Universitete të Moçme (en: ancient universities) është një cilësim për shtatë universitete të themeluara në mesjetëBritaninë e Madhe dhe në Irlandë.[1] Katër nga këto universitete janë të vendosura në Skoci, dy në Angli, dhe një në Irlandë. Universitetet e Moçme të Britanisë dhe Irlandës janë midis universiteteve më të vjetra në botë.

Universitetet Redakto

Lista e Universiteteve të Moçme të Anglisë, Skocisë dhe Irlandës, të renditura sipas datës së themelimit:

Themeluar Institucioni Mbretëria Vendndodhja Shënim
1096 Universiteti i Oksfordit
Mbretëria e Anglisë Oksford, Angli Mësimet e para në Oksford u dhanë qysh në vitin 1096, por Universiteti filloi të zhvillohej në mënyrë të vrullshme pas 1167-ës, kur mbreti Henry II i ndaloi studentët Anglez nga frekuentimi i Universitetit të Parisit.[2]
1209 Universiteti i Kembrixhit
Mbretëria e Anglisë
Kembrixh, Angli Themeluar nga dijetarë të Universitetit të Oksfordit, që u larguan nga Oksfordi pas ekzekutimit të padrejtë të dy studentëve në 1209.
1413 Universiteti i Shën Andreut Mbretëria e Skocisë Shën Andre, Skoci Themeluar me Urdhër të Papës së Romës në vitin 1413.
1451 Universiteti i Glasgout Mbretëria e Skocisë
Glasgou, Skoci Themeluar me Urdhër të Papës së Romës në vitin 1451.
1495 Universiteti i Aberdinit Mbretëria e Skocisë
Aberdeen, Skoci Kolegji Mbretëror u themelua me Urdhër të Papës së Romës në vitin 1495, ndërsa Kolegji Marischal në 1593; të dy kolegjet u bashkuan në 1860.
1582 Universiteti i Edinburgut Mbretëria e Skocisë Edinburg, Skoci Themeluar me Dekret Mbretëror të Mbretit James VI të Skocisë; konsiderohet si Universiteti i parë me prejardhje civile.
1592 Universiteti i Dublinit Mbretëria e Irlandës Dublin, Irlandë Themeluar me Dekret Mbretëror të Mbretëreshës Elizabeth I të Anglisë.

Burim i të dhënave Redakto

  1. ^ "Radcliffe dean to lead historic university in Scotland". Ukinusa.fco.gov.uk. Arkivuar nga origjinali më 26 mars 2020. Marrë më 2012-02-17. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ A brief history of the University of Oxford Arkivuar 11 prill 2008 tek Wayback Machine, Oxford University