Shtutgarti

qytet në Gjermani
(Përcjellë nga Stuttgart)

Shtutgarti (gjerm. Stuttgart), (ital. Stoccarda) është një qytet i Gjermanisë dhe gjendet në qendër të shtetit federal të Baden-Vyrtembergut (gjermanisht Baden-Württemberg)

Shtutgart
Gjermanisht : Stuttgart
Qytet
noform
Stema_figura
Emblema e Shtutgartit
Vendndodhja
Shtutgart is located in Gjermania
Shtutgart
Shtutgart

Koordinatat: 48°47′0″V 9°11′0″L / 48.78333°V 9.18333°L / 48.78333; 9.18333

Administrimi
Shteti Flamuri Gjermania
Landi Flag of Baden-Württemberg.svg Baden-Württemberg
Qarku Stadtkreis
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 207,36 km2
Lartësia 245 m (m.n.d.)
Popullsia 597.939 banorë
Dendësia 2.900 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi shek. X
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 70173–70619
Prefiksi 0711
Targa S
Koordinatat 48° 47′ 0″ Veri

9° 11′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare shtutgart.de

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

KulturaRedakto

Për kultivimin e kultures gjermano-shqiptare në Stutgart janë disa shoqata shqiptaro-gjermane si Qendra informative kulturore Kosova 'LDK', Shoqata shqiptare 'Malësia' dhe Shoqata shqiptare 'Rugova'[1].

PolitikaRedakto

Shih edheRedakto

Burim i të dhënaveRedakto

  1. ^ Regjistri i shoqatave të huaja në Gjermani: Kosova Arkivuar 28 shtator 2007 tek Wayback Machine - në int. prill 2007

Lidhje të jashtmeRedakto

  Wikinews: Stuttgart – në WikiLajme