Dublini është kryeqyteti dhe qyteti më i madhë i Irlandës. Dublini ka një popullatë prej 500 mijë banorëve, dhe bën pjesë në Provincën e Leisterit. Dublini u themelua në kohën e Vikingëve dhe u shpall "Mbretëri". Ky qytet gjindet në zonën e "Dublinit të Madhë" i cilu numëron gjithsej 2 milion banorë, apo gjysma e gjithë popullatës Irlandeze.

Dublini
Irlandisht : Baile Átha Cliath
Qytet
Motoja Obedientia Civium Urbis Felicitas

"Bindja e qytetarëve është lumturia e qytetit"

Vendndodhja
Dublini is located in Irlanda
Dublini
Dublini

Koordinatat: 53°20′52″V 06°15′35″P / 53.34778°V 6.25972°P / 53.34778; -6.25972

Administrimi
Shteti Flamuri Irlanda
Provinca Leinster
Kryetari i Bashkisë Gerry Breen
Partia Fine Gael
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 114.99 km2
 •  urbane 921 km2
Lartësia min. 0 m - max. 20 m (m.n.d.)
Popullsia 506,211 banorë
 •  urbane 1,045,769 banorë
 •  aglomerati 1,661,185 banorë
Dendësia 4,398 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC0
Verore UTC+1
Kodi Postal D1-18, 20, 22, 24, D6W
Prefiksi 01
Koordinatat 53° 20′ 52″ Veri

06° 15′ 35″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.dublincity.ie

Pak historiRedakto

EkonomiaRedakto

DemografiaRedakto

KulturaRedakto

PolitikaRedakto

Shiko edhe këtëRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Dublini – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale