Kampionati Evropian i Futbollit 2008 kualifikimet Grupi C

Euro 2008 | Grupi A | Grupi B | Grupi C | Grupi D | Grupi E | Grupi F | Grupi G
Grupi C
U kualifikuan

Këtë grup e përbëjnë 7 (shtatë) ekipe kombëtare nga të ciat dy të parat kualifikohen për të marr pjesë në garat për Kampionatin Evropian të futbollit për vitin 2008.

Nga ky grup u kualifikuan kombëtarja e Greqisë dhe ajo e Turqisë. Këto dy kombëtare zhvilluan nga 12 ndeshje nga të cilat kombëtarja e Greqisë doli më e suksesshme duke arritur 31 pikë me 10 fitore 1 barazim dhe 1 humbje, kurse kombëtarja e Turqisë arriti 24 pikë (vetëm 1 më shumë se ajo e Norvegjisë) me 7 fitore 3 barazime dhe 3 humbje. Në këtë grup tëgjitha kombëtaret kishin sëpaku nga një fitore.

Komente Redakto

Komente mbi ndeshjet...

Tabela Redakto

'shkurtesat: Nde - Ndeshje, F - fitore, B - Barazime, H - humbje, GDH - Gola të dhënë, GP - Gola të pranuar, DG - Diferenca e golave.

Ekipi Pikë Nde F B H GDH GP DG Kual
  Greqia 31 12 10 1 1 25 10 +15  
  Turqia 24 12 7 3 2 25 11 +14  
  Norvegjia 23 12 7 2 3 27 11 +16
  Bosnja dhe Hercegovina 13 12 4 1 7 16 22 -6
  Moldavia 12 12 3 3 6 12 19 -7
  Hungaria 12 12 4 0 8 11 22 -11
  Malta 5 12 1 2 9 10 31 -21
  BIH GRE HUN MLT MDA NOR TUR
  Bosnja dhe Hercegovina 0–4 1–3 1–0 0-1 0-2 3–2
  Greqia 3-2 2–0 5-0 2–1 1–0 1–4
  Hungaria 1-0 1-2 2-0 2–0 1–4 0–1
  Malta 2–5 0–1 2–1 2-3 1-4 2-2
  Moldavia 2–2 0–1 3-0 1–1 0-1 1-1
  Norvegjia 1–2 2-2 4–0 4–0 2–0 1-2
  Turqia 1-0 0-1 3-0 2–0 5–0 2–2

Ndeshjet Redakto

Data Vendasi Rez. Mysafiri Golashenuesit vendas Golashenuesit mysafir
2 shtator, 2006   Malta 2–5   Bosnja dhe Hercegovina Pace 6' ; Mifsud 86' Barbarez 4' ;Hrgović 10' ;Bartolović 45+' ;Muslimović 49' ; Misimović 51'
2 shtator, 2006   Hungaria 1–4   Norvegjia Gera 90' (p) Solskjær 15', 54' ; Strømstad 31' ; Pedersen 41'
2 shtator, 2006   Moldavia 0–1   Greqia Lyberopoulos 78'
6 shtator, 2006   Norvegjia 2–0   Moldavia Strømstad 74' ; Iversen 79'
6 shtator, 2006   Turqia 2–0   Malta Kahveci 56' ; Metin 77'
6 shtator, 2006   Bosnja dhe Hercegovina 1–3   Hungaria Misimović 64' (p) Huszti 36' (p) ; Gera 46' ; Dárdai 49'
7 tetor, 2006   Moldavia 2–2   Bosnja dhe Hercegovina Rogaciov 13', 32' (p) Misimović 63' ; Grlic 68'
7 tetor, 2006   Hungaria 0–1   Turqia Şanlı 41'
7 tetor, 2006   Greqia 1–0   Norvegjia Katsouranis 33'
11 tetor, 2006   Malta 2–1   Hungaria Schembri 14', 53' Torghelle 19'
11 tetor, 2006   Turqia 5–0   Moldavia Şükür 35', 37' (p), 43', 73' ; Şanlı 68'
11 tetor, 2006   Bosnja dhe Hercegovina 0–4   Greqia Charisteas 8' (p) ; Patsatzoglou 82' ; Samaras 85' ; Katsouranis 94+'
24 mars, 2007   Moldavia 1–1   Malta Epureanu 85' Mallia 73'
24 mars, 2007   Norvegjia 1–2   Bosnja dhe Hercegovina Carew 50' (p) Misimović 18' ; Muslimović 33'
24 mars, 2007   Greqia 1–4   Turqia Kyrgiakos 5' Şanlı 27' ; Ünal 55' ; Metin 70' ; Karadeniz 81'
28 mars, 2007   Hungaria 2–0   Moldavia Priskin 9' ; Gera 63'
28 mars, 2007   Malta 0–1   Greqia Basinas 66' (p)
28 mars, 2007   Turqia 2–2   Norvegjia Hamit Altıntop 72', 90' Brenne 31' ; Andresen 40'
2 qershor, 2007   Greqia 2–0   Hungaria Gekas 16' ; Seitaridis 29'
2 qershor, 2007   Bosnja dhe Hercegovina 3–2   Turqia Muslimović 27' ; Džeko 45+2' ; Ćustović 90' Şükür 13' ; Sabri 39'
2 qershor, 2007   Norvegjia 4–0   Malta Hæstad 31' ; Helstad 73' ; Iversen 79' ; Riise 90+1'
6 qershor, 2007   Norvegjia 4–0   Hungaria Iversen 22' ; Braaten 57' ; Carew 60', 78'
6 qershor, 2007   Bosnja dhe Hercegovina 1–0   Malta Muslimović 6'
6 qershor, 2007   Greqia 2–1   Moldavia Charisteas 30' ; Lyberopoulos 90+5' Frunza 80'
8 shtator, 2007   Hungaria 1–0   Bosnja dhe Hercegovina Gera 39' (p)
8 shtator, 2007   Malta 2–2   Turqia Said 41', Schembri 76' Halil 45', Servet 78'
8 shtator, 2007   Moldavia 0–1   Norvegjia Iversen 49'
12 shtator, 2007   Norvegjia 2–2   Greqia Carew '15, Riise '39 Kyrgiakos '7, '30
12 shtator, 2007   Turqia 3–0   Hungaria Gökhan '68, Aurélio '72, Halil Altıntop '90+3
12 shtator, 2007   Bosnja dhe Hercegovina 0–1   Moldavia Bugaev '22
13 tetor, 2007   Hungaria 2–0   Malta Feczesin '34, Tőzsér '77
13 tetor, 2007   Moldavia 1–1   Turqia Frunză '11 Ümit K. '63
13 tetor, 2007   Greqia 3–2   Bosnja dhe Hercegovina Charisteas '10, Gekas '57, Lyberopoulos '72 Hrgović '54, Ibišević '90
17 tetor, 2007   Bosnja dhe Hercegovina 0–2   Norvegjia Hagen '5, B. Riise '74
17 tetor, 2007   Turqia 0–1   Greqia '79 Amanatidis
17 tetor, 2007   Malta 2–3   Moldavia Scerri '71, Mifsud '84 Bugaev '24, Frunză '31, '35
17 nëntor, 2007   Moldavia 3–0   Hungaria Bugaev '13, Josan '23, Alexeev '86
17 nëntor, 2007   Norvegjia 1–2   Turqia Hagen '12 Emre '31, Nihat '59
17 nëntor, 2007   Greqia 5–0   Malta Gekas '32, '72, '74, Basinas '54, Amanatidis '61
21 nëntor, 2007   Malta 1–4   Norvegjia M. Mifsud '53 Iversen '25, '27 (p), '45, Pedersen '75
21 nëntor, 2007   Turqia 1–0   Bosnja dhe Hercegovina Nihat '43
21 nëntor, 2007   Hungaria 1–2   Greqia Buzsáky '7 Vanczák '22 (autogol), Basinas '59 (p)

Golashenuesit Redakto

Pozita Lojtari Shteti Gola
1 Steffen Iversen   Norvegjia 7
2 Theofanis Gekas   Greqia 5
Hakan Şükür   Turqia
4 John Carew   Norvegjia 4
Viorel Frunză   Moldavia
Zoltán Gera   Hungaria
Zvjezdan Misimović   Bosnja dhe Hercegovina
Zlatan Muslimović   Bosnja dhe Hercegovina
9 Angelos Basinas   Greqia 3
Igor Bugaev   Moldavia
Angelos Charisteas   Greqia
Nihat Kahveci   Turqia
Sotirios Kyrgiakos   Greqia
Nikolaos Lyberopoulos   Greqia
Michael Mifsud   Malta
Tuncay Şanlı   Turqia
Andre Schembri   Malta
  • 2 gola:

  Bosnja dhe Hercegovina: Mirko Hrgović
  Greqia: Ioannis Amanatidis, Kostas Katsouranis
  Moldavia: Sergei Rogaciov
  Norvegjia: Erik Hagen, Morten Gamst Pedersen, John Arne Riise, Ole Gunnar Solskjær, Fredrik Strømstad
  Turqia: Halil Altıntop, Hamit Altıntop, Tümer Metin, Gökhan Ünal

  • 1 gol:

  Bosnja dhe Hercegovina: Sergej Barbarez, Mladen Bartolović, Adnan Ćustović, Edin Džeko, Ivica Grlic, Vedad Ibišević
  Greqia: Christos Patsatzoglou, Georgios Samaras, Yourkas Seitaridis
  Hungaria: Ákos Buzsáky, Pál Dárdai, Róbert Feczesin, Szabolcs Huszti, Tamás Priskin, Sándor Torghelle, Dániel Tőzsér
  Malta: George Mallia, Jamie Pace, Brian Said, Terence Scerri
  Moldavia: Serghei Alexeev, Alexandru Epureanu, Nicolae Josan
  Norvegjia: Martin Andresen, Daniel Braaten, Simen Brenne, Kristofer Hæstad, Thorstein Helstad, Bjørn Helge Riise
  Turqia: Mehmet Aurélio, Emre Belözoğlu, Servet Çetin, Gökdeniz Karadeniz, Umit Karan, Sabri Sarıoğlu

  • Autogol:

  Hungaria: Vilmos Vanczák (për   Greqia)

Lidhje të jashtme Redakto