Koordinatat: 50°0′V 8°16′L / 50.000°V 8.267°L / 50.000; 8.267

majnci gjer. Mainz , është kryeqyti i njesisë federale Rheinland-Pfalz. Shtrihet pranë lumit MainRheinës dhe është qyteti më i madh i Rheinland-Pfalz. Mainz është dhe qytet universitar, si dhe shumë mediume kanë selinë aty. Qyteti më i madh fqinj është Vizëbaden. Tjera qytete që vijojnë janë: Ludvigs-haven, Manhajm, Darmstadi dhe Frankfurt am Main.

Mainz
Qytet
Stema_figura
Kryetari i Bashkisë Jens Beutel (SPD)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 217,0 km2
Popullsia 194.567 (30. 09. 2006) banorë
Dendësia 1.990 Banorë në km2 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 55001-55131
Prefiksi 06131 / 06136
Faqja Zyrtare Web faqja

Gjatë Shekullit XX Mainz e tejkaloi numrin e banorëve prej 100.000 me të cilën dhe u bë një ndër qytetet e mëdha.

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

KulturaRedakto

PolitikaRedakto

Shih edheRedakto


Lidhje të jashtmeRedakto