Universiteti i Glasgout (en: University of Glasgow) është universiteti i katërt më i vjetër në botën anglofone dhe një nga katër universitetet Skoceze, që cilësohen si Universitete të Moçme.  Universiteti u themelua në vitin 1451 dhe së bashku me Universitetin e Edinburgut konsiderohet si një nga çerdhet e Iluminizmit Skocez të shekullit të 18-të.

Universiteti i Glasgout

Latin: Universitas Glasguensis
Slogani:Via, Veritas, Vita
Themeluar:1451
Tipi:Universitet publik
Stafi:6,945 (2013-14)[1]
Studentë:26,815 (2014-15)
Kampusi:Glasgow, Skoci
Website:www.gla.ac.uk
Godina kryesore e Universitetit të Glasgout

Njerëz të lidhur me Universitetin e Glasgout kanë dhënë një kontribut të pashlyeshëm për shoqërinë, midis të cilëve mund të përmendet filozofi Francis Hutcheson, inxhinieri James Watt, fizikani Lord Kelvin, shtatë fitues të çmimit Nobel dhe dy Kryeministra Britanik.

Burim i të dhënaveRedakto

  1. ^ "Annual review 2013–14: Staff numbers". University of Glasgow. 30 qershor 2015. Arkivuar nga origjinali më 1 shkurt 2014. Marrë më 14 korrik 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto

  • Faqja zyrtare e Universitetit të Glasgout