Celtic F.C. është një ekip profesionist futbolli me vendodhje në qytetin e Glasgout, i cili luan në Premier Ligën Skoceze. Aktualisht, ai është i vetmi ekip që nuk ka rënë nga kategoria, qysh prej kohës së themelimit të tij në 6 Nëntor 1887.[1][2]

Ekipi i luan ndeshjet vendase në stadiumin Celtic Park me një kapacitet maksimal prej 60.355 shikuesish.[1]

HistoriaRedakto

 Artikulli kryesor: Historia e Celtic F.C..

Stema dhe ngjyratRedakto

StadiumiRedakto

 Artikulli kryesor: Celtic Park.

LojtarëtRedakto

Skuadra aktualeRedakto

Redaktuar më 1 Janar 2015

Nr. Pozicioni Lojtari
2   Mb Adam Matthews
3   Mb Emilio Izaguirre
4   Mb Efe Ambrose
5   Mb Virgil van Dijk
6   Mf Nir Bitton
8   Mf Scott Brown (kapiten)
9   Sm John Guidetti (në huazim nga Manchester City)
10   Sm Anthony Stokes
11   Mf Derk Boerrigter
12   Sm Stefan Šćepović
15   Mf Kris Commons
18   Mf Tom Rogić
21   Mb Charlie Mulgrew (kapiten i 2-të)
22   Mb Jason Denayer (on loan from Manchester City)
23   Mb Mikael Lustig
24   Pt Łukasz Załuska
Nr. Pozicioni Lojtari
25   Mf Stefan Johansen
26   Pt Craig Gordon
27   Mf Aleksandar Tonev (në huazim nga Aston Villa)
28   Sm Leigh Griffiths
31   Mf John Herron
32   Mf Mubarak Wakaso (në huazim nga Rubin Kazan)
33   Mf Beram Kayal
34   Mb Eoghan O'Connell
38   Pt Leonardo Fasan
41   Mb Darnell Fisher
42   Mf Callum McGregor
43   Mb Joe Chalmers
49   Sm James Forrest
50   Mf Paul George
53   Mf Liam Henderson
56   Mf Filip Twardzik

Në huazimRedakto

Nr. Pozicioni Lojtari
17   Sm Amido Baldé (në huazim te Waasland-Beveren)
19   Sm Hólmbert Friðjónsson (në huazim te Brøndby IF)
20   Sm Teemu Pukki (në huazim te Brøndby IF)
Nr. Pozicioni Lojtari
36   Mf Jackson Irvine (në huazim te Ross County)
44   Mb Marcus Fraser (në huazim te Cowdenbeath)
46   Mf Dylan McGeouch (në huazim te Hibernian)

Skuadrat e të rinjëveRedakto

Për skuadrat e të rinjëe të Celtic F.C., shiko Skuadrat Rezerva dhe të Rinjtë e Celtic F.C..

Transferimet 2014–15Redakto

Transferimet e Celtic F.C. në sezonin 2014–15

SponsorëtRedakto

Që nga Qershor 2013, Celtic është sponzorizuar nga:[3]

Shiko gjithashtuRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ a b http://www.celticfc.net
  2. ^ "Kopje e arkivuar" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 prill 2016. Marrë më 25 mars 2016. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)
  3. ^ Sponsors Celtic FC

Lidhje të jashtmeRedakto