Nicole Kidman aktore nga ShBA-ja ishte kandidate për çmimin Golden Globe të vitit 2004 në kategorinë protagonistia më e mirë në një rol dramatik. Nicole Kidman u kandidua me rolin në filmin Birth.

Nicole Kidman

Kidman është edhe ambasadore e OKB-së për të drejtat e femrës. Me qëllim që të ndihmonte pas kohës shumë të vështirë banorët e Kosovës, Kidman më 14 tetor 2006 ka shkuar në Kosovë që drejtëpërdrejt të njihej me ta. Në Kosovë pas takimit me administratorin e UNMIK-ut, të nesërmen ajo kishte vizituar Gjakovën. Fondi për zhvillim i Kombeve të Bashkuara për femrat (UNIFEM) më parë kishte ndërmarrë disa projekte për të regjistruara tmerrin dhe pasojat që kishte lënë lufta dhe projekte me qëllime pajtuese të palëve. Në fillim të 2006-ës Kidman është emëruar si ambasadorey Goodwill e UNIFEM-it.[1]

Filmografia Redakto

Viti Titulli Roli Shënime
1983 BMX Bandits Judy
Bush Christmas Helen
Five Mile Creek Annie TV seri
Skin Deep Sheena Henderson TV film
Chase Through the Night Petra TV film
1984 Matthew and Son Bridget Elliot TV film
Wills & Burke Julia Matthews
1985 Archer's Adventure Catherine TV film
Winners Carol Trig TV seri - episodi 1
1986 Windrider Jade
1987 Watch the Shadows Dance Amy Gabriel
The Bit Part Mary McAllister
Room to Move Carol Trig TV miniseri
An Australian in Rome Jill TV film
Vietnam Megan Goddard TV miniseri
1988 Emerald City Helen
1989 Dead Calm Rae Ingram
Bangkok Hilton Katrina Stanton TV miniseri
1990 Days of Thunder Dr. Claire Lewicki
1991 Flirting Nicola
Billy Bathgate Drew Preston Golden Globe e nominuar për - Best Supporting Actress
1992 Far and Away Shannon Christie
1993 Malice Tracy Kennsinger
My Life Gail Jones
1995 To Die For Suzanne Stone Maretto BAFTA Award e nominuar për - Best Actress, Golden Globe fituese e - Best Musical/Comedy Actress
Batman Forever Dr. Chase Meridian
1996 The Leading Man Academy Awards prezentuese
The Portrait of a Lady Isabel Archer
1997 The Peacemaker Dr. Julia Kelly
1998 Practical Magic Gillian Owens
1999 Eyes Wide Shut Alice Harford
2001 Moulin Rouge! Satine Academy Award e nominuar për - Best Actress, Golden Globe fituese e - Best Musical/Comedy Actress
The Others Grace Stewart e nominuar për BAFTA Award - Best Actress
E nominuar për Golden Globe - Best Drama Actress
Birthday Girl Sophia/Nadia
2002 The Hours Virginia Woolf Academy Award fituese - Best Actress, BAFTA Award fituese - Best Actress, Golden Globe fituese - Best Drama Actress
2003 Dogville Grace Margaret Mulligan
The Human Stain Faunia Farley
Cold Mountain Ada Monroe Golden Globe e nominuar - Best Drama Actress
2004 The Stepford Wives Joanna Eberhart
Birth Anna Golden Globe e nominuar - Best Drama Actress
2005 The Interpreter Silvia Broome
Bewitched Isabel Bigelow/Samantha Worst Screen Couple Razzie
2006 Fur Diane Arbus
Happy Feet Norma Jean
2007 The Invasion Carol Bennell
Margot at the Wedding Margot
The Golden Compass Marisa Coulter
2008 Australia Lady Sarah Ashley Post-producion
2009 Need Para prodhim
The Lady from Shanghai


Burimi i të dhënave Redakto

  1. ^ Nicole bei den Kosovo-Girls Amëza: blick.ch Arkivuar 3 dhjetor 2006 tek Wayback Machine

Shih edhe Redakto


Lidhjet e jashtme Redakto


  Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.