UEFA Europäische Fußballmeisterschaft
Österreich/Schweiz 2008
UEFA Championnat Européen du Football
Autriche/Suisse 2008
UEFA Campionato Europeo di Calcio
Austria/Svizzera 2008

Logo zyrtare e Euro 2008 Austri - Zvicer
Oganizues Austria & Zvicra
Stadiume 8 (në 8 qytet)
Data e mbajtjes 7 qershor - 29 qershor
Garues 16 (nga 52)
Kampion Spanja (Kampioni i dytë) 1
0
I dyti Gjermania
Ndeshje 31

Harta - Euro 2008 Austri - Zvicer

UEFA Kampionati Evropian i Futbollit për vitin 2008, i njohur si Euro 2008 u mbajt në Austri dhe Zvicer nga 7 qershori gjer më 29 qershor, 2008. Ky ishte kombinimi i dytë i suksesshëm i mbajtjes së kampionatit në dy shtetë që nga viti 2000 kur kampionati u mbajt UEFA Euro 2000Holandë dhe Belgjikë.

Austria dhe Zvicra u kualifikuan automatikisht sepse ishin organizatorë të kampionatit. Skuadrat kombëtare të 14 vendeve u bënë të ditura përfundimit të garave kualifikuese të cilat filluan më filluar në gusht 2006.

Dy vendet organizuese ishin në garë shumë të vështirë gjatë vendimit për caktimin e mbajtësve të garave sepse pjesë të kësaj gare ishin edhe çiftet e shteteve si: Greqia / Turqia, Skocia / Irlanda, Rusia, Hungaria dhe Kroacia / Bosnja dhe Hercegovina.

Austria tani më kishte garuar si partnere me Hungarinë në vitin 2004 dhe nikoqire ishte bërë Portugalia.

Austria/Zvicra, Greqia/Turqia, dhe Hungaria u rekomandua para votimit përfundimtare kështu që më në fund si organizues më të favorizuar dolën Austria dhe Zvicra si kombinim.

Nikoqirët Redakto

Kjo ishte e dytë që nikoqir të Kampionatit Evropian të Futbollit do të jenë dy vende, gjithashtu pas këtij kampionati do të pasoj edhe një dyshe organizatore, për Kampionatin Evropian të vitit 2012.

Nikoqirët Austria dhe Zvicra i pritën kombëtaret në 8 qytetet e tyre, secila nga katër. Austria ndeshjet e saja në grup (i takoi grupit B) i zhvilloi në qytetet e saja Innsbruck, Klagenfurt, Salzburg dhe Vjena bashkë me tri kombëtare tjera të grupit. Zvicra ndeshjet e saja në grup (i takoi grupit A) i zhvilloi në qytetet e saja Basel, Berne, Zhenevë dhe Cyrih, bashk me tri kombëtaret tjera të grupit.

Ndeshjet çerekfinale dhe gjysëm finale u zhvilluan gjysma në qytetet e njërit vend dhe gjysma në qyetet e vendit tjetër, kurse finalja u zhvillua në Vjenë, Austri.

Shteti Qyteti Stadiumi Kapaciteti Klubi nikoqir Ndeshjet nikoqire
Zvicra
 
Swiss
Basel St. Jakob-Park 42,500 FC Basel 3 ndeshtjet e Zvicrës në grup, 2 ndeshje të çerek finales, 1 gjysë finale
Berne Stade de Suisse, Wankdorf 31,784 BSC Young Boys Tri ndeshje në grup
Geneva Stade de Genève 32,000 Servette FC Tri ndeshje në grup
Zürich Letzigrund Stadion 30,000 FC Zürich Tri ndeshje në grup
Austria
 
Austrian
Innsbruck Tivoli-Neu Stadion 30,000 FC Wacker Tirol Tri ndeshje në grup
Klagenfurt Wörthersee Stadion 30,000 FC Kärnten Tri ndeshje në grup
Salzburg Wals Siezenheim Stadium 30,000 Red Bull Salzburg Tri ndeshje në grup
Vjena Ernst Happel Stadion 53,000 Austria 3 ndeshjet e Austrisë në grup, 3 ndeshje në grup, 2 çerek finale, 1 gjysëm finale dhe finalja.
 
Euro 2008

Zvicra do ti luaj tëgjitha ndeshjet grupore në Basel, kurse Austria në Vienë.

Grupet kualifikuese Redakto

Euro 2008 | Grupi A | Grupi B | Grupi C | Grupi D | Grupi E | Grupi F | Grupi G

Ekipet kombëtare, ajo e Zcivrës dhe Aistrisë u kualifikuan për në kampionat automatikisht pa ndeshje kualifikuese sepse ishin vende nikoqire të kampionatit. Ekipet kombërate të vendeve tjera u kualifikuan nga ndeshjet e zhvilluara kualifikuese.

Ekipet e Kualifikuara Redakto

Kombëtarja Kualifikuar si Data e kualifikimit Paraqitjet e mëhershme në garim1
  Austria 00bashkë nikoqir 0012 dhjetor, 2002 01 (debituese)
  Zvicra 01bashkë nikoqir 0112 dhjetor, 2002 21 (1996, 2004)
  Polonia 02Grupi A fitues 0917 nëntor, 2007 00 (debituese)
  Portugalia 03Grupi A i dyti 1421 nëntor, 2007 4 (1984, 1996, 2000, 2004)
  Italia 04Grupi B fituesi 0617 nëntor, 2007 60 (1968, 1980, 1988, 1996, 2000, 2004)
  Franca 05Grupi B i dyti 0717 nëntor, 2007 61 (1960, 1984, 1992, 1996, 2000, 2004)
  Greqia 06Grupi C fitues 0317 tetor, 2007 23 (1980, 2004)
  Turqia 07Grupi C i dyti 1221 nëntor, 2007 22 (1996, 2000)
  Çekia 08Grupi D fitues 0517 tetor, 2007 62 (19602, 19762, 19802, 1996, 2000, 2004)
  Gjermania 09Grupi D i dyti 0213 tetor, 2007 9 (19723, 19763, 19803, 19843, 19883, 1992, 1996, 2000, 2004)
  Kroacia 10Grupi E fituesi 0817 nëntor, 2007 20 (1996, 2004)
  Rusia 11Grupi E i dyti 1521 nëntor, 2007 8 (19604, 19644, 19684, 19724, 19884, 1992, 1996, 2004)
  Spanja 12Grupi F fituesi 1117 nëntor, 2007 71 (1964, 1980, 1984, 1988, 1996, 2000, 2004)
  Suedia 13Grupi F i dyti 1321 nëntor, 2007 30 (1992, 2000, 2004)
  Rumania 14Grupi G fituesi 0417 tetor, 2007 31 (1984, 1996, 2000)
  Holanda 15Grupi G i dyti 1017 nëntor, 2007 70 (1976, 1980, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004)
1 Me tekst të trashë janë të shënuara kombëtaret kampione në vitin përkatës.

Garimi final Redakto

 
E kuqe - Kombëtaret pjesmarrëse në grupe.
E verdhë - Kombëtaret çerekfinaliste.
E gjelbërt - Kombëtaret gjysëmfinaliste.
E kaltër e hapur - Kombëtarja e dytë.
E kaltërt e mbyllur - Kombëtarja kampione.

Grupet garuese Redakto

Grupi A Redakto

shkurtesat:

  • 'Nde - Ndeshje, F - fitore, B - Barazime, H - humbje, GDH - Gola të dhënë, GP - Gola të pranuar, DG - Diferenca e golave.
Grupi A
Lojat zhvillohen në Zvicër
ekipi Pikë Nde F B H GDH GP DG
  Portugalia 6 3 2 0 1 +2
  Turqia 6 3 2 0 1 0
  Çekia 3 3 1 0 2 -2
  Zvicra 3 3 1 0 2 0
Ndeshjet
# Data Koha Ekipi 1 Rezultati Ekipi 2 Stadioni
1 7 qershor 2008 18:00 CEST   Zvicra
0:1
  Çekia
  • Svěrkoš   71'
St. Jakob-Park, Bazel
2 7 qershor 2008 20:45 CEST   Portugalia
2:0
  Turqia Stade de Genève, Gjenevë
3 11 qershor 2008 18:00 CEST   Çekia
1:3
  Portugalia Stade de Genève, Gjenevë
4 11 qershor 2008 20:45 CEST   Zvicra
1:2
  Turqia St. Jakob-Park, Bazel
5 15 qershor 2008 20:45 CEST   Zvicra
  • Yakin   71'   83' (pen.)
2:0
  Portugalia St. Jakob-Park, Bazel
6 15 qershor 2008 20:45 CEST   Turqia
3:2
  Çekia Stade de Genève, Gjenevë

Grupi B Redakto

'shkurtesat: Nde - Ndeshje, F - fitore, B - Barazime, H - humbje, GDH - Gola të dhënë, GP - Gola të pranuar, DG - Diferenca e golave.

Grupi B
Lojat zhvillohen në Austri
Ekipi Pikë Nde F B H GDH GP DG
  Kroacia 9 3 3 0 0 +3
  Gjermania 6 3 2 0 1 +2
  Austria 1 3 0 1 2 -2
  Polonia 1 3 0 1 2 -3
Ndeshjet
# Data Koha Ekipi 1 Rezultati Ekipi 2 Stadioni
1 8 qershor 2008 18:00 CEST   Austria
0:1
  Kroacia Ernst Happel Stadion, Vjenë
2 8 qershor 2008 20:45 CEST   Gjermania
2:0
  Polonia Wörthersee Stadion, Klagenfurt
3 12 qershor 2008 18:00 CEST   Kroacia
2:1
  Gjermania Wörthersee Stadion, Klagenfurt
4 12 qershor 2008 20:45 CEST   Austria
1:1
  Polonia Ernst Happel Stadion, Vjenë
5 16 qershor 2008 20:45 CEST   Polonia
0:1
  Kroacia Wörthersee Stadion, Klagenfurt
6 16 qershor 2008 20:45 CEST   Austria
0:1
  Gjermania Ernst Happel Stadion, Vjenë

Grupi C Redakto

'shkurtesat: Nde - Ndeshje, F - fitore, B - Barazime, H - humbje, GDH - Gola të dhënë, GP - Gola të pranuar, DG - Diferenca e golave.

Grupi C
Lojat zhvillohen në Zvicër
Ekipi Pikë Nde F B H GDH GP DG
  Holanda 9 3 3 0 0 +8
  Italia 4 3 1 1 1 -1
  Rumania 2 3 0 2 1 -2
  Franca 1 3 0 1 2 -5
Ndeshjet
# Data Koha Ekipi 1 Rezultati Ekipi 2 Stadioni
1 9 qershor 2008 18:00 CEST   Rumania
0:0
  Franca Letzigrund Stadion , Cyrih
2 9 qershor 2008 20:45 CEST   Holanda
3:0
  Italia Stade de Suisse , Wankdorf, Bern
3 13 qershor 2008 18:00 CEST   Italia
1:1
  Rumania Letzigrund Stadion , Cyrih
4 13 qershor 2008 20:45 CEST   Holanda
4:1
  Franca Stade de Suisse , Wankdorf, Bern
5 17 qershor 2008 20:45 CEST   Holanda
2:0
  Rumania Stade de Suisse , Wankdorf, Bern
6 17 qershor 2008 20:45 CEST   Franca
0:2
  Italia Letzigrund Stadion , Cyrih

Grupi D Redakto

'shkurtesat: Nde - Ndeshje, F - fitore, B - Barazime, H - humbje, GDH - Gola të dhënë, GP - Gola të pranuar, DG - Diferenca e golave.

Grupi D
Lojat zhvillohen në Austri
Ekipi Pikë Nde F B H GDH GP DG
  Spanja 9 3 3 0 0 +5
  Rusia 6 3 2 0 1 0
  Suedia 3 3 1 0 2 -1
  Greqia 0 3 0 0 3 -4
Ndeshjet
# Data Koha Ekipi 1 Rezultati Ekipi 2 Stadioni
1 10 qershor 2008 18:00 CEST   Spanja
4:1
  Rusia Tivoli-Neu Stadion, Innsbruck
2 10 qershor 2008 20:45 CEST   Greqia
0:2
  Suedia Wals Siezenheim Stadium, Salzburg
3 14 qershor 2008 18:00 CEST   Suedia
1:2
  Spanja Tivoli-Neu Stadion, Innsbruck
4 14 qershor 2008 20:45 CEST   Greqia
0:1
  Rusia Wals Siezenheim Stadium, Salzburg
5 18 qershor 2008 20:45 CEST   Greqia
1:2
  Spanja Wals Siezenheim Stadium, Salzburg
6 18 qershor 2008 20:45 CEST   Rusia
2:0
  Suedia Tivoli-Neu Stadion, Innsbruck

Finalistët Redakto

Çerek finalja Gjysëm finalja Finalja
                   
19 qershor - Basel        
   Portugalia  2
25 qershor - Basel
   Gjermania  3  
   Gjermania  3
20 qershor - Vienna
     Turqia  2  
   Kroacia  1 (1)
29 qershor - Vienna
   Turqia  1 (3)  
   Gjermania  0
21 qershor - Basel
     Spanja  1
   Holanda  1
26 qershor - Vienna
   Rusia (a.e.t.)  3  
   Rusia  0
22 qershor - Vienna
     Spanja  3  
   Spanja  0 (4)
   Italia  0 (2)  

Çerek finalja Redakto


  Portugalia2:3  Gjermania
Nuno Gomes   40'
Postiga   87'
Schweinsteiger   22'
Klose   26'
Ballack   61'
Pjesëmarrja: 39,374

  Kroacia1:1 (a.e.t.)  Turqia
Klasnić   119' Semih   120+2'
Pjesëmarrja: 51,428
    Penala  
Modrić  
Srna  
Rakitić  
Petrić  
1:3   Turan
  Semih
  Hamit Altıntop
 

  Holanda1:3  Rusia
van Nistelrooy   86' Pavlyuchenko   56'
Torbinsky   112'
Arshavin   116'
Pjesëmarrja: 38,374

    Penala  
Villa  
Cazorla  
Senna  
Güiza  
Fàbregas  
4:2   Grosso
  De Rossi
  Camoranesi
  Di Natale
 

Gjysëm finalja Redakto

  Gjermania3:2  Turqia
Schweinsteiger   26'
Klose   79'
Lahm   90'
Boral   22'
Semih   86'
Pjesëmarrja: 39,374

  Rusia0:3  Spanja
Xavi   50'
Güiza   73'
Silva   82'
Pjesëmarrja: 51,428

Finalja Redakto

Kampioni Evropian 2008 Redakto

    Spanja

Statistika Redakto

Golashënuesit Redakto

4 gola
  David Villa
3 gola
  Semih Şentürk  Lukas Podolski  Hakan Yakin  Roman Pavlyuchenko
2 gola
Turkia:   Arda Turan  Nihat Kahveci

Gjermania:   Michael Ballack  Miroslav Klose  Bastian Schweinsteiger
Kroacia:   Ivan Klasnić
Holanda:   Ruud van Nistelrooy  Wesley Sneijder  Robin van Persie
Spanja:   Dani Güiza  Fernando Torres
Suedia:   Zlatan Ibrahimović
Rusia:   Andrei Arshavin

1 gol
Portugalia:   Deco  Raul Meireles  Pepe  Ricardo Quaresma  Cristiano Ronaldo  Nuno Gomes  Hélder Postiga

Turkia:   Uğur Boral
Republika Çeke:   Libor Sionko  Václav Svěrkoš  Jan Koller  Jaroslav Plašil
Gjermania:   Philipp Lahm
Austria:   Ivica Vastić
Kroacia:   Luka Modrić  Darijo Srna  Ivica Olić
Polonia:   Roger Guerreiro
Franca:   Thierry Henry
Italia:   Christian Panucci  Daniele De Rossi  Andrea Pirlo
Holanda:   Giovanni van Bronckhorst  Arjen Robben  Klaas-Jan Huntelaar
Rumania:   Adrian Mutu
Rusia:   Konstantin Zyrianov  Dmitri Torbinsky
Spanja:   Cesc Fàbregas  Xavi  David Silva  Rubén de la Red
Suedia:   Petter Hansson
Greqia:   Angelos Charisteas

Transmetimi Redakto


Kampionati Evropian i Futbollit 2008 është transmetua nga shumë stacionet televiziv evropian si edhe nga disa jo-evropiane. Kampionati Evropian i Futbollit është një spektakël sporti shumë e shikuar, kështu edhe i treti sipas shikuesve në të gjithë botën.

Shih edhe Redakto

Lidhje të jashtme Redakto

  Commons: Kampionati Evropian i Futbollit 2008 – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale