Gerhard "Gerd" Müller (Gjermanisht[ˈɡɛrt ˈmʏlɐ]; lindur më 3 nëntor 1945) është një ish futbollist gjerman. Një sulmues me profil të lartë Goli, më se shumti të shënuar në zonën e penalltisë, ai është cilësuar si një nga golashënuesit më të mirë të të gjitha kohërave.

Gerd Müller

Müller në 2007
Të dhënat vetjake
Emri i plotëGerhard Müller
Datëlindja (1945-11-03) 3 nëntor 1945 (78 vjeç)
VendlindjaNördlingen, Gjermani
Gjatësia1.76 m (5 ft 9 in)[1]
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
FC Bayern München II (Ndihmës-trajner)
Karriera me të rinjtë
1960–19631861 Nördlingen
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1963–19641861 Nördlingen31(51)
1964–1979Bayern München453(398)
1979–1981Fort Lauderdale Strikers71(38)
Gjithsej555(487)
Karriera ndërkombëtare
1966Gjermania Perëndimore U231(1)
1966–1974Gjermania Perëndimore62(68)
Skuadra të menaxhuara
1992–Bayern Munich II (Ndihmës-trajner)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Në nivel ndërkombëtarë me Gjermaninë Perëndimore ai ka shënuar 68 Gola në 62 paraqitje, kurse në nivel klubesh ka shpenzuar 15 vite karrierë te Bayern Munich ku ka shënuar shifrën rekord të 365 Golave në 427 ndeshje në Bundesligë dhe një shifër rekord Golash në kompedicionet europiane 66 në 74 ndeshje [2]. Me më shumë gola se sa ndeshje me Gjermaninë Perëndimore, Müller është i 11ti në listën e në listën me më shumë gola ndërkombëtarë pavarësisht se ka luajtur më pak ndeshje se 25 futbollistët e parë. Në listë e golashënuesve më të mirë vetëm Poul Nielsen dhe Sándor Kocsis kanë mesatare më të mirë se ai.

Referime

Redakto
  1. ^ "Gerd Müller" (në gjermanisht). fussballdaten.de. Marrë më 17 dhjetor 2008.
  2. ^ "Der Bomber wrote records for eternity" (në anglisht). FIFA. Arkivuar nga origjinali më 2 mars 2014. Marrë më 10 dhjetor 2012.