Glasgow (Gaelic: Glaschu) është qyteti më i madh në Skoci dhe i treti më i populluar në Mbretërinë e Bashkuar. Qyteti është i vendosur në lumin Clyde, në perëndim të Ultësirave Qendrore Skoceze.

Glasgow
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Britania e Madhe
Qarku Strathclyde
Kryetari i Bashkisë Sadie Docherty
Partia Partia Laburiste
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 175.5 km2
Popullsia 580,690 banorë
Dendësia 3,298 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal G1–G80
Prefiksi 0131
Faqja Zyrtare www.glasgow.gov.uk

Glasgow u rrit nga i Peshkopata mesjetare e Glasgow dhe nga themelimi i mëvonshëm i Universitetit të Glasgout në shekullin e 15, i cili u bë më pas një qendër e madhe e Iluminizmit Skocez në shekullin e 18. Nga shekulli i 18, qyteti u rrit edhe si një nga qendrat kryesore të Mbretërisë së Bashkuar për tregtinë transatlantike me vende të Amerikës së Veriut.

Me ardhjen e Revolucionit Industrial, qyteti dhe rajoni përreth u shndërruan në një nga qendrat më të njohura në botë për Industrinë e rëndë inxhinierike. Glasgow ishte i njohur si qyteti "i dytë i Perandorisë Britanike" për shumicën e epokës Viktoriane dhe asaj Eduardiane.

Sot, Glasgow është një nga njëzet qendrat ekonomike më të mëdha të Evropës dhe është qendra e shumë prej bizneseve kryesore të Skocisë.

Shih dhe këtëRedakto