Honolulu

Kryeqendra e Shtetit në Hawaii, Shtetet e Bashkuara


Honolulu është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i shtetit HawaiiShteteve të Bashkuara të Amerikës. Ai është një qytet që bën pjesë në qarkun Honolulu në ishullin Oahu. Qyteti është porta kryesore për në Hawaii dhe një port i madh i Shteteve të Bashkuara. Qyteti është gjithashtu një qendër e rëndësishme për biznesin ndërkombëtar, mbrojtjen ushtarake, si dhe mirëpritës i madh me varietete të ndryshme të kulturës, kuzhinës dhe traditave të Perëndimit lindor dhe të Paqësorit.

Honolulu
Honolulu
Qytet
noform
Stema_figuraFlag of Honolulu, Hawaii.svg
Vendndodhja
Honolulu is located in SHBA Hawaii
Honolulu
Honolulu

Koordinatat: 21°18′32″V 157°49′34″P / 21.30889°V 157.82611°P / 21.30889; -157.82611

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Hawaii
Qarku Honolulu
Kryetari i Bashkisë Kirk Caldwell
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 177,2 km2
Lartësia 6 m (m.n.d.)
Popullsia (2010) 337.256 banorë
Dendësia 2.152 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1907
Zona Kohore UTC-10
Kodi Postal 96801-96850
Prefiksi 808
Koordinatat 21° 18′ 32″ Veri

157° 49′ 34″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.honolulu.gov
Vendodhja e Honolulut në Havai

Honolulu do të thotë "port i mbrojtur" ose "port i qetë". Emri i vjetër është Kou, një zonë që rrethon afërsisht zonën nga Nuuanu Avenue në Alakea Street dhe nga Hotel Street në Queen Street i cili është zemra e qarkut të sotëm në qendër të qytetit. Qyteti ka qenë kryeqyteti i Ishujve Havai që nga viti 1845 dhe fitoi njohje historike pas sulmit në Pearl Harbor nga Japonia më 7 dhjetor 1941.