Bolonja

komunë italian
(Përcjellë nga Bologna)


Bolonja (italisht Bologna, ose Bulåggnadialektin bolonjez) është qytetItalinë veriore, kryeqendër e Qytetit Metropolitan të Bolonjës dhe e rajonit Emilja-Romanja me 386 298 banorë (2015), të cilët jetojnë në një sipërfaqe prej 140,73 km², me një dendësi 2.742,43 banorë/km².

Bolonja
Italisht : Bologna
Qytet
noform
Pamje nga Bolonja
Flamuri_figura
Flamuri i Bolonjës
Vendndodhja
Bolonja is located in Itali
Bolonja
Bolonja

Koordinatat: 44°29′38″V 11°20′34″L / 44.49389°V 11.34278°L / 44.49389; 11.34278

Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Emilia-Romaja
Kryetari i Bashkisë Virginio Merola
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 102.41 km2
Popullsia (2015) 386 298 banorë
Dendësia 2 742,43 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Vendasit Bolognesi
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 40121-40141
Prefiksi 051
Shenjti mbrojtës Shën Petronio, Shenjtë Katerina de Vigrì
Dita e shenjtit 4 Tetor
Koordinatat 44° 29′ 38″ Veri

11° 20′ 34″ Lindje

Faqja Zyrtare www.comune.bologna.it