Koordinatat: 50°21′35″V 7°35′52″L / 50.35972°V 7.59778°L / 50.35972; 7.59778

Koblenci (gjer. Koblenz , frëngjisht Coblence) është një qytet i madh në veri të Rheinland-Pfalz. Qyteti si një ndër qytetet e mëdha rradhitet i treti me rradhë, menjëher pas Mainc dhe Ludvihshafen. Aty ka selinë universiteti Koblenz Landau drejtorati i Strukturës dhe dhënies leje, si dhe qarqet udhëheqëse të Koblenzit, Gjykata supreme Gjermane si dhe të Rheinland-Pfalz.

Koblenz
Qytet
noform
Stema_figura
Kryetari i Bashkisë Dr. Eberhard Schulte-Wissermann) (SPD)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 105,02 km2
Popullsia 106.655 (qershor 2006) banorë
Dendësia 1.015,6 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 56001–56077
Prefiksi 0261
Faqja Zyrtare Koblenz.de

Koblenci njihet si një prej qytetve më të vjetra në Gjermani. Më vitin 1992 u kremtua 2000 vjetori i ekzistimit të saj. Në latinisht qyteti është quajtur Confluentes (shqip rrjedhja e përbashkët) ngase kishte shtrirjen te lumi Rhein. Që nga viti 1962 Koblenci njihet si qytet i madh i cili numëron më shumë se 100.000 banorë.Koblenci ëshë qyteti më i vogël ne Gjermani prej qyteteve më të mëdha

Qytete tjera të mëdha në vazhdimësi janë Boni dhe Mainci.

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

KulturaRedakto

PolitikaRedakto

Shih edheRedakto


Lidhje të jashtmeRedakto

IslamizmiRedakto

Në maj 2004 u ndërtua ne lagjen Lützel një xhami Tahir-xhamija. Kjo është xhamija e parë me minare në Koblenz. Nga Graniti