Karlsruhe

qytet në Gjermani

Coordinates: 49°00′33″N 8°24′14″E / 49.00917°N 8.40389°E / 49.00917; 8.40389

Karlsruhe është qyteti i tretë më i madh i shtetit federal gjerman të Baden-Vyrtemberg pas Shtutgartit dhe Manhajmit, dhe ka 308,436 banorët, që e bën atë qytetin e 21-të më të madh të Gjermanisë. Në bregun e djathtë të Rinit, qyteti shtrihet pranë kufirit franko-gjerman, midis konurbacionit Manhajm/Ludvishafen në veri dhe bashkimit Strasburg/Kehl në jug. Është qyteti më i madh i Badenit, një rajon historik i quajtur pas Kalasë Hohenbaden në qytetin e Baden-Baden. Karlsruhe është gjithashtu qyteti më i madh në zonën e dialektit të frankonisë jugore (dialektet kalimtare midis gjermanishtes qendrore dhe asaj të epërme), i vetmi qytet tjetër më i madh në atë zonë është Heilbronn. Qyteti është selia e |Gjykatës Kushtetuese Federale (Bundesverfassungsgericht), si dhe e Gjykatës Federale të Drejtësisë (Bundesgerichtshof) dhe e Prokurorisë së Përgjithshme Publike të Gjykatës Federale të Drejtësisë (Generalbundesanwalt beim Bundesgerichtshof).

Karlsruhe
Schloss Karlsruhe 2011.jpg
Schloss Karlsruhe und Fächerstadt 2.jpg
Karlsruhe, Schloßplatz - panoramio.jpg
Konzerthaus Karlsruhe bei Nacht.jpg
Badische Krone (1).JPG
Skeda:Finlanda
Population
 • Total308,436
Websitewww.karlsruhe.de

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

KulturaRedakto

PolitikaRedakto

GaleriaRedakto