Real Zaragoza, S.A.D. është një klub futbollistik Spanjoll , prej ZaragozaAragón.Është themeluar më 18 Mars 1932 , Zaragoza promovohet tani nga 2008/09 Segunda División në top ligën spanjolle La Liga. Stadiumi ku luan ndeshjet e shtëpisë quhet La Romareda dhe ka kapacitet prej 34,596 spektator.

Real Zaragoza
Emri i plotëReal Zaragoza, S.A.D.
Pseudonimi(et)Blanquillos,
Maños
Themeluar1932
StadiumiLa Romareda,
Zaragoza, Aragón,
Spain
Kapaciteti34,596
PresidentiShtetet e Bashkuara të Amerikës Jorge Mas Santos
TrajneriSpanja Julio Velázquez
LigaSegunda División
2022/2313
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Ngjyra e tretë

Historia Redakto

Themelimi Redakto

Lojtarët 2019/20 Redakto

Ekipi aktual Redakto

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1   Pt Christian Álvarez
2   Mb Carlos Vigaray
3   Mb Daniel Lasure
4 Stampa:Country data Equatorial Guinea Mb Federico Bikoro
6   Mb Alberto Guitián
7   Sm Miguel Linares
8   Sm Jorge Pombo
9   Sm Alberto Soro
10   Mf Javier Ros
11   Pt Javier Puado
12   Mf James Igbekeme
13   Pt Álvaro Ratón
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
14   Mf Raúl Gutiérrez
15   Sm Álex Blanco
16   Mf Íñigo Eguaras (vice-captain)
21   Mf Alberto Zapater (captain)
17   Mb Carlos Nieto
18   Mb Francisco Atienza
19   Mf Giorgi Papunashvili
20   Mb Simone Grippo
31   Mf Julián Delmas
23   Mf Shinji Kagawa
26   Sm Luis Javier Suárez
27   Mb Enrique Clemente
--   Sm Raphael Dwamena

Referimet Redakto

Shih edhe Redakto

Lidhje të jashtme Redakto