Club Atlético de Madrid S.A.D. (i njohur në anglisht si Atlético Madrid,Atletico Madrid ose thjesht Atleti) është një ekip futbollistik spanjoll i vendosur në Madrid që luajnë në Primera Division e La Ligas. Stadiumi i tyre i shtëpisë është Vicente Calderón (stadion), i cili aktualisht mban deri në 55.000 spektatorë. Ky klub është një nga më të suksesshëm në historinë e Ligës spanjolle, duke fituar të dyja , si atë La Liga dhe Copa del Rey për nëntë herë , duke përfshirë një fitore të dyfishtë në 1996. Ata gjithashtu fituan Kupën UEFA në 1962 dhe UEFA Liga e Kampionëve si ndjekës (në finale) dhe Intercontinental Cup fitues në 1975.

Atlético Madrid
Pseudonimi(et)Los Colchoneros
Los Rojiblancos
Los Indios
El Atleti
Themeluar26 prill 1903
StadiumiWanda Metropolitano
Kapaciteti68,000 vende
PronariFlamuri Enrique Cerezo,
TrajneriFlamuri Diego Simeone
LigaLa Liga
2018–192
Faqja zyrtare[[1] Faqja zyrtare e klubit]
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Ngjyra e tretë

Historia Redakto

Lojtarët Redakto

Skuadra aktuale Redakto

Redaktuar më 31 gusht 2016[1]
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1   Pt Ivo Grbić
2   Mb José Giménez (kapiten i 3të)
3   Mb Sergio Reguilón (në huazim nga Tottenham)
4   Mf Geoffrey Kondogbia
5   Mf Rodrigo De Paul
6   Mf Koke (kapiten)
8   Sm Antoine Griezmann
9   Sm Memphis Depay
10   Sm Ángel Correa
11   Mf Thomas Lemar
12   Mb Matt Doherty
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
13   Pt Jan Oblak (zëv-kapiten)
14   Mf Marcos Llorente
15   Mb Stefan Savić
16   Mb Nahuel Molina
17   Mf Saúl
19   Sm Álvaro Morata
20   Mf Axel Witsel
21   Mf Yannick Carrasco
22   Mb Mario Hermoso
23   Mb Reinildo Mandava
24   Mf Pablo Barrios

Në huazim Redakto

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
  Pt Sergio Asenjo (te Villarreal deri më 30 qershor 2014)
  Mb Sílvio Pereira (te Benfica deri më 30 qershor 2014)
  Mf Rubén Pérez (te Elche deri më 30 qershor 2014)
  Mf Thomas Partey (te Mallorca deri më 30 qershor 2014)
  Mf Josuha Guilavogui (te Saint-Étienne deri më 30 qershor 2014)
  Mf Saúl Ñíguez (te Rayo Vallecano deri më 30 qershor 2014)
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
  Mf Óliver Torres (te Villarreal deri më 30 qershor 2014)
  Mf Sergio Cidoncha (te Zaragoza deri më 30 qershor 2014)
  Sm Pedro Martín (te Numancia deri më 30 qershor 2014)
  Sm Borja González (te Deportivo deri më 30 qershor 2014)
  Sm Léo Baptistão (te Betis deri më 30 qershor 2014)

Shënime dhe referenca Redakto

  1. ^ "Primer Equipo" [Ekipi i parë] (në spanjisht). Atlético Madrid. Arkivuar nga origjinali më 4 nëntor 2016. Marrë më 3 shkurt 2016.

Shih edhe Redakto

Lidhje të jashtme Redakto