Gjuha gjermano-franko jugore

Frankonia e Jugut (gjermanisht: Südfränkisch) është një dialekt i lartë Franconik që flitet në pjesën më veriore të Baden-Vyrtembergut në Gjermani, rreth Karlsruhe, Mosbach dhe Heilbronn. Ashtu si Franconia lindore e lidhur ngushtë, është një dialekt tranzicional, i cili bashkon elementet e Gjermanisë Qendrore dhe Gjermanisë së Epërme.

Franko Jugore
Oberdeutsche Mundarten.png
Familje gjuhësore
Kodet gjuhësore
ISO 639-3-
GlottologStampa:Glottolink

Zona e gjuhës është e vendosur në zonën e përkohshme midis dialekteve franceze të Rajonit (Hessian dhe Pfalz gjermanisht) në veri dhe gjermanishten gjermane (Low Alemannic dhe Swabian German) në jug. Franconia e Jugut është një nga dialektet gjermane të Larta me numrin më të ulët të folësve. Frankonia e Jugut nuk konsiderohet dialekt i veçantë nga disa vëzhgues. Fusha e Frankonisë Jugore është e diskutueshme.[1]

LiteraturaRedakto

  • Hanna Heidt: Erinnerungen an die Vergangenheit. Eigenverlag, Schwanen Stutensee-Staffort 2003
  • Heiner Joswig: So ebbas. Stutensee-Hefte 2, Stadt Stutensee 2002 und Hengd a Engele an da Wan(d); Der Stafforter Dialekt - Variante des Südfränkischen. Stutensee Hefte 6, Stadt Stutensee 2010 ISBN 978-3-9811869-3-2 

BurimetRedakto

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 10 shtator 2017. Marrë më 8 nëntor 2017. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)