Real Racing Club de Santander, S.A.D., shkurt Racing ose Racing Santander, është klub futbollistik spanjoll nga Santander, i themeluar më 1913.

Racing Santander
logo
Emri i plotë Real Racing Club
de Santander, S.A.D.
Pseudonimi Racinguistas,
Verdiblancos,
Montañeses
Themelimi 1913
Stadiumi El Sardinero,
Santander, Cantabria,
Spain
(Kapaciteti: 22,271)
Presidenti Flag of Spain.svg Ahsan Ali Syed
Trajneri Flag of Spain.svg Juan Carlos Unzué
Liga La Liga
2011-12 La Liga, 20th
Fanella e parë
Fanella e dytë
Fanella e tretë

Racing Santander përfundoi në vendin e 6-të në 2007-2008 dhe u kualifiku për në UEFA Kupa për herë të parë në historin e tij.

HistoriaRedakto

ThemelimiRedakto

LojtarëtRedakto

Ekipi aktualRedakto

Nr. Pozicioni Lojtari
1   Pt Fabio Coltorti
2   Mf Toni Moral
7   Sm Mohammed Tchité
8   Mf Gonzalo Colsa
10   Sm Pedro Munitis
11   Mf Óscar Serrano
13   Pt Toño
14   Mb Pablo Pinillos (captain)
19   Mb Marc Torrejón
21   Mb Zé António
22   Mb José Moratón
Nr. Pozicioni Lojtari
23   Mb Christian
24   Mf Mehdi Lacen
25   Mf Vitolo
27   Mf Sergio Canales
28   Mf Edu Bedia
--   Sm Iván Bolado
--   Sm "Ebi" Smolarek
--   Mf Manuel Arana
--   Mb José Ángel Crespo
--   Mb Nasief Morris
--   Mf Papa Kouli Diop

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto