Real Sporting de Gijón është klub futbollistik spanjoll nga Gijón, Asturias. Është themeluar më 1 qershor, 1905. Aktualisht luan në Segunda División de España. Njihen si Rojiblancos sepse dresat e tyre janë me ngjyrë të kuqe dhe të bardhë. Stadimi në të cilin i luajnë ndeshjet e shtëpisë është El Molinón.

Real Sporting de Gijón
logo
Emri i plotë Real Sporting de Gijón, S.A.D.
Pseudonimi Rojiblancos ("Red-and-Whites")
Themelimi 1905
Stadiumi El Molinón,
Gijón, Asturias,
Spain
(Kapaciteti: 25,885)
Presidenti Flag of Spain.svg Javier Fernández
Trajneri Flag of Spain.svg Rubén Baraja
Liga Segunda División de España
2018/19 9. LL2
Fanella e parë
Fanella e dytë
Fanella e tretë

HistoriaRedakto

ThemelimiRedakto

LojtarëtRedakto

Ekipi aktualRedakto

Nr. Pozicioni Lojtari
4   Mf Andreu
6   Mf Carmelo
7   Mf Pedro
8   Mf Míchel (vice-captain)
9   Sm Mate Bilić
10   Sm Maldonado
13   Pt Iván Cuéllar
14   Mb Iván Hernández
15   Mb Roberto Canella
16   Mb Gerard Autet
17   Mf Diego Castro
18   Sm Luis Morán
19   Mf Diego Camacho
21   Mf Kike Mateo
22   Mb Rafel Sastre (captain)
23   Sm David Barral
24   Mf Sergio Matabuena
Nr. Pozicioni Lojtari
-   Mf Alberto Lora
-   Mb Cote
-   Mb Joni López
-   Mb Noel Alonso
-   Mf Marcos Landeira
-   Mf Alberto Rivera
-   Pt Juan Pablo
-   Mb Grégory
-   Mf Miguel de las Cuevas
-   Mb Alberto Botía
-   Pt Raúl
-   Mb Pedro Orfila
-   Mb Alain
-   Mf Pablo Acebal
-   Sm Carlinos
-   Mf Cristian Portilla

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto