Hape menynë kryesore

Ricardo Carvalho

futbollist portugez

Ricardo Alberto Silveira de Carvalho OIH (lindi më 18 maj 1978 në Amarante, Portugal), është një futbollist portugez i cili luan si mbrojtës për ekipin francez të Ligue 1, AS Monaco FC, dhe për Kombëtaren portugeze.

Ricardo Carvalho
Të dhënat personale
Emri i plotëRicardo Alberto Silveira de Carvalho
Data e lindjes (1978-05-18) 18 Maj 1978 (41 vjeç)
Vendi i lindjesAmarante, Portugalia
Gjatësia1,81 m (5 ft 11+12 in)
PozicioniMrojtës
Informacionet për klubin
Klubi aktualMonaco
Numri6
Karriera në rini
Amarante
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1994-1997Porto73(3)
2004-2010Chelsea135(7)
2010-2013Real Madrid50(3)
2013-Monaco0(0)
Ekipi kombëtar
1994–1995Portugalia U171(0)
1995Portugalia U193(0)
1996–1997Portugalia U209(0)
1998–1999Portugalia U2114(1)
2003–2011Portugalia75(4)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Jeta e hershmeRedakto

Real MadridRedakto

Me 10 gusht 2010 Real Madrid CF zyrtarizoi blerjen e Ricardo Carvalho për 7.9 Milion Euro nga skuadra angleze Chelsea FC [1]. Carvalho debutoi 3 dite me vone ne një ndeshje miqesore kunder FC Bayern München ne ndeshjen qe perfundoi 0-0 por Real Madrid fitoi 4-2 me penallti. Ai debutoi ne La Liga me 29 gusht 2010, ne një barazim 0-0 kunder RCD Mallorca, kurse ne ndeshjen e 2 ne La Liga shenoi golin e tij te pare me fanellen e Real Madrid kunder CA Osasuna. Goli erdhi pas një topi te bukur te dhuruar nga Mesut Özil për Cristiano Ronaldo i cili 1vs1 nuk shenoi kunder portierit, por pasi topi i prit nga portieri, Ronaldo i pasi topin Carvalhos dhe ky i fundit me porten e boshatisur shenoi. Me 10 tetor ne fitoren kunder AC Milan ne UEFA Champions League Carvalho u shpall lojtari i ndeshjes sipas gazetes Marca. Disa jave me vone Ricardo Carvalho vazhdoi me formen e tij te mire pasi shenoi serisht ne Derbin e Madrid kunder Atlético Madrid ne fitoren 2-0 te Real Madrid CF. Goli kunder Atlético Madrid ishte goli i tij i 2 ne La Liga dhe u shpall serisht lojtari i ndeshjes. Me 19 shkurt 2011 Carvalho shenoi golin e tij te 3 me fanellen e Real Madrid CF dhe te fundit ne fitoren e Real Madrid CF 2-0 kunder Levante UD. Ne 48 ndeshje qe beri ne sezonin e tij te pare me Real Madrid Ricardo Carvalho u shfaq si udhëheqës.i mbrojtjes me eksperiencen, me qetesin dhe me saktesine e tij.

Ne sezonin 2011-2012 Ricardo Carvalho ishte zgjedhja e pare e trajnerit Portugez José Mourinho sebashku me Pepe, por ai pesoi një demtim te rende kështu qe e humbi vendin e titullarit. Ai u rikthye me 18 janar 2012 ne humbjen e Real Madrid CF 2-1 kunder FC Barcelona ne cerek finalen e Copa del Rey.

Pas spekullimeve qe do te largoheshe nga Real Madrid, José Mourinho tha qe ai nuk do te luante asnje ndeshje ne sezonin 2012-2013. Prap Ricardo Carvalho vendosi qe te qendronte tek Real Madrid deri ne fund te kontrates se tij .[2].

Monaco FCRedakto

Më 28 Maj 2013 u konfirmua se në sezonin 2013-2014 Ricardo Carvalho do të luaj për Monaco FC. Ricardo Carvalho u lirua nga ekip dhe firmosi një kontratë 1 vjeçare si lojtar i lirë [3]. Carvalho vendosi që të mbaj numrin 6.

KombetarjaRedakto

StatistikaRedakto

TrofeRedakto

Jeta PersonaleRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ "Ricardo Carvalho seals move from Chelsea to Real Madrid". BBC Sport. 12 August 2010. Marrë më 12 September 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Coerts, Stefan (29 August 2012). "Mourinho: Carvalho's career is over if he stays at Real Madrid". Goal.com. Marrë më 1 October 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Carvalho joins Monaco influx". ESPN.co.uk. 28 May 2013. Marrë më 1 June 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto