Kampionati Evropian i Futbollit 2008 kualifikimet Grupi A

Euro 2008 | Grupi A | Grupi B | Grupi C | Grupi D | Grupi E | Grupi F | Grupi G
Grupi A
U kualifikuan

Këtë grup e përbëjnë 8 (tetë) ekipe kombëtare nga të ciat dy të parat kualifikohen për të marr pjesë në garat për Kampionatin Evropian të futbollit për vitin 2008.

Nga grupi A për garimin final të Kampionatit Evropian në Futboll u kualifikuan Polonia me 28 pikë nga 14 ndeshje ku kishte 8 fitore 4 barazime dhe 2 humbje dhe Portugalia me 27 pikë nga 14 ndeshje ku kishte 7 fitore, 6 barazime dhe 1 humbje.

Komente

Redakto

Komente mbi ndeshjet ...

Tabela

Redakto

'shkurtesat: Nde - Ndeshje, F - fitore, B - Barazime, H - humbje, GDH - Gola të dhënë, GP - Gola të pranuar, DG - Diferenca e golave.

Ekipi Pikë Nde F B H GDH GP DG Kual
  Polonia 28 14 8 4 2 24 12 +12  
  Portugalia 27 14 7 6 1 24 10 +14  
  Serbia 24 14 6 6 2 22 11 +11
  Finlanda 24 14 6 6 2 13 7 +6
  Belgjika 18 14 5 3 6 14 16 -2
  Kazakistani 10 14 2 4 8 11 21 -10
  Armenia 9 12* 2 3 7 4 13 -9
  Azerbajxhani 5 12* 1 2 9 6 28 -22
  ARM AZE BEL FIN KAZ POL POR SER
  Armenia X[1] 0–1 0–0 0-1 1–0 1-1 0-0
  Azerbajxhani X[1] 0-1 1–0 1–1 1–3 0-2 1-6
  Belgjika 3-0 3–0 0-0 0–0 0–1 1–2 3-2
  Finlanda 1–0 2-1 2–0 2-1 0-0 1–1 0–2
  Kazakistani 1–2 1–1 2-2 0–2 0–1 1-2 2–1
  Polonia 1–0 5–0 2-0 1–3 3-1 2–1 1–1
  Portugalia 1-0 3–0 4–0 0-0 3–0 2-2 1-1
  Serbia 3–0 1–0 1–0 0-0 1-0 2-2 1–1
* - Ndeshjet në mes këtyre dy shteteve janë anuluar për shkak të marrëdhënieve politike në mes tyre.
  Serbia dhe   Finlanda janë radhitur në bazë të rezultatit të arritur në mes tyre ku më e suksesshme është paraqitur Serbia me rezultat të përgjithshëm 2:0.

Ndeshjet dhe rezultatet

Redakto
Data Vendasi Rez. Mysafiri Golashenuesit vendas Golashenuesit mysafir
16 gusht, 2006   Belgjika 0–0   Kazakistani
2 shtator, 2006   Serbia 1–0   Azerbajxhani Žigić 72'
2 shtator, 2006   Polonia 1–3   Finlanda Gargula 89' Litmanen 54', 76' (p), Väyrynen 84'
6 shtator, 2006   Azerbajxhani 1–1   Kazakistani Ladaga 16' Byakov 36'
6 shtator, 2006   Armenia 0–1   Belgjika van Buyten 41'
6 shtator, 2006   Finlanda 1–1   Portugalia Johansson 21' Nuno Gomes 42'
6 shtator, 2006   Polonia 1–1   Serbia Matusiak 30' Lazović 71'
7 tetor, 2006   Kazakistani 0–1   Polonia Smolarek 52'
7 tetor, 2006   Armenia 0–0   Finlanda
7 tetor, 2006   Serbia 1–0   Belgjika Žigić 54'
7 tetor, 2006   Portugalia 3–0   Azerbajxhani Ronaldo 25', 63', Carvalho 31'
11 tetor, 2006   Kazakistani 0–2   Finlanda Litmanen 29', Hyypiä 64'
11 tetor, 2006   Serbia 3–0   Armenia Stanković 54' (p), Lazovic 62', Žigić 90'+ 2'
11 tetor, 2006   Polonia 2–1   Portugalia Smolarek 9', 18' Nuno Gomes 90'+ 2'
11 tetor, 2006   Belgjika 3–0   Azerbajxhani Simons 24' (p), Vandenbergh 47', Dembélé 82'
15 nëntor, 2006   Finlanda 1–0   Armenia Nurmela 10'
15 nëntor, 2006   Belgjika 0–1   Polonia Matusiak 19'
15 nëntor, 2006   Portugalia 3–0   Kazakistani Simão 8', 86', Ronaldo 30'
24 mars, 2007   Kazakistani 2–1   Serbia Ashirbekov 47', Zhumaskaliyev 61' Žigić 68'
24 mars, 2007   Polonia 5–0   Azerbajxhani Bąk 3', Dudka 6', Łobodziński 34', Krzynówek 58', Kaźmierczak 84'
24 mars, 2007   Portugalia 4–0   Belgjika Nuno Gomes 53', Ronaldo 55', 75', Quaresma 69'
28 mars, 2007   Azerbajxhani 1–0   Finlanda Imamaliev 83'
28 mars, 2007   Polonia 1–0   Armenia Żurawski 26'
28 mars, 2007   Serbia 1–1   Portugalia Janković 37' Tiago 5'
2 qershor, 2007   Kazakhstan 1–2   Armenia Baltiev 88' (p) Arzumanyan 31', Hovsepian 39' (p)
2 qershor, 2007   Azerbajxhani 1–3   Polonia Subašić 6' Smolarek 63', Krzynówek 66', 90'
2 qershor, 2007   Finlanda 0–2   Serbia Janković 3'
Jovanović 86'
2 qershor, 2007   Belgjika 1–2   Portugalia Fellaini 55' Nani 43', Postiga 64'
6 qershor, 2007   Kazakistani 1–1   Azerbajxhani Baltiev 53' Nadyrov 30'
6 qershor, 2007   Armenia 1–0   Polonia Mkhitaryan 66'
6 qershor, 2007   Finlanda 2–0   Belgjika Johansson 27', Eremenko Jr 71'
22 gusht, 2007   Armenia 1–1   Portugalia Arzumanyan 10' Ronaldo 37'
22 gusht, 2007   Finlanda 2–1   Kazakistani Eremenko Jr 13', Tainio 61' Byakov 23'
22 gusht, 2007   Belgjika 3–2   Serbia Dembélé 10' & 88', Mirallas 30' Kuzmanović 73'
8 shtator, 2007   Azerbajxhani ndërprerë[1]   Armenia
8 shtator, 2007   Serbia 0 – 0   Finlanda
8 shtator, 2007   Portugalia 2 – 2   Polonia Maniche 50', Ronaldo 73' Lewandowski 44' Krzynówek 88'
12 shtator, 2007   Armenia ndërprerë[1]   Azerbajxhani
12 shtator, 2007   Kazakistani 2–2   Belgjika Byakov '39, Smakov '77 (p) Geraerts '13, Mirallas '24
12 shtator, 2007   Finlanda 0 – 0   Polonia
12 shtator, 2007   Portugalia 1–1   Serbia Simão '11 Ivanović '88
13 tetor, 2007   Armenia 0–0   Serbia
13 tetor, 2007   Azerbajxhani 0–2   Portugalia Bruno Alves 12', Almeida 45'
13 tetor, 2007   Polonia 3–1   Kazakistani Smolarek 56', 64', 65' Byakov 20'
13 tetor, 2007   Belgjika 0–0   Finlanda
17 tetor, 2007   Kazakistani 1–2   Portugalia Byakov '90+5 Makukula '84, Ronaldo '90+1
17 tetor, 2007   Azerbajxhani 1–6   Serbia Aliyev '26 D. Tošić '4, Žigić '22, '42, Janković '41, Jovanović '75, Lazović '84
17 tetor, 2007   Belgjika 3–0   Armenia Sonck '63, Dembélé '69, Geraerts '76
17 nëntor, 2007   Finlanda 2–1   Azerbajxhani Forssell '79, Kuqi '86 Gurbanov '63
17 nëntor, 2007   Polonia 2–0   Belgjika Smolarek '45, '49
17 nëntor, 2007   Portugalia 1–0   Armenia Almeida '42
21 nëntor, 2007   Armenia 0–1   Kazakistani Ostapenko '64
21 nëntor, 2007   Azerbajxhani 0–1   Belgjika Pieroni '52
21 nëntor, 2007   Portugalia 0–0   Finlanda
21 nëntor, 2007   Serbia 2–2   Polonia Žigić '68, Lazović '70 Murawski '28, Matusiak '46
24 nëntor, 2007[2]   Serbia 1–0   Kazakistani Ostapenko '79

Top gola shenues

Redakto
Pozita Lojtari Shteti Gola
1 Euzebiusz Smolarek   Polonia 9
2 Cristiano Ronaldo   Portugalia 8
3 Nikola Žigić   Serbia 7
4 Dmitriy Byakov   Kazakistani 5
5 Moussa Dembélé   Belgjika 4
Jacek Krzynówek   Polonia
Danko Lazović   Serbia
8 Nuno Gomes   Portugalia 3
Boško Janković   Serbia
Jari Litmanen   Finlanda
Radosław Matusiak   Polonia
Simão Sabrosa   Portugalia
  • 2 gola:

  Armenia: Robert Arzumanyan
  Belgjika: Karel Geraerts, Kevin Mirallas
  Finlanda: Alexei Eremenko, Jonatan Johansson
  Kazakistani: Ruslan Baltiev
  Portugalia: Hugo Almeida
  Serbia: Milan Jovanović, Zdravko Kuzmanović

  • 1 gol:

  Armenia: Sarkis Hovsepyan, Hamlet Mkhitaryan
  Azerbajxhani: Samir Aliyev, Ilgar Gurbanov, Emin Imamaliev, André Luiz Ladaga, Vügar Nadirov, Branimir Subašić
  Belgjika: Marouane Fellaini, Luigi Pieroni, Timmy Simons, Wesley Sonck, Daniel Van Buyten, Kevin Vandenbergh
  Finlanda: Mikael Forssell, Sami Hyypiä, Shefki Kuqi, Mika Nurmela, Teemu Tainio, Mika Väyrynen
  Kazakistani: Kairat Ashirbekov, Sergei Ostapenko, Samat Smakov, Nurbol Zhumaskaliyev
  Polonia: Jacek Bąk, Dariusz Dudka, Łukasz Garguła, Przemysław Kaźmierczak, Mariusz Lewandowski, Wojciech Łobodziński, Rafał Murawski, Maciej Żurawski
  Portugalia: Bruno Alves, Ricardo Carvalho, Ariza Makukula, Maniche, Nani, Hélder Postiga, Ricardo Quaresma, Tiago
  Serbia: Branislav Ivanović, Dejan Stanković, Duško Tošić

  • Ekipit të vetë:

  Kazakistani: Sergei Ostapenko (   Serbia)

Lidhje të jashtme

Redakto

Referimet

Redakto
  1. ^ a b c d Ndshja është ndërprerë nga UEFA për shkak të marrëdhënieve jo stabile në mes të këtyre dy shteteve.
  2. ^ Ndeshjes iu ndryshua koha e zhvillimit nga data 17 nëntor, 2007, 20:45 CET në Stadion Partizana, Beograd për shkak të reshjes së madhe të boës në Beograd. Data e re u caktua për më [1] Re-scheduled to 18 nëntor, 2007, 14:00 CET, por përsëri u ndryshua për shkak të reshjeve të borës për më 24 nëntor, 2007, kur edhe u zhvillua. [2]