Qyteti universitar Manhajm është me diku rreth 320.000 banorë, i dyti qytet pas Shtutgartit dhe qytet i dytë më i madh i landid Baden-Württemberg. Nga qyteti fqinjë Ludvigs-hafen, qyteti Manhajm ndahet nga lumi Rajn.

Mannheim
Stema zyrtare e Mannheim
Popullsia
 • Gjithsej308,070 (30, shtator 2.006)
{{{postal_code_type}}}
68001–68309 (nr.vjetër: 6800)
Faqja zyrtarewww.mannheim.de

Historia

Redakto

Gjeografia

Redakto

Demografia

Redakto

Ekonomia

Redakto

Kultura

Redakto

Për kultivimin e kultures gjermano-shqiptare në Manhajmë përkujdeset Shoqata shqiptare 'Dardania' [1].

Politika

Redakto

Burim i të dhënave

Redakto
  1. ^ Regjistri i shoqatave të huaja në Gjermani: Kosova Arkivuar 28 shtator 2007 tek Wayback Machine - në int. prill 2007

Lidhje të jashtme

Redakto