Aragoni

komunitet autonom në Spanjë
(Përcjellë nga Aragon)

Aragon (spanjisht: Aragón;Aragonisht: Aragón; katalane: Aragó) është një komunitetet autonomMbretërinë e Spanjës i vendosur në rajonin jug-perëndimor të Evropës.

Aragon
Aragón (Spanjisht)
Aragón (aragonisht)
Aragó (katalonisht)
Komunitet autonom
Stema_figura
Stema
Flag of Aragon.svg
Flamuri i Aragon
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kryeqyteti Zaragoza
Kryetari i komunës Luisa Fernanda Rudi
Partia (Partido Popular)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 47719 km2
Popullsia 1277471 banorë (2006)
Të dhëna të tjera
Kodi Postal AR
Faqja Zyrtare Gobierno de Aragón

GjeografiaRedakto

HistoriaRedakto

Ndarjet administrativeRedakto

ProvincatRedakto

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Aragon – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale