Hendrik Johannes Cruijff (25 prill 1947 – 24 mars 2016) ishte një ish futbollist dhe trajner profesionist hollandez. Si lojtar, ai e fitoi Topin e artë tre herë, në vitet 1971, 1973 dhe 1974.[1]

Johan Cruyff

Cruyff në vitin 2013.
Të dhënat vetjake
Emri i plotëHendrik Johannes Cruijff
Datëlindja (1947-04-25) 25 prill 1947 (77 vjeç)
VendlindjaAmsterdam, Hollanda
Gjatësia1.80 m (5 ft 11 in)
PozicioniMesfushor Sulmues / Sulmues
Karriera me të rinjtë
1957–1964Ajax
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1964–1973Ajax240(190)
1973–1978Barcelona143(48)
1979–1980Los Angeles Aztecs27(14)
1980–1981Washington Diplomats32(12)
1981Levante10(2)
1981–1983Ajax36(14)
1983–1984Feyenoord33(11)
Gjithsej520(291)
Karriera ndërkombëtare
1966–1977Hollanda48(33)
Skuadra të menaxhuara
1985–1988Ajax
1988–1996Barcelona
2009–2013Katalonia
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Referime

Redakto
  1. ^ Rob Moore; Karel Stokkermans (21 janar 2011). "European Footballer of the Year ("Ballon d'Or")" [Futbollisti Evropian i Vitit ("Ballon d'Or")]. RSSSF. Marrë më 13 janar 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashme

Redakto