Flamuri zyrtar
Flag of Rhineland-Palatinate.svg
Flamuri shtetëror Emblema
Flag of Rhineland-Palatinate.svg Coat of arms of Rhineland-Palatinate.svg
Statistika
Kryeqyteti: Mainz
Hapësira: 19.847,39 km²
Banorë: 4.068.179 (31 dhjetor 2006)
Dendësija e popullsisë: 205 Banorë në km²
Website: http://www.rlp.de]
ISO 3166-2: DE-RP
Politika
Kryeministri: Kurt Beck (SPD)
Partia në pushtet: SPD
Harta
Deutschland Lage von Rheinland-Pfalz.svg

Rheinland-Pfalz sqt. Rajnland Pfalc, është republik federale e Republikës Federale e Gjermanisë. Kryeqyteti është Mainz sqt. Majnc. Rheinland-Pfalz u formua pas Luftës së dytë Botërore më 30 gusht 1946. U formua kryesisht nga ish territoret e Prusisë (Prusia), Provinca Rhein (rrethinat Koblenz dhe Trier ), Rheinhessen si dhe të teritorit Kurpfalz. shkurtesat valide janë, RLP, RPF gjegjësisht RP (shumë herë kjo shkurtes ngatërrohet edhe me autotargat e reja të Rhein-Pfalz-Kreises)

GjeografiaRedakto

HistoriaRedakto

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

KulturaRedakto

Arsimimi
Sporti

PolitikaRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto