Valencia

komunë në Spanjë

Valencia është qyteti i tretë më i madh në Spanjë pas Madridit dhe Barcelonës. Valencia ndodhet në pjesën perëndimore të Detit Mesdhe.

Valencia
Qytet
noform
Stacioni hekurudhor
Stema_figura
Emblema e Valencias
Flag of the Valencian Community (2x3).svg
Flamuri i Valencias
Vendndodhja
Valencia is located in Spanjë
Valencia
Valencia

Koordinatat: 39°28′V 0°23′P / 39.467°V 0.383°P / 39.467; -0.383

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom
Provinca Valencia
Qarku Valencia
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 134.65 km2
Lartësia 15 m (m.n.d.)
Popullsia 809,267 banorë
Dendësia 6,000 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 46000-46080
Faqja Zyrtare www.valencia.es

EmriRedakto

Emri i qytetit ishte Valentia kur u themelua nga romakët. Gjatë sundimit të muslimanëve në Spanjë, qyteti u quajtë Medina bu-Tarab (Qyteti i kënaqësisë) ose Medina at-Turab (Qyteti i shkretëtirës).

KlimaRedakto

Janari dhe shkurti janë muajtë më të ftohtë. Gjatë muajit janar, temperaturat arrijnë prej 13 deri 21 °C gjatë ditës, ndërsa gjatë natës arrijnë prej 4 deri 12 °C.

Muaji më i nxehtë është muaji gusht, ku temperaturat arrijnë prej 28–34 °C gjatë ditës, ndërsa gjatë natës arrijnë në 23 °C.

Temperaturat mesatare të detit është 15–16 °C gjatë dimrit[1][2] dhe 26–28 °C gjatë verës.[2][3] Average relative humidity is 60% in April to 68% in August.[4]

BinjakëzimetRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "Temperatura Agua del Mar, Año 2012 – Registro de Datos". Foro.tiempo.com. Marrë më 2015-10-24. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b "Weather2Travel.com: Valencia Climate Guide". Marrë më 16 qershor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Temperatura del agua del mar | El Tiempo en Valencia". Eltiempo.lasprovincias.es. 18 korrik 2010. Marrë më 2015-10-24. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Standard Climate Values. Valencia". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)