Zaragoza

komunë në Spanjë

Zaragoza ose Saragoza (katalanisht Saragossa) është kryeqyteti i komunitetit autonom të Aragonisë. Ajo gjendet në rrjedhjen të mesëm të lumit Ebro, afërsisht në mes të Aragonisë dhe në 200 metra lartësi.

Zaragoza
Qytet
noform
Monumentet historike më të famshme të Zaragozës: kisha Basílica del Pilar, ura Puente de Piedra dhe lumi Ebro
Stema_figura
Emblema e Zaragozës
Zaragoza (ciudad).svg
Flamuri i Zaragozës
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom Aragonia
Provinca Zaragoza
Qarku Zaragozano/Zaragozana
Kryetari i Bashkisë Juan Alberto Belloch Julbe
Partia PSOE
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 973.78 km2
Lartësia 243 m (m.n.d.)
Popullsia 674,725[1] banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 24-12 p.e.s.
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 50001–50020
Prefiksi +34 (Spanja)
Faqja Zyrtare www.zaragoza.es

Monumenti historik më i famshëm i Zaragozës është kisha Basílica del Pilar. Në Zaragozë u zhvillua Expo 2008.

HistoriaRedakto

Zaragoza u themelua ndërmjet viteve 24 dhe 12 p.e.s. nga romakët si Colonia Caesaraugusta. Nga ky emër latin është marrë edhe emri arab Saraqusṭa, nga i cili rrjedh për së fundmi emri i soçëm në gjuhën spanjolle Zaragoza. Në shekullin e tetë qyteti ishte pjesë e Kalifatit të Kordobës.

BinjakëzimetRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ Popullata në Zaragozë (spanjisht), e kërkuar për herë të fundit më 1 maj 2012

Lidhje të jashtmeRedakto