Shtutgarti

qytet në Gjermani

Shtutgarti (gjerm. Stuttgart), (ital. Stoccarda) është një qytet i Gjermanisë dhe gjendet në qendër të shtetit federal të Baden-Vyrtembergut (gjermanisht Baden-Württemberg)

Shtutgart
Stuttgart
Stuttgart collage.jpg
Popullsia
 • Gjithsej635,911
{{{postal_code_type}}}
70173–70619
TargatS
Faqja zyrtareshtutgart.de

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

KulturaRedakto

Për kultivimin e kultures gjermano-shqiptare në Stutgart janë disa shoqata shqiptaro-gjermane si Qendra informative kulturore Kosova 'LDK', Shoqata shqiptare 'Malësia' dhe Shoqata shqiptare 'Rugova'[1].

PolitikaRedakto

Shih edheRedakto

Burim i të dhënaveRedakto

  1. ^ Regjistri i shoqatave të huaja në Gjermani: Kosova Arkivuar 28 shtator 2007 tek Wayback Machine - në int. prill 2007

Lidhje të jashtmeRedakto

  Wikinews: Stuttgart – në WikiLajme