Asturia

komunitet autonom në Spanjë
(Përcjellë nga Asturias)

Asturias (spanjisht: Principado de Asturias; Asturisht: Principáu d'Asturies) është një komunitetet autonomMbretërinë e Spanjës i vendosur në rajonin jug-perëndimor të Evropës.

Asturias
Principado de Asturias (Spanjisht)
Principáu d'Asturies (asturisht)
Komunitet autonom
Stema_figura
Stema e Asturias
Flag of Asturias.svg
Flamuri i Asturias
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kryeqyteti Oviedo
Kryetari i komunës Javier Fernández
Partia PSOE
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 10604 km2
Popullsia 1,061,756 banorë (2014)
Të dhëna të tjera
Vendasit Asturian
asturiano, -na (es)
asturianu, -na (as)
Kodi Postal O
Faqja Zyrtare Gobierno del Principado de Asturias

GjeografiaRedakto

HistoriaRedakto

Ndarjet administrativeRedakto

ProvincatRedakto

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Asturias – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale