpejtë që shënon 100 gola në ligë[455]
 • Lojtari më i shpejtë që shënon 150 gola në ligë
 • Lojtari më i shpejtë që shënon 200 gola zyrtar me klubin[456]

Shënimet

 1. ^ Rekordi ndahet me Lionel Messin, i cili shënoi tetë hat-trick në sezonin 2011–12.

Referencat

 1. ^ a b Lewis, Tim (8 qershor 2008). "He's got the world at his feet" [Ai ka botën nën këmbët e tij]. The Guardian. Londër. Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2013. Marrë më 5 nëntor 2008. 
 2. ^ "Cristiano Ronaldo". fpf.pt. Marrë më 15 mars 2019. 
 3. ^ Heta, Marco (2 shtator 2018). "Ronaldo, Messi, Pele: The GOAT debate is unending, and shouldn't matter" [Ronaldo, Messi, Pepe: Debati GOAT nuk mbaron, por nuk duhet të rëndësi]. Football Paradise. Arkivuar nga origjinali më 2 shtator 2018. Marrë më 2 shtator 2018. Katërshja, Pelé, Diego Maradona, [Lionel] Messi and [Cristiano] Ronaldo, tani kanë formuar armaturën për debatin. 
 4. ^ Knight, Rob (27 maj 2018). "Pelé has been voted the greatest footballer of all time" [Pelé është votuar lojtari më i mirë i të gjitha kohërave]. The Independent. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2018. Marrë më 31 korrik 2018. Disa vota të vlefshme e ndanë Lionel Messin nga Cristiano Ronaldo të cilët përfunduan respektivisht i dyti dhe i treti [...] në sondazhin e porositur nga kanali History për të shënuar sezonin e futbollit 
 5. ^ Ebner, David (2 prill 2015). "UBC's star-studded stereotype study: the sociology of Cristiano Ronaldo". The Globe and Mail. Kelowna, British Columbia, Kanada. Arkivuar nga origjinali më 18 maj 2018. Marrë më 2 shtator 2018. [Ronaldo] është, e disa e kanë pranuar vonë, më i miri që ka luajtur lojën. 
 6. ^ "Ronaldo në histori, bëhet i pari që fiton pesë Liga të Kampionëve – kalon Iniestan, Seedorfin, Xavin e Messin". Telegrafi.com. 27 maj 2018. Marrë më 6 shkurt 2019. 
 7. ^ "Shënoi ndaj Marokut, Cristiano Ronaldo kalon legjendën Puskas dhe vendos rekord historik në Europë". Newsport.al. 20 qershor 2018. Marrë më 20 qershor 2018. 
 8. ^ "Desporto – Pelos caminhos de Ronaldo" [Sportet – Mes rrugëve të Ronaloos]. Diário de Notícias. 6 korrik 2009. Arkivuar nga origjinali më 8 gusht 2017. Marrë më 22 korrik 2017. 
 9. ^ "Cristiano turns 32" [Cristiano mbush 32]. Marca. Spanjë. 5 shkurt 2017. Arkivuar nga origjinali më 15 korrik 2017. Marrë më 22 korrik 2017. 
 10. ^ Fiebre Maldini: Los inicios de Cristiano Ronaldo (flv) [Television production]. Madrid: Canal+ (një divizion i PRISA TV).
 11. ^ Fitzpatrick, Richard (1 tetor 2012). El Clasico: Barcelona V Real Madrid: Football's Greatest Rivalry [El Clasico: Barcelona V Real Madrid: Rivaliteti më i madh i futbollit]. A&C Black. f. 122. 
 12. ^ "Cristiano Ronaldo tem 'costela' cabo-verdiana". Sapo Expresso. Arkivuar nga origjinali më 13 korrik 2017. Marrë më 23 korrik 2017. 
 13. ^ "Cristiano Ronaldo spills all to his 'close friend' Jasmine about women, football, cars... and money" [Cristiano Ronaldo ja thotë të gjitha 'shokut të ngushtë' Jasmine rreth femrave, futbollit, makinave... dhe parave]. Daily Mirror. 3 korrik 2011. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2013. Marrë më 21 gusht 2013. 
 14. ^ "Profile of Ronaldo at about.com". about.com. Marrë më 6 mars 2014. 
 15. ^ "Famous players featured in U17 c'ships". uefau17.com. Marrë më 6 mars 2014. 
 16. ^ Rollings, Grant (29 janar 2009). "Heart op that saved Ronaldo". News Group Newspapers. Londër. Marrë më 30 janar 2009. 
 17. ^ Conn, David (19 janar 2011). "The brightest star in Europe and £1m to a mysterious agent". The Guardian. Londër. Marrë më 11 nëntor 2011. 
 18. ^ "Cristiano Ronaldo Profile & Biography". cristianoronaldo101.com. Marrë më 16 prill 2007. 
 19. ^ Eaton, Paul (19 qershor 2003). "Portuguese star keen on Reds move". Uebsajti zyrtar i Liverpool F.C. Marrë më 30 gusht 2014. 
 20. ^ "Cristiano Ronaldo Profile at world cup soccer". wldcup.com. Marrë më 29 qershor 2015. 
 21. ^ "Cristiano Ronaldo honoured as Sporting Lisbon's 100,000th member". inside World Soccer. 30 prill 2013. Marrë më 6 mars 2014. 
 22. ^ Barnes, Justin (12 qershor 2014). "George Best On Ronaldo's Debut For Man Utd". Sabotage Tims. Marrë më 27 gusht 2014. 
 23. ^ "Sporting – Sociedade Desportiva de Futebol, SAD, announces sale of the sporting rights of the player informa Cristiano Ronaldo" (PDF). Sporting CP (në portugalisht). 12 gusht 2003. Marrë më 9 nëntor 2010. 
 24. ^ "Man Utd sign Ronaldo". The Mirror. 12 gusht 2003. Marrë më 27 gusht 2014. 
 25. ^ Taylor, Daniel (13 gusht 2003). "Teenager takes Beckham No7 shirt". The Guardian. Londër. Marrë më 27 gusht 2014. 
 26. ^ Marshall, Adam (12 gusht 2003). "United confirm Ronaldo capture". Sky Sports. Marrë më 27 gusht 2014. 
 27. ^ "United land other Ronaldo". The Guardian. Londër. 12 gusht 2003. Marrë më 27 gusht 2014. 
 28. ^ a b McDonnell, David (29 shtator 2007). "Cristiano Ronaldo exclusive". The Mirror. Marrë më 27 gusht 2014. 
 29. ^ "Man Utd win FA Cup". BBC Sport. 22 maj 2004. Marrë më 26 janar 2011. 
 30. ^ "Middlesbrough 4–1 Man Utd". BBC Sport. 29 tetor 2005. Marrë më 1 shkurt 2010. 
 31. ^ Ley, John (10 nëntor 2010). "Top 10: Manchester derbies". The Daily Telegraph. Londër. Marrë më 6 mars 2014. 
 32. ^ "Man Utd ease to Carling Cup glory". BBC Sport. 26 shkurt 2006. Marrë më 26 janar 2011. 
 33. ^ "Ronaldo lands back-to-back accolades". inthenews.com. 11 janar 2007. Marrë më 12 janar 2007. 
 34. ^ "Ronaldo wins monthly award again". BBC Sport. 11 janar 2007. Marrë më 2 janar 2010. 
 35. ^ Lowe, Sid (12 prill 2007). "Real ready to offer £54m to secure Ronaldo". The Guardian. UK. Marrë më 15 prill 2007. 
 36. ^ Kay, Oliver (14 prill 2007). "Ferguson lets rip at Madrid after Ronaldo signs £31m deal". The Times. UK. Marrë më 16 prill 2007. 
 37. ^ "Ronaldo signs new deal at Man Utd". BBC Sport. 13 prill 2007. Marrë më 16 prill 2007. 
 38. ^ "Ronaldo secures PFA awards double". BBC Sport. 22 prill 2007. Marrë më 1 maj 2007. 
 39. ^ Thompson, Gemma (15 gusht 2007). "Ronny fell into Pompey trap". Manchester United. Marrë më 17 gusht 2007. 
 40. ^ "Ronaldo pledges to keep his cool". BBC Sport. 15 gusht 2007. Marrë më 2 janar 2010. 
 41. ^ McNulty, Phil (27 nëntor 2007). "Man Utd 2–1 Sporting Lisbon". BBC Sport. Marrë më 4 dhjetor 2007. 
 42. ^ "Kaká's year capped by Ballon d'Or". UEFA.com. 2 dhjetor 2007. Marrë më 3 korrik 2012. 
 43. ^ "Ronaldo:Going the right way". FIFA.com. 17 dhjetor 2007. Marrë më 18 dhjetor 2007. 
 44. ^ "Man Utd 6–0 Newcastle". BBC Sport. 12 janar 2008. Marrë më 12 janar 2008. 
 45. ^ Mercer, Nathan (19 janar 2008). "Man Utd 0–2 Reading". BBC Sport. Marrë më 20 janar 2008. 
 46. ^ "UEFA asked to probe Ronaldo laser incident". CNN. 21 shkurt 2008. Marrë më 21 shkurt 2008. 
 47. ^ Ledsom, Mark (20 mars 2008). "Lyon fined over Champions League laser incident". Reuters UK. Marrë më 6 mars 2014. 
 48. ^ Kay, Oliver (20 mars 2008). "Cristiano Ronaldo revels in role of Captain Fantastic as United stretch lead". The Times. UK. Marrë më 6 mars 2014. 
 49. ^ "Best's crown intact until Ronaldo cures his travel sickness". The Guardian. UK. 1 prill 2008. Marrë më 2 prill 2008. 
 50. ^ "ESM Golden Shoe ranking". European Sports Magazines. 7 prill 2008. Marrë më 7 prill 2008. 
 51. ^ "Cruyff: Ronaldo, United's best ever". Press TV. 2 prill 2008. Marrë më 2 prill 2008. 
 52. ^ "UEFA Fans' Man of the Match". UEFA.com. Marrë më 6 mars 2014. 
 53. ^ "Ronaldo breaks silence". Sky Sports. 5 qershor 2008. Marrë më 5 qershor 2008. 
 54. ^ "Real reported over Ronaldo link". BBC Sport. 9 qershor 2008. Marrë më 9 qershor 2008. 
 55. ^ "FIFA to take no action over Ronaldo complaint". FourFourTwo. 17 qershor 2008. Marrë më 17 qershor 2008. 
 56. ^ "I will stay at Man Utd – Ronaldo". BBC Sport. 6 gusht 2008. Marrë më 6 gusht 2008. 
 57. ^ "Ronaldo ankle surgery a 'success'". BBC Sport. 7 korrik 2008. Marrë më 2 janar 2010. 
 58. ^ Hart, Simon (17 shtator 2008). "Villarreal return to frustrate United". UEFA.com. Marrë më 18 shtator 2008. 
 59. ^ Wilson, Steve (15 nëntor 2008). "Premier League Round-up: Liverpool and United back to winning ways as Arsenal lose". Daily Telegraph. Londër. Marrë më 30 prill 2010. 
 60. ^ "Ronaldo scoops Ballon d'Or". The World Game. 2 dhjetor 2008. Marrë më 2 dhjetor 2008. 
 61. ^ "World Club Championship". FIFA.com. 18 dhjetor 2008. Marrë më 8 janar 2009. 
 62. ^ "Ronaldo involved in Ferrari crash". BBC News. 8 janar 2009. Marrë më 8 janar 2009. 
 63. ^ "Ronaldo named Fifa player of 2008". BBC Sport. 12 janar 2009. Marrë më 2 janar 2010. 
 64. ^ McNulty, Phil (11 mars 2009). "Man Utd 2–0 Inter Milan (agg 2–0)". BBC Sport. Marrë më 11 mars 2009. 
 65. ^ "Ronaldo's 'incredible, fantastic' goal". FIFA.com. 21 dhjetor 2009. Marrë më 15 janar 2011. 
 66. ^ Fletcher, Paul (15 prill 2009). "FC Porto 0–1 Man Utd (agg 2–3)". BBC Sport. Marrë më 15 prill 2009. 
 67. ^ "Ronaldo stunner thrills Ferguson". BBC Sport. 15 prill 2009. Marrë më 15 prill 2009. 
 68. ^ "Man Utd accept £80m Ronaldo bid". BBC Sport. 11 qershor 2009. Marrë më 11 qershor 2009. 
 69. ^ "Glazers to fund Fergie spree". Sky Sports. 12 qershor 2009. Marrë më 12 qershor 2009. 
 70. ^ "Ronaldo vows to justify price tag". BBC Sport. 4 korrik 2009. Marrë më 4 korrik 2009. 
 71. ^ Ogden, Mark (11 qershor 2009). "Cristiano Ronaldo transfer: Real Madrid agree £80 million fee with Manchester United". Telegraph. Londër. Marrë më 5 nëntor 2010. 
 72. ^ "Real Madrid and Manchester United seal the transfer of Cristiano Ronaldo". Real Madrid CF. 26 qershor 2009. Marrë më 26 qershor 2009. 
 73. ^ "Cristiano Ronaldo ya es Real" [Cristiano Ronaldo tani është në Real]. Diario Marca (në spanjisht). 26 qershor 2009. Marrë më 26 qershor 2009. 
 74. ^ "Seen Around the World". realmadrid.com. 5 qershor 2009. Marrë më 5 qershor 2009. 
 75. ^ "Cristiano to wear the number '9'". Real Madrid CF. 6 qershor 2009. Marrë më 6 qershor 2009. 
 76. ^ "Ronaldo aims shot at English game". BBC Sport. 6 korrik 2009. Marrë më 6 korrik 2009. 
 77. ^ "Cristiano Ronaldo welcomed by 80,000 fans at Real Madrid unveiling". Guardian News and Media. Londër. 6 korrik 2009. Marrë më 6 korrik 2009. 
 78. ^ "Cristiano Ronaldo: I'm worth more than £80m Real Madrid paid Manchester United". The Telegraph. 9 korrik 2009. Marrë më 8 korrik 2012. 
 79. ^ "Cristiano Ronaldo ya llena el Bernabéu". RTVE. 6 korrik 2009. Marrë më 8 korrik 2012. (Spanjisht)
 80. ^ "Apresentação de Ronaldo em directo". RTP. 9 korrik 2009. Marrë më 8 korrik 2012.  (Portugalisht)
 81. ^ "Cristiano Ronaldo scores his first goal at the Bernabéu". Typicallyspanish.com. 29 korrik 2009. Marrë më 12 prill 2010. 
 82. ^ "Ronaldo in winning start for Real". British Broadcasting Corporation. 29 gusht 2009. Marrë më 29 gusht 2009. 
 83. ^ "Tuesday's Champions League review". British Broadcasting Corporation. 15 shtator 2009. Marrë më 15 shtator 2009. 
 84. ^ "Cristiano makes Real Madrid history". Realmadrid.com. 23 shtator 2009. Marrë më 25 gusht 2010. 
 85. ^ "Cristiano Ronaldo scores and sent off in Real victory". British Broadcasting Corporation. 5 dhjetor 2009. Marrë më 5 dhjetor 2009. 
 86. ^ "New entry in record book". Real Madrid C.F. 6 maj 2010. Marrë më 6 maj 2010. 
 87. ^ "Cristiano Ronaldo Takes Raul's No.7 Shirt at Real Madrid, Benzema Moves To No.9, Xabi Alonso Takes No.14". Who Ate All The Pies. 3 gusht 2010. Marrë më 3 gusht 2010. 
 88. ^ "Four-goal Ronaldo shares glory". The World Game on SBS. 24 tetor 2010. Marrë më 2 prill 2011. 
 89. ^ "Four Real: Ronaldo fires Madrid to top of La Liga". The Sydney Morning Herald. 25 tetor 2010. Marrë më 6 mars 2014. 
 90. ^ "Real Madrid C.F. – Official Web Site – Mr. October". Realmadrid.com. 29 tetor 2010. Marrë më 2 prill 2011. 
 91. ^ "Real Madrid C.F. – Official Web Site – Historic drubbing to close out 2010". Realmadrid.com. 22 dhjetor 2010. Marrë më 2 prill 2011. 
 92. ^ "Ronaldo iguala los registros goleadores de Di Stéfano, Hugo Sánchez y Alday (në Spanjisht)". Realmadrid.com. Marrë më 2 prill 2011. 
 93. ^ "Cristiano Ronaldo makes club history" [Cristiano Ronaldo bën historinë e klubit]. Realmadrid.com. 14 janar 2011. Marrë më 2 prill 2011. 
 94. ^ "Real Madrid C.F. – Official Web Site – Getafe 2–3 Real Madrid". Realmadrid.com. 3 janar 2011. Marrë më 2 prill 2011. 
 95. ^ "Madrid clinch Copa del Rey". Sky Sports. 19 maj 2010. Marrë më 6 mars 2014. 
 96. ^ "¿Cuál ha sido el mejor gol del Madrid de esta temporada?". MARCA.com. Marrë më 24 qershor 2011. 
 97. ^ "Real Madrid C.F. – Official Web Site – Fans decide Cristiano Ronaldo's best goal of the season was his header in the Copa del Rey final". Realmadrid.com. 17 qershor 2011. Marrë më 24 qershor 2011. 
 98. ^ "2-6. Ronaldo se pasea en Sevilla e impide el alirón anticipado del Barça". Terra.es (në Spanisht). 7 maj 2011. Marrë më 6 mars 2014. 
 99. ^ "Report: Sevilla FC v Real Madrid – Spanish Primera División – ESPN Soccernet". Soccernet.espn.go.com. 7 maj 2011. Marrë më 3 gusht 2011. 
 100. ^ "4-0. El Madrid obliga al Barça a puntuar en Valencia". Terra.es (në spanjisht). 10 maj 2011. Marrë më 6 maj 2014. 
 101. ^ "1-3. Cristiano tumba al Villarreal y supera el récord goleador de la Liga". Terra.es (në spanjisht). 15 maj 2011. Marrë më 6 mars 2014. 
 102. ^ "8-1. El Real Madrid supera el centenar de goles vapuleando al Almería". Terra.es (në Spanijsht). 21 maj 2011. Marrë më 6 mars 2014. 
 103. ^ a b "Pepe's goal is awarded to Cristiano Ronaldo". Marca (në Spanijsht). 18 shtator 2010. Marrë më 4 dhjetor 2010. 
 104. ^ "Choosing the world's best starting lineup: It's all about movement". sportsillustrated.cnn.com/. 20 qershor 2011. Marrë më 22 prill 2012. 
 105. ^ "Cristiano Ronaldo stats". Ronaldo7.net. 21 maj 2011. Marrë më 30 shtator 2011. 
 106. ^ "Cristiano Ronaldo is better than Messi, says Mourinho after Bayern loss" [Cristiano Ronaldo është më i mirë se Messi, thotë Mourinho pas humbjes me Bayernin]. Goal.com. 26 prill 2012. Marrë më 11 qershor 2012. 
 107. ^ "2011-07-16: LA Galaxy vs. Real Madrid". MLSsoccer.com. 16 korrik 2011. Marrë më 18 korrik 2011. 
 108. ^ "HIGHLIGHTS: LA vs Real Madrid". MLSsoccer.com. 16 korrik 2011. Marrë më 20 korrik 2011. 
 109. ^ "Report: Real Madrid v Osasuna – Spanish Primera División – ESPN Soccernet". Soccernet.espn.go.com. 6 nëntor 2011. Marrë më 10 qershor 2012. 
 110. ^ "Madrid and Barca victorious". ESPN Soccernet. 24 mars 2011. Marrë më 6 mars 2014. 
 111. ^ Sid Lowe at the Bernabéu (25 maj 2013). "Real Madrid 2-1 Bayern Munich (BM win 3-1 on pens)". The Guardian. Marrë më 1 qershor 2013. 
 112. ^ "Cristiano Ronaldo: I think I'm better than Messi at the moment" [Cristiano Ronaldo: Mendoj se jamë më i mirë se Messi momentalisht]. Goal.com. 18 maj 2012. Marrë më 11 qershor 2012. 
 113. ^ "3–2: The Supercup to be decided in Madrid". Realmadrid.com. 23 gusht 2012. Marrë më 30 gusht 2012. 
 114. ^ Duff, Alex. "Real Madrid Beats Barcelona 2–1 to Win Spanish Soccer Super Cup". Bloomberg. Marrë më 30 gusht 2012. 
 115. ^ "Man City offered 200 million for Cristiano this summer" [Man City ofroi 200 milion për Cristianon këtë verë]. AS.com. 6 shtator 2012. Marrë më 25 janar 2013. 
 116. ^ "Cristiano Ronaldo, finalist for UEFA Best Player". Real Madrid C.F. 14 gusht 2012. Marrë më 15 gusht 2012. 
 117. ^ "Cristiano Ronaldo scores 150th Real Madrid goal against Granada". Goal.com. 2 shtator 2012. Marrë më 7 mars 2014. 
 118. ^ "'I didn't celebrate because I'm unhappy' – Cristiano Ronaldo makes shock claim after Madrid win" ['Unë nuk festova sepse nuk jam i lumtur' – Cristiano Ronaldo bën një prentedim shokues pas fitores së Madridit]. Goal.com. 2 shtator 2012. Marrë më 16 shtator 2012. 
 119. ^ "'I already knew about Cristiano Ronaldo's statements and they don't surprise me' – Jorge Mendes". Goal.com. 3 shtator 2012. Marrë më 16 shtator 2012. 
 120. ^ "Cristiano Ronaldo: Real Madrid sadness nothing to do with money". Goal.com. 4 shtator 2012. Marrë më 16 shtator 2012. 
 121. ^ "Perez: Ronaldo doesn't want to leave Real Madrid". Goal.com. 5 shtator 2012. Marrë më 16 shtator 2012. 
 122. ^ "I'm focused on winning with Real Madrid, insists Ronaldo". Goal.com. 12 shtator 2012. Marrë më 16 shtator 2012. 
 123. ^ "Mourinho: If Ronaldo is sad but plays like he does, that's perfect for me". Goal.com. 14 shtator 2012. Marrë më 13 tetor 2012. 
 124. ^ "Cristiano Ronaldo had a reason to be upset, says Mourinho". Goal.com. 6 tetor 2012. Marrë më 13 tetor 2012. 
 125. ^ "Real Madrid 3–2 Man City: Ronaldo rocking". Goal.com. 18 shtator 2012. Marrë më 21 shtator 2012. 
 126. ^ "R. Madrid 5–1 Deportivo: Ronaldo hat trick". Goal.com. 16 qershor 2010. Marrë më 30 shtator 2012. 
 127. ^ "Ajax 1–4 Real Madrid: Ronaldo hat trick". Goal.com. 3 tetor 2012. Marrë më 13 tetor 2012. 
 128. ^ Rogers, Iain (7 tetor 2012). "Messi, Ronaldo trade blows in 2–2 Clasico draw". Uk.eurosport.yahoo.com. Marrë më 13 tetor 2012. 
 129. ^ Sean Ingle. "Borussia Dortmund 2–1 Real Madrid: as it happened". Guardian. Marrë më 10 maj 2013. 
 130. ^ Agencies (29 tetor 2012). "Real Mallorca 0–5 Real Madrid". The Guardian. Marrë më 10 maj 2013. 
 131. ^ "Jose Callejon starts for Real Madrid in La Liga clash against Levante". Goal.com. 11 nëntor 2012. Marrë më 28 nëntor 2012. 
 132. ^ "Match Report: Levante 1–2 Real Madrid". Goal.com. 11 nëntor 2012. Marrë më 28 nëntor 2012. 
 133. ^ "Mourinho: "I hadn't won here before and they are three extremely important points"". Realmadrid.com. 11 nëntor 2012. Marrë më 28 nëntor 2012. 
 134. ^ "Cristiano Ronaldo will not play for Portugal". Realmadrid.com. 12 nëntor 2012. Marrë më 28 nëntor 2012. 
 135. ^ "How to stop Ronaldo? Call the police, suggests Manchester City boss Mancini" [Si të ndalësh Ronadon? Thërriti policisë, sygjeron bosi i Manchester Cityt Mancini]. Goal.com. 20 nëntor 2012. Marrë më 28 nëntor 2012. 
 136. ^ "Real Madrid 2–0 Atletico: CR7 inspires". Goal.com. 1 dhjetor 2012. Marrë më 9 dhjetor 2012. 
 137. ^ "If Messi is best on planet, Ronaldo is best in universe – José Mourinho". The Guardian. 12 tetor 2012. Marrë më 10 janar 2013. 
 138. ^ "Real Madrid will not sell Cristiano Ronaldo". Inside Spanish Football. dhjetor 2012. Marrë më 25 janar 2013. 
 139. ^ "Real Madrid will not sell Cristiano Ronaldo at any price". AS.com. 19 dhjetor 2012. Marrë më 25 janar 2013. 
 140. ^ "Cristiano will not accept Real Madrid's offer of a new contract". AS.com. 27 dhjetor 2012. Marrë më 25 janar 2013. 
 141. ^ Press Association. "Cristiano Ronaldo refuses to discuss long-term future at Real Madrid". Guardian. Marrë më 21 shkurt 2013. 
 142. ^ "Florentino and Cristiano to hold showdown talks in May". AS.com. Marrë më 21 shkurt 2013. 
 143. ^ "Madrid confident Cristiano Ronaldo will stay but coy about José Mourinho". Guardian. 22 prill 2013. Marrë më 10 maj 2013. 
 144. ^ "Mourinho: Ronaldo renewal would be a boost for Madrid". Goal.com. 24 prill 2013. Marrë më 10 maj 2013. 
 145. ^ "Real Madrid forward Cristiano Ronaldo reluctant to discuss future". .skysports.com. 1 maj 2013. Marrë më 10 maj 2013. 
 146. ^ "Real Madrid rule out sale of former Manchester United star Cristiano Ronaldo". ESPN.co.uk. 28 maj 2013. Marrë më 1 qershor 2013. 
 147. ^ "Cristiano Ronaldo not for sale - even for €1bn". GiveMeSport. Marrë më 1 qershor 2013. 
 148. ^ "Real Madrid 4–3 Sociedad: Ronaldo brace". Goal.com. 6 janar 2013. Marrë më 25 janar 2013. 
 149. ^ "Casillas refuses Ronaldo's offer of the captain's armband: Bizarre or touching?". 101greatgoals.com. 6 janar 2013. Marrë më 25 janar 2013. 
 150. ^ Marioni, Massimo (7 janar 2013). "Iker Casillas rejects captain's armband gesture from Cristiano Ronaldo". Metro.co.uk. Marrë më 25 janar 2013. 
 151. ^ "Ronaldo will miss Osasuna clash". Inside Spanish Football. 6 janar 2013. Marrë më 25 janar 2013. 
 152. ^ "Messi crowned world's best for record fourth time". Edition.cnn.com. Marrë më 10 maj 2013. 
 153. ^ Press Association (9 janar 2013). "Cristiano Ronaldo scores hat-trick as Real Madrid thrash Celta Vigo". Guardian. Marrë më 25 janar 2013. 
 154. ^ Press Association (14 janar 2013). "Cristiano Ronaldo insists he will see out his contract at Real Madrid". Guardian. Marrë më 25 janar 2013. 
 155. ^ "Ronaldo tells Mourinho: "I put everything into it for you. You're wrong to criticise me"". MARCA.com. 19 janar 2013. Marrë më 25 janar 2013. 
 156. ^ "Ronaldo hurt and disappointed with José Mourinho". AS.com. 18 janar 2013. Marrë më 25 janar 2013. 
 157. ^ "Ronaldo's better than Zidane, insists Ferguson, but Van Persie's goals can be our trump card this time". Daily Mail. 9 shkurt 2013. Marrë më 10 shkurt 2013. 
 158. ^ Sid Lowe at Bernabéu. "Cristiano Ronaldo rises to big occasion with impeccable timing". The Guardian. Marrë më 21 shkurt 2013. 
 159. ^ Sid Lowe. "Barcelona 1–3 Real Madrid (Real win 4–2 on agg)". The Guardian. Marrë më 13 mars 2013. 
 160. ^ Daniel Taylor (5 mars 2013). "Nani's red card opens door and Real Madrid defeat Manchester United". Guardian. Marrë më 6 mars 2013. 
 161. ^ Jamie Jackson (6 mars 2013). "Cristiano Ronaldo 'sad' after his goal knocks out Manchester United". Guardian. Marrë më 13 mars 2013. 
 162. ^ Caferoglu, Livio (5 mars 2013). "Ronaldo admits 'strange feeling' after eliminating Man Utd from Champions League". Goal.com. Marrë më 13 mars 2013. 
 163. ^ "Cristiano Ronaldo double sends Real Madrid above Atlético in La Liga". Guardian. 10 mars 2013. Marrë më 13 mars 2013. 
 164. ^ "Cristiano Ronaldo enters Top 25 La Liga goalscorers of all time". AS.com. 16 mars 2013. Marrë më 25 mars 2013. 
 165. ^ Associated Press (17 mars 2013). "Real Madrid 5–2 Real Mallorca La Liga match report". Guardian. Marrë më 25 mars 2013. 
 166. ^ Zac Lee Rigg (4 prill 2013). "Real Madrid ties up loose ends early against Galatasaray". Aol.sportingnews.com. Marrë më 20 prill 2013. 
 167. ^ Press Association. "Galatasaray 3–2 Real Madrid (agg 3–5)". The Guardian. Marrë më 20 prill 2013. 
 168. ^ "The best foreign eleven in Real Madrid's history". Marca.com. 12 prill 2013. 
 169. ^ Sid Lowe at Westfalenstadion. "Borussia Dortmund 4–1 Real Madrid Champions League semi-final first leg match report". The Guardian. Marrë më 10 maj 2013. 
 170. ^ Reuters. "Atlético Madrid 1–2 Real Madrid". Guardian. Marrë më 10 maj 2013. 
 171. ^ Sid Lowe at the Bernabéu. "Real Madrid 2–0 Borussia Dortmund Champions League semi-final, second leg match report". The Guardian. Marrë më 10 maj 2013. 
 172. ^ Reuters (4 maj 2013). "Real Madrid 4–3 Valladolid". Guardian. Marrë më 10 maj 2013. 
 173. ^ "Cristiano Ronaldo return to Manchester United: David Gill flies to Madrid to talk to super-agent". Dailymail.co.uk. Marrë më 10 maj 2013. 
 174. ^ Sid Lowe in Madrid. "Cristiano Ronaldo likely to be out of reach for Manchester United". The Guardian. Marrë më 10 maj 2013. 
 175. ^ "Ronaldo resists renewing Real contract but chances of rejoining Manchester United are slim". Irishtimes.com. Marrë më 10 maj 2013. 
 176. ^ "Cristiano Ronaldo scored his 200th goal for Real Madrid against Malaga". Realmadrid.com. Marrë më 10 maj 2013. 
 177. ^ "Cristiano Ronaldo scored his 55th goal this season". Realmadrid.com. 18 maj 2013. Marrë më 1 qershor 2013. 
 178. ^ "Ronaldo Red Card: Real Madrid Star Scores Opening Goal In Copa Del Rey Final, Gets Sent Off". Huffingtonpost.com. 17 maj 2013. Marrë më 24 maj 2013. 
 179. ^ "Mourinho, Ronaldo get two-match bans for Cup final reds". The Guardian. 21 prill 2008. Marrë më 24 maj 2013. 
 180. ^ "Cristiano Ronaldo". Facebook. Marrë më 9 qershor 2013. 
 181. ^ Purnell, Gareth (12 qershor 2013). "Monaco set to make world record £85m bid for Real Madrid's Cristiano Ronaldo". The Independent. Marrë më 8 korrik 2013. 
 182. ^ Ogden, Mark (9 korrik 2013). "Real Madrid want to make Cristiano Ronaldo the highest-paid player in the world and frustrate Manchester United". The Telegraph. Marrë më 13 korrik 2013. 
 183. ^ Higounet, Alexandre (13 korrik 2013). "AS Monaco: Rencontre Ronaldo-Rybolovlev". Le10Sport. Marrë më 13 korrik 2013. 
 184. ^ "French claim Cristiano met with Monaco owner". Marca. 13 korrik 2013. Marrë më 13 korrik 2013. 
 185. ^ Reuters. "Cristiano Ronaldo confident he will renew his contract at Real Madrid". Guardian. Marrë më 9 qershor 2013. 
 186. ^ Real Madrid. "Cristiano Ronaldo hints that he wants to move from Real Madrid putting European giants on red alert". Telegraph. Marrë më 8 korrik 2013. 
 187. ^ "Cristiano Ronaldo: Real Madrid forward dismisses contract reports". Bbc.co.uk. 13 qershor 2013. Marrë më 8 korrik 2013. 
 188. ^ "Cristiano Ronaldo 'missing Manchester United' but rules out quick return". Guardian. Marrë më 8 korrik 2013. 
 189. ^ "Cristiano Ronaldo made his 200th competitive appearance for Real Madrid against Betis". Realmadrid.com. Marrë më 18 gusht 2013. 
 190. ^ "Cristiano Ronaldo ends his goal drought". MARCA.com. 1 shtator 2013. Marrë më 2 shtator 2013. 
 191. ^ "Cristiano Ronaldo signed a new contract with Real Madrid". Real Madrid C.F. 15 shtator 2013. Marrë më 15 shtator 2013. 
 192. ^ "Cristiano Ronaldo signs new contract". ESPN. 16 shtator 2013. Marrë më 30 gusht 2014. 
 193. ^ Wallace, Sam (16 shtator 2013). "Cristiano Ronaldo agrees £76m Real Madrid deal to end hopes of Manchester United return". The Independent. Londër. Marrë më 30 gusht 2014. 
 194. ^ "Cristiano Ronaldo scored against Copenhagen in his 100th game in the European competition". Realmadrid.com. 2 tetor 2013. Marrë më 4 tetor 2013. 
 195. ^ "Cristiano Ronaldo is the first player from the blig five leagues to scored 50 goals in 2013". Real Madrid C.F. Marrë më 7 mars 2014. 
 196. ^ "Ronaldo closes in on Van Nistelrooy and all-time Champions League top scorers". Goal.com. Marrë më 23 tetor 2013. 
 197. ^ "CR7 scores his seventh Champions League goal". Marca. Marrë më 23 tetor 2013. 
 198. ^ "Gareth Bale: Wales international scores twice in Real win". BBC. Marrë më 23 tetor 2013. 
 199. ^ "Sepp Blatter's biggest controversies – Infuriates Ronaldo with 'hairdresser'". Goal.com. 30 tetor 2013. Marrë më 30 tetor 2013. 
 200. ^ "Cristiano Ronaldo: Sepp Blatter's apology to Real Madrid". BBC. 30 tetor 2013. Marrë më 30 tetor 2013. 
 201. ^ "Insatiable Cristiano reaches a century on the road". AS.com. 2 nëntor 2013. Marrë më 2 nëntor 2013. 
 202. ^ "Ronaldo breaks Messi's record for Champions Leagues goals in a year". Goal.com. 5 nëntor 2013. Marrë më 5 nëntor 2013. 
 203. ^ "CR7: 19 league hat-tricks and 20 goals from free-kicks". AS.com. 9 nëntor 2013. Marrë më 9 nëntor 2013. 
 204. ^ "Ronaldo: This is the form of my life". Yahoo Sport. Marrë më 27 nëntor 2013. 
 205. ^ "Cristiano Ronaldo Injury: Updates on Real Madrid Star's Status". Bleacherreport.com. 23 nëntor 2013. Marrë më 7 mars 2014. 
 206. ^ "Cristiano Ronaldo says he is ready to return for Real Madrid after injury". The Guardian. Reuters. 23 nëntor 2013. Marrë më 7 mars 2014. 
 207. ^ a b "Cristiano Ronaldo broke the Champions League group stage goal-scoring record". Real Madrid C.F. 10 dhjetor 2013. Marrë më 10 dhjetor 2013. 
 208. ^ "2013 Calendar Year Goals – Messi VS Ronaldo | Messi 2013 Calendar Year Goals, Ronaldo 2013 Calendar Year Goals". Messi VS Ronaldo. Marrë më 7 mars 2014. 
 209. ^ "Cristiano Ronaldo's goal-den 2013, month by month". Marca. Spanjë. 31 dhjetor 2013. Marrë më 31 dhjetor 2013. 
 210. ^ 23 de diciembre de 2013 h (23 dhjetor 2013). "CR7 becomes Madrid's fourth top scorer in the league". AS.com. Marrë më 23 dhjetor 2013. 
 211. ^ "Ronaldo deserves the Ballon d'Or, says Ancelotti". Yahoo Sports. 11 janar 2014. Marrë më 12 janar 2014. 
 212. ^ "Cristiano Ronaldo reaches 400-goal milestone and dedicates achievement to Eusébio after Real Madrid win". Daily Telegraph. Marrë më 7 janar 2014. 
 213. ^ "Cristiano Ronaldo reaches 400 career goals with Celta double". Goal.com. 6 janar 2014. Marrë më 6 janar 2014. 
 214. ^ "Cristiano Ronaldo fiton Topin e Artë". Shqipëria Online. 13 janar 2014. Marrë më 7 mars 2014. 
 215. ^ "Cristiano Ronaldo fiton Topin e Arte". NdiqLajmet.com. 13 janar 2014. Marrë më 7 mars 2014. 
 216. ^ "Ballon d'Or: Cristiano Ronaldo beats Lionel Messi and Ribery". BBC Sport. 13 janar 2014. Marrë më 7 mars 2014. 
 217. ^ "Cristiano Ronaldo bursts into tears after winning Ballon d'Or". inside World Soccer. 14 janar 2014. Marrë më 7 mars 2014. 
 218. ^ "Cristiano Ronaldo is 2013 Ballon D'Or Winner". Marca. Spanjë. 13 janar 2014. Marrë më 7 mars 2014. 
 219. ^ "Ronaldo: "I want to be one of the best ever"". Marca. Spanjë. 13 janar 2014. Marrë më 7 mars 2014. 
 220. ^ "Ronaldo must now be considered an all-time great after second Ballon d'Or win". Goal.com. Marrë më 13 janar 2014. 
 221. ^ "Ballon d'Or: Ronaldo rewarded for making miraculous mundane". The Guardian. Marrë më 14 janar 2014. 
 222. ^ "Cristiano Ronaldo deserved the Ballon d'Or but must target WC now". IBN Live. Marrë më 14 janar 2014. 
 223. ^ "Cristiano Ronaldo 'up there with Pele now' after Ballon d'Or win, says Eamon Dunphy". RTÉ Sport. Marrë më 14 janar 2014. 
 224. ^ Pretot, Julien. "Work to do for Ronaldo to become legend, says Pele". Reuters. Marrë më 14 janar 2014. 
 225. ^ Goss, Nicholas. "Real Madrid's Cristiano Ronaldo Scores Amazing Long-Range Goal vs. Real Betis". NESN.com. Marrë më 18 janar 2014. 
 226. ^ "Cristiano Ronaldo's 'missile' goal". Twitter. Marrë më 19 janar 2014. 
 227. ^ "Real Madrid 2-0 Granada CF". Bbc.com. Marrë më 25 janar 2014. 
 228. ^ "Ronaldo tops Aragonés record". MARCA.com. Marrë më 11 shkurt 2014. 
 229. ^ Jenson, Pete. "The full monty... Ronaldo's seventh minute strike gives him a goal in every minute of a game! Even Messi can't match that record". DailyMail. Marrë më 13 shkurt 2014. 
 230. ^ "Cristiano Ronaldo: first player in history to score 10+ goals in 3 consecutive Uefa Champions League campaigns". Inagist. Marrë më 27 shkurt 2014. 
 231. ^ "Cristiano, first to score 25 goals in five consecutive seasons". AS.com. 16 mars 2014. Marrë më 17 prill 2014. 
 232. ^ "Jese injury shows that record-chaser Ronaldo should have been rested". Goal.com. 18 mars 2014. Marrë më 17 prill 2014. 
 233. ^ "10/10 for Ronaldo". MARCA.com. 30 mars 2013. Marrë më 17 prill 2014. 
 234. ^ "Big game and big record for Ronaldo". MARCA.com. Marrë më 17 prill 2014. 
 235. ^ "Real Madrid 3-0 Borussia Dortmund: Cristiano Ronaldo equals Alfredo Di Stefano's European goals record". ESPN.co.uk. 2 prill 2014. Marrë më 17 prill 2014. 
 236. ^ "Cristiano Ronaldo Equals Messi's Record For Most Goals In One UEFA Champions League Season". World Soccer Talk. 2 prill 2014. Marrë më 17 prill 2014. 
 237. ^ "Cristiano Ronaldo to miss Copa del Rey final against Barcelona with injury". theguardian.com. Marrë më 17 prill 2014. 
 238. ^ "Two Cristiano Ronaldo stunners against Osasuna". Real Madrid. Marrë më 17 prill 2014. 
 239. ^ "Check out Cristiano Ronaldo's stunning double vs Osasuna". inside World Soccer. Marrë më 27 prill 2014. 
 240. ^ Stamolla, Jeton (29 prill 2014). "Reali shtyn Bajernin në flakët që premtoi". Panorama Sport. Marrë më 30 prill 2014. 
 241. ^ García, Javier (4 maj 2014). "Cristiano's spectacular backheel to reach 50 goals". Real Madrid. Marrë më 15 maj 2014. 
 242. ^ "Cristiano Ronaldo, winner of the 'Best Goal in the 2013-14 Liga BBVA'". LFP. 27 tetor 2014. Marrë më 4 nëntor 2014. 
 243. ^ Collett, Mike (24 maj 2014). "Ronaldo first to score for two different European Cup winners". Reuters. Marrë më 25 maj 2014. 
 244. ^ "Record-breaking Ronaldo takes scoring honours". UEFA Official Website. 24 maj 2014. Marrë më 3 qershor 2014. 
 245. ^ "Who is the greatest goalscorer?". UEFA.com. Marrë më 22 maj 2014
 246. ^ "Suarez claims top billing with Ronaldo". ESPN. 19 maj 2014. Marrë më 21 maj 2014. 
 247. ^ "Cristiano to take it slow". Marca. 22 korrik 2014. Marrë më 23 korrik 2014. 
 248. ^ "Europa i përket Realit, K.Ronaldo e pushton". Panorama Sport. 13 gusht 2014. Marrë më 13 gusht 2014. 
 249. ^ "Ronaldo overtakes Messi on European goals". Goal.com. 12 gusht 2014. Marrë më 13 gusht 2014. 
 250. ^ "Cristiano Ronaldo signs for Juventus!" [Cristiano Ronaldo firmos për Juventusin!]. Juventus F.C. 10 korrik 2018. Marrë më 30 tetor 2018. 
 251. ^ "Arrihet marrëveshja me Real Madrid, Ronaldo transferohet te Juventus për shifrën rekord". Shqiptarja.com. 10 korrik 2018. Marrë më 30 tetor 2018. 
 252. ^ "Ronaldo me letër të hapur: Faleminderit madrilena, ja pse u largova nga klubi". Botasot.info. 10 korrik 2018. Marrë më 30 tetor 2018. 
 253. ^ "Ronaldo: U largova nga Reali për shkak të presidentit Perez". Klan Kosova. 29 tetor 2018. Marrë më 30 tetor 2018. 
 254. ^ "Juventus fiton me vuajtje, Allegri: Ronaldo më befasoi!". Rilindja Demokratike. 18 gusht 2018. Marrë më 30 tetor 2018. 
 255. ^ "Fiton Juventus, çlirohet Cristiano! Goli i parë me bardhezinjtë është me fat (Video)". Top-Channel.tv. 16 shtator 2018. Marrë më 30 tetor 2018. 
 256. ^ "Cristiano Ronaldo ndëshkohet me karton të kuq". Shenja.tv. 19 shtator 2018. Marrë më 30 tetor 2018. 
 257. ^ ""Skuqet" Ronaldo, Juventus fiton me 10 vetë". Konica.al. 19 shtator 2018. Marrë më 30 tetor 2018. 
 258. ^ "Juventusi mund Milanin, CR7 fiton trofeun e parë si bardhezi". Top-Channel.tv. 16 janar 2019. Marrë më 16 janar 2019. 
 259. ^ "Kampionat i ri por zakon i vjetër për Ronaldon, portugezi vendos rekord në Serie A". Gazeta Tema. 11 shkurt 2019. Marrë më 22 maj 2019. 
 260. ^ Adi Metaliu (10 shkurt 2019). "Ronaldo shënon dhe shërben, Juve mposht Sassuolon dhe "vret" garën për titull". Supersport.al. Marrë më 22 maj 2019. 
 261. ^ "RONALDO HYJNOR, Juventusi bën kryevepër kundër Atletikos dhe shkon në çerekfinale". Panorama Sport. 12 mars 2019. Marrë më 13 mars 2019. 
 262. ^ "Tripletë dhe përmbysje, hyjnori Ronaldo: Juvja më ka blerë për këto netë magjike, me këtë mentalitet." Panorama Sport. 12 mars 2019. Marrë më 13 mars 2019. 
 263. ^ "Juventus, kampion i Series A për të 8-tin sezon radhazi". Indeksonline.net. 20 prill 2019. Marrë më 22 maj 2019. 
 264. ^ "Pas Anglisë e Spanjës, Ronaldo "pushton" dhe Italinë". BalkanWeb.com. 21 maj 2019. Marrë më 22 maj 2019. 
 265. ^ "Juventus shpallet kampion i Italisë". Konica.al. 20 prill 2019. Marrë më 22 maj 2019. 
 266. ^ "Video/ "Perla" e Nainggolan ndal Juventusin, Inter rrezikon pozitat". Ora News. 27 prill 2019. Marrë më 22 maj 2019. 
 267. ^ "Lucky rebound gives Portugal narrow win over Kazakhstan". China Daily. Marrë më 25 gusht 2010. 
 268. ^ "Fans Can Get Best Out of Ronaldo". 4thegame.com. Marrë më 25 gusht 2010. 
 269. ^ Ames, Paul (14 qershor 2004). "Euro 2004 roundup: Greece stuns Portugal 2–1". USA Today. Marrë më 25 gusht 2010. 
 270. ^ Kevin McCarra in Lisbon (1 korrik 2004). "Portugal have the final word". Guardian. UK. Marrë më 25 gusht 2010. 
 271. ^ "Cristiano Ronaldo's profile". 4thegame.com. Marrë më 29 qershor 2015. 
 272. ^ "Ronaldo is chosen for the Olympics". CNN. 21 korrik 2004. Marrë më 25 gusht 2010. 
 273. ^ Wallace, Sam (24 korrik 2004). "Ronaldo keen to play at Olympics". The Daily Telegraph. UK. Marrë më 25 gusht 2010. 
 274. ^ "Portugal Vs Iran match". FIFA.com. 17 qershor 2006. Marrë më 3 korrik 2012. 
 275. ^ Tim Spanton (2 korrik 2006). "Ronaldo: I never asked for Rooney red card". The Sun. Marrë më 10 korrik 2006. 
 276. ^ "Ronaldo cleared over Rooney red card". Soccernet. 4 korrik 2006. Marrë më 17 nëntor 2006. 
 277. ^ "Ronaldo intends to leave Man Utd". BBC Sport. 8 korrik 2006. Marrë më 8 korrik 2006. 
 278. ^ "Cristiano Ronaldo plans Real move". Reuters. 28 qershor 2006. Marrë më 10 korrik 2006. 
 279. ^ "Ferguson sends Man Utd No2 Queiroz to Ronaldo meeting". TribalFootball. 11 korrik 2006. Arkivuar nga origjinali më 19 July 2006. Marrë më 11 korrik 2006. 
 280. ^ "Rooney pleads with Ronaldo not to quit Man Utd". TribalFootball. 9 korrik 2006. Arkivuar nga origjinali më 21 July 2006. Marrë më 11 korrik 2006. 
 281. ^ "Ronaldo signs new deal at Man Utd". BBC Sport. 13 prill 2007. Marrë më 2 janar 2010. 
 282. ^ Chick, Alex (6 korrik 2006). "Scolari's fortunes take a dive". ESPNsoccernet. Marrë më 25 gusht 2010. 
 283. ^ "Supporters 'hijack' Ronaldo vote". BBC Sport. 6 korrik 2006. Marrë më 10 korrik 2006. 
 284. ^ "Podolski beats Ronaldo to award". BBC Sport. 7 korrik 2006. Marrë më 10 korrik 2006. 
 285. ^ "Ronaldo: I could leave United" [Ronaldo: Unë mund të largohem nga Unitedi]. Metro.co.uk. Marrë më 25 gusht 2010. 
 286. ^ "Scolari delighted with Portugal victory over Brazil". Rediff. 7 shkurt 2007. Marrë më 15 korrik 2009. 
 287. ^ "Top scorers for Euro 2008 European Qualifying campaign". soccernet.com. Marrë më 7 mars 2014. 
 288. ^ "Portugal". UEFA.com. Marrë më 15 gusht 2013. 
 289. ^ "Full-time report Czech Republic-Portugal" (PDF). UEFA.com. 11 qershor 2008. Marrë më 26 qershor 2012. 
 290. ^ Winter, Henry (20 qershor 2008). "Euro 2008: German power leaves Portugal in despair". The Daily Telegraph. Londër. Marrë më 25 gusht 2010. 
 291. ^ "Queiroz appointed Portugal coach". FIFA.com. 11 korrik 2008. Marrë më 25 gusht 2010. 
 292. ^ Asante, Angela (15 tetor 2008). "Queiroz's belief in Ronaldo as captain of Portugal". Cristiano Ronaldo Fan. Marrë më 3 korrik 2012. 
 293. ^ "FIFA rejects Ronaldo's yellow card appeal". Reuters. 19 qershor 2010. Marrë më 29 prill 2014. 
 294. ^ "World Cup Match Results: Portugal vs North Korea – FIFA World Cup 2010". ESPN. Marrë më 29 prill 2014. 
 295. ^ Clegg, Jonathan (21 qershor 2010). "Portugal Beats North Korea in 7–0 Rout". The Wall Street Journal. Marrë më 29 prill 2014. 
 296. ^ "Can Portugal escape the 'Group of Death?'". Blog Oddslife. 29 maj 2012. Marrë më 29 prill 2014. 
 297. ^ "Cristiano Ronaldo: I will only reach the top when I win a trophy with Portugal". Goal.com. 26 maj 2012. Marrë më 10 qershor 2012. 
 298. ^ Hatherall, Chris (12 mars 2009). "Ronaldo's time to prove greatness". Irish Examiner. Marrë më 10 qershor 2012. 
 299. ^ Ghosh, Bobby (5 qershor 2012). "Euro 2012: Can Cristiano Ronaldo Do a Maradona for Portugal?". Keepingscore.blogs.time.com. Marrë më 10 qershor 2012. 
 300. ^ Bernstein, Joe (16 qershor 2012). "What's gone wrong with Ronaldo? Portugal's superstar has flopped". Daily Mail. Marrë më 19 gusht 2013. 
 301. ^ "Euro 2012: Messi chants shake Cristiano Ronaldo further, Portugal ..." Daily News. New York. 14 qershor 2012. Marrë më 14 qershor 2012. 
 302. ^ Clee, Tom (14 qershor 2012). "Opinion: Time for captain to show what he is made of after night to forget". Portugoal.net. Marrë më 4 korrik 2012. 
 303. ^ Williams, Richard (17 qershor 2012). "Euro 2012: Cristiano Ronaldo downs a double to join the party spirit". The Guardian. Marrë më 19 qershor 2012. 
 304. ^ Isola, Frank (18 qershor 2012). "Euro 2012: If Cristiano Ronaldo can rediscover form with Real Madrid, Portugal could be the surprise of the tournament". Daily News. New York. Marrë më 19 qershor 2012. 
 305. ^ "What did Ronaldo REALLY say after scoring for Portugal". Sports.nationalpost.com. Marrë më 15 korrik 2012. 
 306. ^ "Euro 2012: Cristiano Ronaldo's header sends Portugal into semifinals with 1–0 win over Czech Republic". Daily News. New York. 21 qershor 2012. Marrë më 26 qershor 2012. 
 307. ^ "Spain will combat Ronaldo: Maradona". Zeenews.india.com. 27 qershor 2012. Marrë më 3 korrik 2012. 
 308. ^ "Euro 2012: Defending champion Spain advances to another final after beating Portugal 4–2 on penalties". Daily News. New York. 27 qershor 2012. Marrë më 28 qershor 2012. 
 309. ^ Isola, Frank (27 qershor 2012). "Euro 2012: Cristiano Ronaldo watches as Portugal falls to Spain in semis on penalty kicks". Daily News. New York. Marrë më 3 korrik 2012. 
 310. ^ Williams, Richard (27 qershor 2012). "Euro 2012: Cristiano Ronaldo's save-it-for-later approach hurts Portugal". The Guardian. Marrë më 28 qershor 2012. 
 311. ^ "Euro 2012: Cesc Fábregas says Spain's place in final is a 'miracle'". The Guardian. 28 qershor 2012. Marrë më 3 korrik 2012. 
 312. ^ "Euro 2012: Cristiano Ronaldo says coach told him to take fifth penalty". The Guardian. 28 qershor 2012. Marrë më 3 korrik 2012. 
 313. ^ "Ronaldo deserves a monument in Portugal, says Maradona". Goal.com. 26 qershor 2012. Marrë më 3 korrik 2012. 
 314. ^ "Ronaldo is Portugal's only threat". Goal.com. Marrë më 3 korrik 2012. 
 315. ^ "Regulations of the UEFA European Football Championship" (PDF). UEFA. 3.08. f. 10. Marrë më 4 korrik 2012. 
 316. ^ "Portugal vs. Netherlands: 1–1". TSN.CA. Marrë më 19 gusht 2013. 
 317. ^ "Match Report: N Ireland 2–4 Portugal". Goal.com. 14 gusht 2013. Marrë më 7 shtator 2013. 
 318. ^ "Ronaldo hat-trick breaks Eusebio record". Goal.com. 6 shtator 2013. Marrë më 7 shtator 2013. 
 319. ^ "Ronaldo makes a hat-trick and is now the second top goal scorer in history for the Portugal national team". Uebsajti zyrtar i Real Madrid C.F. 6 shtator 2013. Marrë më 7 shtator 2013. 
 320. ^ Ladyman, Ian (19 nëntor 2013). "Ronaldo's incredible hat-trick kills Ibrahimovic's World Cup dream". Daily Mail. Marrë më 20 nëntor 2013. 
 321. ^ "Ronaldo equals Pauleta's Portugal record". Goal.com. 19 nëntor 2013. Marrë më 30 prill 2014. 
 322. ^ "Ronaldo: I cannot guarantee goals". Goal.com. 6 mars 2014. Marrë më 17 prill 2014. 
 323. ^ "Is The Ronaldo Factor enough for Portugal?". The Times of India. 11 prill 2014. Marrë më 10 korrik 2014. 
 324. ^ ""Portugal's Cristiano Ronaldo suffering from tendinosis before World Cup"". The Guardian. 4 qershor 2014. Marrë më 4 qershor 2014. 
 325. ^ ""Portugal fret over Ronaldo fitness"". FIFA.com. 23 qershor 2014. Marrë më 23 qershor 2014. 
 326. ^ "Gjermania e frikshme, Myler leksion për CR7". Panorama Sport. Marrë më 18 qershor 2014. 
 327. ^ ""Cristiano Ronaldo warned by Portuguese surgeon that he is risking his Real Madrid future by playing at the World Cup"". Daily Mail. 23 qershor 2014. Marrë më 23 qershor 2014. 
 328. ^ "Portugalia barazon, tani i duhet mrekullia". Panorama Sport. 22 qershor 2013. Marrë më 28 qershor 2014. 
 329. ^ "Ronaldo zgjohet vonë, Portugalia & Gana jashtë". Panorama Sport. 26 qershor 2013. Marrë më 26 qershor 2014. 
 330. ^ ""Cristiano Ronaldo is the first Portuguese to score in three final stages"". Diário de Notícias. 26 qershor 2014. Marrë më 26 qershor 2014. 
 331. ^ "Picking a European Club Football Best XI". Bleacher Report. 6 korrik 2013. Marrë më 30 korrik 2013. 
 332. ^ "10 Most Followed Twitter Accounts of World Football Stars". Bleacher Report. 22 korrik 2013. Marrë më 30 korrik 2013. 
 333. ^ "Cristiano Ronaldo, Theo Walcott and the Rise of the Winger/Supporting Forward". Bleacher Report. 18 janar 2013. Marrë më 30 korrik 2013. 
 334. ^ Haugstad, Thore (17 tetor 2012). "Analysis: The evolution of Cristiano Ronaldo". Haugstadfootball.net. Marrë më 30 korrik 2013. 
 335. ^ "Cristiano Ronaldo Bio, Stats, News". ESPN. Marrë më 26 shkurt 2012. 
 336. ^ "Cristiano Ronaldo, winger/forward – Best starting XI in Premier League history". MSN. 17 maj 2013. Marrë më 30 korrik 2013. 
 337. ^ "Why Cristiano Ronaldo is better than Lionel Messi!". Zeenews.india.com. 26 gusht 2012. Marrë më 30 korrik 2013. 
 338. ^ "Cristiano Ronaldo: Why His All-Around Game Is Better Than Messi's". Bleacher Report. 21 gusht 2011. Marrë më 30 korrik 2013. 
 339. ^ "From Messi to Ronaldo – the world's best free kick takers". Beffasttelegraph.com. Marrë më 4 nëntor 2012. 
 340. ^ "How did Cristiano Ronaldo score his incredible header against Manchester United?". The Daily Telegraph. 14 shkurt 2013. Marrë më 1 qershor 2013. 
 341. ^ "Cristiano Ronaldo Body Transformation". Goal Score Soccer. Marrë më 2 shtator 2013. 
 342. ^ "How Ronaldo became the world's best: the inside story". Yahoo!. 5 mars 2013. Marrë më 13 mars 2013. 
 343. ^ "Zidane: "No one should ever doubt about Cristiano Ronaldo's love for Real Madrid"". Ronaldo7.net. 20 janar 2012. Marrë më 19 korrik 2012. 
 344. ^ "Ronaldo: I want to make 'history' like Pele & Maradona". Extrafootie.co.uk. Marrë më 4 nëntor 2012. 
 345. ^ "Cristiano Ronaldo would rather be remembered as a role model than one of world football's best players". GiveMeFootball. 21 dhjetor 2012. Marrë më 22 dhjetor 2012. 
 346. ^ "Jose Mourinho insists his Real Madrid star Cristiano Ronaldo is an honest player". Daily Mail. 2 shtator 2010. Marrë më 14 qershor 2012. 
 347. ^ "Ronaldo admits perceived arrogance has cost him". CNN. 8 nëntor 2012. Marrë më 23 nëntor 2012. 
 348. ^ Law, Matt (18 prill 2012). "Luiz Felipe Scolari: 'Cristiano Ronaldo's problem is Lionel Messi'". Sports Mole. Marrë më 2 shtator 2013. 
 349. ^ "Jose Mourinho claims Cristiano Ronaldo deserved to win Ballon d'Or". Espn Fc. Marrë më 20 mars 2013. 
 350. ^ "Pepe: "Cristiano is a symbol"". Marca. Spanjë. 10 September 2013. Marrë më 10 shtator 2013. 
 351. ^ "Cristiano Ronaldo gets an unfair press, claims his former team-mate Patrice Evra". theguardian.com. Marrë më 30 shtator 2009. 
 352. ^ "Ballon d'Or: Cristiano Ronaldo's improved image helped win, says Guillem Balague". Sky Sports. Marrë më 14 janar 2014. 
 353. ^ Malamine Sane. "The World of Football is Unfair to Cristiano Ronaldo". Rantsports.com. Marrë më 3 nëntor 2013. 
 354. ^ "Thierry Henry: Talks Arsenal, Man Utd, Messi and more on Sky Sports". Sky Sports. 12 dhjetor 2013. Marrë më 12 dhjetor 2013. 
 355. ^ "Ronaldo regrets 'jealousy' remark". ESPN. Marrë më 22 janar 2014. 
 356. ^ Purnell, Gareth (21 gusht 2009). "Manchester United will miss Ronaldo says Lampard". The Independent. Marrë më 22 dhjetor 2012. 
 357. ^ "25 Reasons Why Real Madrid's Cristiano Ronaldo Must Win the Ballon d'Or". Bleacher Report. Marrë më 11 janar 2014. 
 358. ^ "Messi is like Kryptonite to Cristiano Ronaldo's Superman: The story behind football's greatest modern rivalry". Goal.com. 20 prill 2012. Marrë më 19 korrik 2012. 
 359. ^ "Messi vs. Ronaldo: Ending the 'Greatest Footballer in the World' Debate". Bleacher Report. 17 maj 2012. Marrë më 19 korrik 2012. 
 360. ^ Dobson, Craig (29 mars 2012). "Cristiano Ronaldo: the world's second-best footballer?". The Yorker. Marrë më 19 korrik 2012. 
 361. ^ "El Clasico Special: Five Reasons Why Cristiano Ronaldo Is Better Than Lionel Messi". Goal.com. 28 nëntor 2010. Marrë më 11 qershor 2012. 
 362. ^ "Cristiano Ronaldo more important for Real Madrid than Lionel Messi is for Barcelona – Roberto Carlos". Goal.com. 15 prill 2011. Marrë më 30 gusht 2012. 
 363. ^ "Drogba: Ronaldo and Messi have revolutionized goal scoring". Goal.com. 28 maj 2013. Marrë më 1 qershor 2013. 
 364. ^ "Cristiano Ronaldo". CNN. 29 maj 2012. Marrë më 11 qershor 2012. 
 365. ^ "Pelé: "We simply can't compare Messi and Ronaldo. They got different styles"". Ronaldo7.net. 27 janar 2012. Marrë më 3 korrik 2012. 
 366. ^ "It's not right to compare Barcelona's Lionel Messi & Real Madrid's Cristiano Ronaldo – Luis Figo". Goal.com. 30 shtator 2011. Marrë më 3 korrik 2012. 
 367. ^ "Brazilian legend joins great Messi v Ronaldo debate". GiveMeFootball. 8 dhjetor 2012. Marrë më 9 dhjetor 2012. 
 368. ^ "Brazil legend Ronaldo: Messi will beat Cristiano to the Ballon d'Or". 7M Sports. 29 nëntor 2012. Marrë më 9 dhjetor 2012. 
 369. ^ "Iniesta: "Cristiano Ronaldo is a great player, one of the best in the World"". Ronaldo7.net. 21 tetor 2011. Marrë më 25 janar 2013. 
 370. ^ "Kaka: 'Cristiano is the most complete player'". MTNFootball. 10 nëntor 2011. Arkivuar nga origjinali më 2013-01-29. Marrë më 23 korrik 2012. 
 371. ^ "Falcao: "Ronaldo has been superior" – ''Marca'' (English version)". Marca. Spanjë. Marrë më 17 dhjetor 2013. 
 372. ^ "José Mourinho: "Cristiano Ronaldo deserves the FIFA Balon d'Or this season"". Ronaldo7.net. 13 maj 2012. Marrë më 3 korrik 2012. 
 373. ^ "Cristiano Ronaldo is the 'complete player', admits Sir Alex Ferguson". The Guardian. 9 janar 2013. Marrë më 25 janar 2013. 
 374. ^ "MANCHESTER UNITED BLOG: Death of his father helped Ronaldo shine". Dentough-manchesterunited.blogspot.com. 8 qershor 2007. Marrë më 2 prill 2011. 
 375. ^ "Ronaldo receives libel damages over drink story". USA Today. 9 nëntor 2009. Marrë më 12 prill 2010. 
 376. ^ Laville, Sandra (20 tetor 2005). "Premiership footballer in rape inquiry". The Guardian. Marrë më 7 shtator 2012. 
 377. ^ "Ronaldo rape charges dropped". The Daily Telegraph. 25 nëntor 2005. Marrë më 7 shtator 2012. 
 378. ^ "Cristiano Ronaldo names son Cristiano Ronaldo". The Telegraph. 8 July 2010. Marrë më 8 July 2010. 
 379. ^ "Baby 'joy' for Cristiano Ronaldo". BBC Sport. 4 korrik 2010. Marrë më 4 korrik 2010. 
 380. ^ "Alice Goodwin da catedra sobre sexo". El Argentino. 27 maj 2010. Marrë më 6 maj 2014. 
 381. ^ "Cristiano Ronaldo's girlfriend Irina Shayk allows cameras behind the scenes in a video of her recent raunchy GQ shoot". Daily Mail. 24 shtator 2010. Marrë më 6 maj 2014. 
 382. ^ "Exclusive interview – The real Cristiano Ronaldo: My priorities are family, football and money, says Real Madrid star – News". MirrorFootball.co.uk. 2 korrik 2011. Marrë më 9 qershor 2013. 
 383. ^ "Ronaldo raises funds for tsunami-hit Aceh". People's Daily. 13 qershor 2005. Marrë më 2 prill 2011. 
 384. ^ "Tsunami Survivors: New Life For A Decimated Football Club". FIFA. 9 janar 2008. Marrë më 3 korrik 2012. 
 385. ^ "Cristiano Ronaldo accepts Daily Telegraph libel payout". BBC News. 8 nëntor 2010. Marrë më 6 korrik 2013. 
 386. ^ "Ronaldo donates to Cancer-stricken mums saviors". cristianoronaldofan.net. 25 qershor 2012. Marrë më 25 qershor 2012. 
 387. ^ "Ronaldo to play in charity match for Madeira". Reuters. 22 shkurt 2010. Arkivuar nga origjinali më 22 shkurt 2010. Marrë më 22 shkurt 2010. 
 388. ^ "Real Madrid's Cristiano Ronaldo donates £2,000 to Palestinian children". goal.com. Marrë më 20 nëntor 2011. 
 389. ^ "Cristiano Ronaldo pays for treatment of boy with cancer". inside World Soccer. Marrë më 20 qershor 2012. 
 390. ^ "Cristiano Ronaldo reportedly donates €1.5mn to children in Gaza". RT. Rusi. Marrë më 26 mars 2013. 
 391. ^ "Messi and Ronaldo join forces for FIFA's '11 for Health'". Marca. Spanjë. 31 dhjetor 2012. Marrë më 21 shkurt 2013. 
 392. ^ "Football for Health". FIFA. Marrë më 21 shkurt 2013. 
 393. ^ "Cristiano Ronaldo Kicks Off the New Year as Save the Children's New Global Artist Ambassador for Child Hunger and Nutrition". Save the Children. Marrë më 27 mars 2013. 
 394. ^ "Cristiano Ronaldo named ambassador for Indonesian mangrove conservation". inside World Soccer. Marrë më 11 mars 2013. 
 395. ^ "Messi tops rich list ahead of Beckham". Ibnlive.in.com. 23 mars 2012. Marrë më 14 qershor 2012. 
 396. ^ "Highest-Paid Footballers 2012 – Richest Footballers " The Richest People in the World 2012". Therichest.org. 5 maj 2012. Marrë më 3 korrik 2012. 
 397. ^ "Revealed! The world's top 10 highest-earning players AFTER tax". talkSPORT. Marrë më 22 janar 2014. 
 398. ^ "Ronaldo beats Messi to top the Goal Rich List 2014". Goal.com. 10 mars 2014. Marrë më 17 prill 2014. 
 399. ^ By Eurosport 18 March 2014 18:01 (18 mars 2014). "Shock name on list of world's best paid coaches". Uk.eurosport.yahoo.com. Marrë më 17 prill 2014. 
 400. ^ Booth, Robert (11 qershor 2009). "From £175 to £80m in 14 years – but can Cristiano Ronaldo earn it like Beckham?". The Guardian. Marrë më 8 korrik 2013. 
 401. ^ Pruitt, Allie (17 shtator 2010). "New Cristiano Ronaldo, Megan Fox Armani Ads". Weekly World News. Marrë më 8 korrik 2013. 
 402. ^ "Ronaldo offered $9 million Nike deal". The Sydney Morning Herald. 26 shkurt 2010. Marrë më 8 korrik 2013. 
 403. ^ "Ronaldo endorses lubricants giant – Sports Personal Endorsement news – Soccer". SportsPro Media. 19 prill 2009. Marrë më 10 korrik 2013. 
 404. ^ Badenhausen, Kurt (7 nëntor 2012). "Is Cristiano Ronaldo The World's Most Marketable Athlete?". Forbes. Marrë më 8 korrik 2013. 
 405. ^ "Forbes: Top Soccer Earners". Soccer Training Info. 30 qershor 2009. Marrë më 8 korrik 2013. 
 406. ^ "Cristiano Ronaldo is second highest earner in Forbs list". Cristianoronaldoportugal.com. 23 prill 2010. Marrë më 8 korrik 2013. 
 407. ^ "Cristiano Ronaldo Becomes New Face of Watch Brand Jacob & Co". Isportconnect.com. 19 prill 2013. Marrë më 8 korrik 2013. 
 408. ^ "Cristiano Ronaldo". Formilltimes.com. Marrë më 6 maj 2014. 
 409. ^ "Cristiano Ronaldo tucks into bucket of KFC in new advert". inside World Soccer. Marrë më 17 maj 2013. 
 410. ^ "Cristiano Ronaldo becomes Emirates ambassador". GulfNews.com. 28 mars 2014. Marrë më 17 prill 2014. 
 411. ^ "Cristiano Ronaldo". Forbes. 18 prill 2012. Marrë më 8 korrik 2013. 
 412. ^ "What not to wear... anything from footballer Ronaldo's boutique". Daily Mail. Marrë më 8 tetor 2008. 
 413. ^ "Cristiano Ronaldo Strips To Underwear!". Latin Times. Marrë më 13 shtator 2013. 
 414. ^ "Cristiano Ronaldo launches CR7 underwear range in Madrid". inside World Soccer. Marrë më 1 nëntor 2013. 
 415. ^ "Moments". Chapters. Marrë më 27 mars 2009. 
 416. ^ "Madame Tussauds London unveils Cristiano Ronaldo's waxwork". inside World Soccer. 10 qershor 2010. Marrë më 2 korrik 2010. 
 417. ^ "Nike Football: My Time Is Now (Subtitles Available)". YouTube. Marrë më 28 qershor 2012. 
 418. ^ Parfitt, Ben (31 maj 2012). "Ronaldo's PES 2012 cover revealed". Mcvuk.com. Marrë më 14 qershor 2012. 
 419. ^ "How Mobile Games Are Sports Stars' Newest Marketing Channel". Mashable. Marrë më 6 maj 2014. 
 420. ^ Parfitt, Ben (24 prill 2012). "VIDEO: PES 2013 "sees the series returning to its roots"". Mcvuk.com. Marrë më 28 qershor 2012. 
 421. ^ "Cristiano Ronaldo gains 10m Facebook fans's waxwork". inside World Soccer. 12 gusht 2010. Marrë më 12 gusht 2010. 
 422. ^ "Ronaldo becomes first sportsman to get 50m Facebook 'likes'". ibnlive.in.com. Marrë më 17 tetor 2012. 
 423. ^ "The World's Most Powerful Celebrities". Forbes. 16 maj 2012. Marrë më 6 maj 2014. 
 424. ^ "Cristiano Ronaldo stars in Castrol ad funded film". inside World Soccer. 13 gusht 2011. Marrë më 14 qershor 2012. 
 425. ^ "Castrol EDGE gives fans chance to challenge Cristiano Ronaldo on Facebook". inside World Soccer. Marrë më 17 maj 2012. 
 426. ^ "MS Dhoni, Mary Kom world's 16th, 38th most marketable athletes". The Times of India. 26 June 2012. 
 427. ^ "Neymar tops list of most marketable athletes in the world". inside World Soccer. Marrë më 14 maj 2013. 
 428. ^ "Lionel Messi five times more marketable than Cristiano Ronaldo". inside World Soccer. Marrë më 4 janar 2014. 
 429. ^ "Cristiano Ronaldo is cyberspace's most 'dangerous' footballer". inside World Soccer. Marrë më 7 korrik 2012. 
 430. ^ "Cristiano Ronaldo opens museum dedicated to Cristiano Ronaldo". inside World Soccer. Marrë më 16 dhjetor 2013. 
 431. ^ "Cristiano Ronaldo creates his own social network for fans". inside World Soccer. Marrë më 14 dhjetor 2013. 
 432. ^ "Cristiano Ronaldo receives knighthood in Portugal". inside World Soccer. 21 janar 2014. Marrë më 23 janar 2014. 
 433. ^ "Cristiano Ronaldo". Time. Marrë më 6 maj 2014. 
 434. ^ "Cristiano Ronaldo sold 1m Real Madrid jerseys in 2013". inside World Soccer. Marrë më 9 prill 2014. 
 435. ^ "Cristiano Ronaldo". footballzz.co.uk. Marrë më 25 December 2013. 
 436. ^ "Cristiano Ronaldo". StretfordEnd.co.uk. Marrë më 28 December 2013. 
 437. ^ "Cristiano Ronaldo: Cristiano Ronaldo Dos Santos Aveiro: 2009–10". BDFutbol. Marrë më 25 December 2013. 
 438. ^ "Cristiano Ronaldo: Cristiano Ronaldo Dos Santos Aveiro: 2010–11". BDFutbol. Marrë më 25 December 2013. 
 439. ^ "Cristiano Ronaldo: Cristiano Ronaldo Dos Santos Aveiro: 2011–12". BDFutbol. Marrë më 25 December 2013. 
 440. ^ "Cristiano Ronaldo: Cristiano Ronaldo Dos Santos Aveiro: 2012–13". BDFutbol. Marrë më 25 December 2013. 
 441. ^ "Cristiano Ronaldo: Cristiano Ronaldo Dos Santos Aveiro: 2013–14". BDFutbol. Marrë më 27 August 2014. 
 442. ^ "Cristiano Ronaldo". Soccerway. Marrë më 15 May 2013. 
 443. ^ "Cristiano Ronaldo". Soccerway. Marrë më 9 December 2015. 
 444. ^ Mamrud, Roberto (29 gusht 2013). "Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro – Century of International Appearances". Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation. Marrë më 25 dhjetor 2013. 
 445. ^ "Cristiano Ronaldo International statistics". Int.soccerway.com. 9 janar 2013. Marrë më 22 prill 2014. 
 446. ^ "The World's Best Top Goal Scorer 2013". iffhs.de. Marrë më 7 maj 2014. 
 447. ^ "Selecção distinguida pelo Duque de Bragança". Cristiano Ronaldo News (në portugalisht). 30 gusht 2006. Marrë më 30 gusht 2006. 
 448. ^ "Bale's transfer fee revealed". FIFA. Agence France-Presse. 15 tetor 2013. Marrë më 14 janar 2014. 
 449. ^ "Ronaldo sets Champions League goals record". Futaa.com. Marrë më 7 maj 2014. 
 450. ^ "Ronaldo first to score for two different European Cup winners". reuters.com. 
 451. ^ "Cristiano Ronaldo". Statbunker.com. 
 452. ^ "Cristiano Ronaldo is the player who hits the 150 goal mark the fastest in Liga history". Real Madrid C.F. 23 shtator 2013. Marrë më 23 tetor 2013. 
 453. ^ "Cristiano Ronaldo is the first player to score in six consecutive Clasicos". 8 tetor 2012. Marrë më 23 tetor 2013. 
 454. ^ "Ronaldo makes Real Madrid history". Real Madrid C.F. 6 shkurt 2011. Marrë më 23 tetor 2013. 
 455. ^ "Fastest player to score 100 goals in La Liga with Real Madrid". Real Madrid C.F. 25 mars 2012. Marrë më 23 tetor 2013. 
 456. ^ "Cristiano Ronaldo scored his 200th goal for Real Madrid against Malaga". Real Madrid C.F. 8 maj 2013. Marrë më 23 tetor 2013. 

Lidhje të jashtme

Cristiano Ronaldo është një artikull i mirë, i zgjedhur si një nga artikujt më të mirë nga vullnetarët e Wikipedias. U miratua në 16 nëntor 2018.
Nëse gjeni një mënyrë që kjo faqe të mund të përmirësohet më tepër, pa krijuar konflikte me punimet e redaktorëve të mëparshëm, ju lutemi merrni guximin dhe kontribuoni.