Raúl González Blanco

futbollist spanjoll

Raúl González Blanco (lindur më 27 qershor 1977), njohur si Raúl, është një ish futbollist profesionist spanjoll i cili luajti si sulmues. Ai është konsideruar si një nga lojtarët më të rëndësishëm në historinë e Real Madrid dhe gjithashtu njihet si një nga lojtarët spanjoll më të mëdhenjë të të gjitha kohërave.[1][2][3]

Raúl Gonzalez
Të dhënat vetjake
Emri i plotëRaúl González Blanco
Datëlindja (1977-06-27) qershor 27, 1977 (46 vjeç)
VendlindjaMadrid, Spanjë
Gjatësia1.80 m (5 ft 11 in)
PozicioniSulmues
Karriera me të rinjtë
1987–1990San Cristóbal
1990–1992Atlético Madrid
1992–1994Real Madrid
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1994Real Madrid C7(16)
1994Real Madrid B1(0)
1994–2010Real Madrid550(228)
2010–2012Schalke 0466(28)
2012–2014Al Sadd39(11)
2014–2015New York Cosmos28(8)
Karriera ndërkombëtare
1994Spanja U182(4)
1995Spanja U205(3)
1995–1996Spanja U219(8)
1996Spanja U234(2)
1996–2006Spanja102(44)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 16:39, 14 April 2013 (UTC)

Ai u mor ne ekipin e Realit nga trajneri Jorge Valdano dhe keshtu u be lojtari me i ri qe kishte luajtur ndonjehere me ekipin e pare. Kjo ndodhi ne sezonin 1994-95 kur Rauli shenoi 9 gola ne 28 ndeshje. Ne vitin 1998 Rauli fitoi Ligen e Kampioneve te cilen e fitoi edhe 2 here te tjera ne vite 2000 dhe 2002. Rauli ishte pjese e Los Galacticos te cilet ai nuk arriti ti mbante nen kontroll. Per kete arsye Los Galacticos nuk arriten te ishin te suksesshem. Rauli ka luajtur per Spanjen ne 3 Kampionate Boterore nga 1998 deri ne 2006 dhe ne 2 Kampionate Europiane ne Euro 2000 dhe Euro 2004.Rauli nuk u thirr ne Euro 2008 te cilen Kombetarja Spanjolle e fitoi. Në vitin 2010, Rauli u largua nga Real për të nisur një aventurë të re me ekipin Schalke 04 në Gjermani. Me ekipin e tij të ri, Raul fitoi Kupën dhe Superkupën e Gjermanisë në sezonin e tij të parë me klubini (2010-2011). Schalke 04 ishte këtë sezon surpriza e Ligës së Kampioneve ku arritë deri në gjysmë finale, ku u eliminua nga Manchester United.

Per shume kohe Rauli kur festonte shenimin e nje goli puthte unazen e fejeses si nje mirenjohje ndaj gruas se tij, modelja spanjolle Mamen Sanz me te cilen ka kater djem: Jorge,Hugo dhe dy binjaket Hector dhe Mateo. Atij i pelqen leximi,sidomos librat e Arturo Perez, te degjoje muzike spanjolle dhe gjuetia. Raul ka fituar shume trofe individual te cilat vijojne si me poshte:

Çmime individuale

Redakto

Statistikat

Redakto

Freskimi i fundit u bë më 15 shkrut, 2009.

Performancat në klub Liga Kupa Kontinentale Gjithësej
SezoniKlubiLiga NdeshjeGolaNdeshjeGola NdeshjeGola NdeshjeGola
Spanjë LigaCopa del Rey Evropë Gjithësej
1994-95 Real Madrid Primera División 28 9 2 1 - 30 10
1995-96 40 19 2 1 8 6 50 26
1996-97 42 21 5 1 - 47 22
1997-98 35 10 1 0 12 2 48 12
1998-99 37 25 2 0 8 3 47 28
1999-00 34 17 4 0 16 11 54 28
2000-01 36 24 0 0 12 7 48 31
2001-02 35 14 6 6 13 6 54 26
2002-03 31 16 2 0 12 9 45 25
2003-04 35 11 6 6 9 2 50 19
2004-05 32 9 1 0 10 4 43 13
2005-06 26 5 1 0 6 2 33 7
2006-07 35 7 1 0 7 5 43 12
2007-08 37 18 1 0 8 5 46 23
2008-09 37 18 1 3 7 3 47 24
2009-10 30 5 2 0 7 2 39 7
2010-11 34 11 4 1 12 5 51 19
2011-12 17 10 3 2 5 1 26 13
Gjithsej 505 216 35 18 126 65 666 + 191 299 + 101

1Përfshihen ndeshjet dhe golat nga FIFA Kampionati Botërorë i Klubeve & UEFA dhe Super Kupa Spanjolle.

Referime

Redakto
  1. ^ "Alfredo Di Stéfano es el mejor jugador de la Historia" (në spanjisht). Real Madrid. 14 prill 2008. Arkivuar nga origjinali më 25 janar 2012. Marrë më 14 shkurt 2014.
  2. ^ "Raúl y Di Stéfano, de leyenda a leyenda" (në spanjisht). FIFA. 2 shkurt 2009. Arkivuar nga origjinali më 22 shkurt 2014. Marrë më 14 shkurt 2014.
  3. ^ Mondal, Subhankar (3 gusht 2010). "The number 7 is held in high regard..." (në anglisht). Goal.com. Marrë më 16 shtator 2013.