Shtutgarti

qytet në Gjermani

Shtutgarti (gjerm. Stuttgart), (ital. Stoccarda) është një qytet i Gjermanisë dhe gjendet në qendër të shtetit federal të Baden-Vyrtembergut (gjermanisht Baden-Württemberg)

Shtutgart
Stuttgart
Popullsia
 • Gjithsej635,911
{{{postal_code_type}}}
70173–70619
TargatS
Faqja zyrtareshtutgart.de

Demografia

Redakto

Ekonomia

Redakto

Kultura

Redakto

Për kultivimin e kultures gjermano-shqiptare në Stutgart janë disa shoqata shqiptaro-gjermane si Qendra informative kulturore Kosova 'LDK', Shoqata shqiptare 'Malësia' dhe Shoqata shqiptare 'Rugova'[1].

Politika

Redakto

Shih edhe

Redakto

Burim i të dhënave

Redakto
  1. ^ Regjistri i shoqatave të huaja në Gjermani: Kosova Arkivuar 28 shtator 2007 tek Wayback Machine - në int. prill 2007

Lidhje të jashtme

Redakto
  Wikinews: Stuttgart – në WikiLajme