Tom Cruise lindur më 3 korrik 1962Syracuse, New York si Thomas Cruise Mapother IV është një aktor dhe producent filmi amerikan. Ai ka filluar karrierën në moshën 19-vjeçare. Famën e tij e arriti pas rolit në filmin Top Gun(1986). Ai është I njohur për rolin e agjentit sekret Ethan Hunt në serinë e filmave Mission: Impossible (Mision i pamundur). Në vitin 2012 ishte aktori më i paguar në Hollywood.Ka luajtur me shume aktore te tjere te famshem te Hollywoodit si Brad Pitt Morgan Freeman Olga Kurylenko Penelope Cruz Cameron Diaz Cuba Gooding Jr Emily Blunt etj.Filmat qe jane ne program jane Top Gun Mavericks (2021) Mission Impossible 7 (2021) Mission Impossible 8 (2022).

Tom Cruise

Martuar me:

Kurshëri i aktorëve William Mapother dhe Amy Mapother.

Filmografia Redakto

Aktorë Redakto

Drejtor Redakto

Regjisorë Redakto

Skenarist Redakto


  Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.