Hajdelberg

komunë në Gjermani
(Përcjellë nga Heidelberg)

Hajdelberg (gjer. Heidelberg ) [ˈhaɪdəlbɛʁk] është një qytet i madhë pranë lumit Neckar në pjesën jugperëndimore të Gjermanisë, jo fort larg bashkimit të lumenjëve Rhein dhe Neckar. Është i njohur për universitetin më të vjetër në territorin e gjermanisë, që tërheq shkencëtar nga e gjithë bota, dhe me çarshinë dhe rrënojat e kalasë mesjetare është një vend mjaft atraktiv për turistët prej anë e mbanë botës.

Hajdelberg
Qytet
noform
Stema_figura
Vendndodhja
Hajdelberg is located in Gjermania
Hajdelberg
Hajdelberg

Koordinatat: 49°25′0″V 8°43′0″L / 49.41667°V 8.71667°L / 49.41667; 8.71667

Administrimi
Shteti Flamuri Gjermania
Landi
Qarku Baden-Württemberg
Kryetari i Bashkisë Dr. Eckart Würzner (apartiak)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 108,83 km2
Popullsia 142.993 (31. 12. 2006) banorë
Dendësia 1314 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 69115–69126 (nr.vjetër: 6900)
Prefiksi 06221,06202
Koordinatat 49° 25′ 0″ Veri

8° 43′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.heidelberg.de

Qyteti i ka 150.000 banorë, dhe radhitet i pesti qytet më i madh në Baden-Vyrtemberg. Është poashtu qytetet i pavarur dhe njëkohësisht qendër e qarkut Rhein-Neckar. Rajoni i dendur Rhein-Neckar, në të cilin perkrah qytetit Heidelberg gjendet edhe qytetet e mëdha Mannheim dhe Ludwigshafen, konsiderohet si qendër metropolitane.

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

KulturaRedakto

PolitikaRedakto