Hape menynë kryesore

Real Sporting de Gijón është klub futbollistik spanjoll nga Gijón, Asturias. Është themeluar më 1 qershor, 1905. Aktualisht luan në Segunda División de España. Njihen si Rojiblancos sepse dresat e tyre janë me ngjyrë të kuqe dhe të bardhë. Stadimi në të cilin i luajnë ndeshjet e shtëpisë është El Molinón.

Real Sporting de Gijón
logo
Emri i plotë Real Sporting de Gijón, S.A.D.
Pseudonimi Rojiblancos ("Red-and-Whites")
Themelimi 1905
Stadiumi El Molinón,
Gijón, Asturias,
Spain
(Kapaciteti: 25,885)
Presidenti Flag of Spain.svg Javier Fernández
Menaxheri Flag of Spain.svg Rubén Baraja
Liga Segunda División de España
2018/19 9. LL2
Fanella e parë
Fanella e dytë
Fanella e tretë

HistoriaRedakto

ThemelimiRedakto

LojtarëtRedakto

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto