Flag of the United States.svg
Puerto Rico
Flag of Puerto Rico.svg Emblema - Portorikoja
Flamuri Stema
Moto Kombëtare: Joannes Est Nomen Eius
Vendndodhja - Portorikoja

Portoriko ( spanjisht : "Estado Libre Asociado de Puerto Rico"), është një territor gjysëm-autonomShtetet e Bashkuara, i cili gjindet në Karaibet verilindore, në lindje të Republikës Domenikane dhe perëndim të Ishujve të Virgjër. Territori përbëhet nga një arkipelag i cili përfshin ishullin kryesor të Portorikos dhe një numër ishujsh të vegjël, nga të cilët më t1% mëdhenjtë janë Vieques, Culebra, dhe Mona.

HistoriaRedakto

 Artikulli kryesor: Historia e Portorikos.


GjeografiaRedakto

 Artikulli kryesor: Gjeografia e Portorikos.