Ludwigshafen am Rhein është qyteti i dytë më i madh pas Mannheimitregjionin Rhein-Neckar. Qyteti Ludwigshafen është dhe i njohur pasi që aty ndodhet selia e industrisë kimike BASF. Qytete tjera të mëdha në afërsi janë Heidelberg diku rreth 25 km në jug-lindje, Karlsruhe diku rreth 50 km në jug dhe Mainz diku 60 km në veri. Buzë këtij qyteti kalon lumi Rajna, i cili e ndan me qytetin e Mannheimit dhe i jep një karakter të një porti të rëndësishëm këtyre dy qyteteve.

Ludwigshafen am Rhein
Ludwigshafenmitte ausderluft.jpg
Stema zyrtare e Ludwigshafen am Rhein
Popullsia
 • Total163,628(30, 06, 2.006)
Faqja zyrtarewww.Ludwigshafen.de

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

KulturaRedakto

PolitikaRedakto


  1. ^ Bojaj, Sandra (8 dhjetor 2021). "Rreth TV Boin". Tv Boin.