Rio Ferdinand

futbollist anglez

Rio Ferdiand (lindur më 7 nëntor 1978) është një mbrojtës anglez që luan aktualisht në Premier League me klubin e Manchester United. Ai ka luajtur 81 herë për Kombëtaren angleze të futbollit ndërmjet viteve 1997 dhe 2011, ai ka qënë pjestar i 3 skuadrave të Kupës së Botës [2].

Rio Ferdinand
Të dhënat personale
Emri i plotëRio Gavin Ferdinand[1]
Data e lindjes (1978-11-07) 7 Nëntor 1978 (42 vjeç)
Vendi i lindjesDenmark Hill, Londër, Angli
Gjatësia1.95 m
PozicioniMbrojtësi
Informacionet për klubin
Klubi aktualManchester United
Numri5
Karriera në rini
1992–1996West Ham United
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1996–2000West Ham United127(2)
1996–1997Bournemouth10(0)
2000–2002Leeds United54(2)
2002–Manchester United297(7)
Ekipi kombëtar
1996–1997Anglia U187(0)
1997–2000Anglia U215(0)
1997–2011Anglia81(3)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Ferdinand filloi karrierën e tij futbollistike duke luajtur me klube të moshave të reja, duke u vendosur më në fund tek West Ham United, ku luajti me skuadrat e moshave dhe në vitin 1996 bëri debutimin si profesionistë në Premier League. Ai u bë i preferuari i tifozëve duke fituar edhe çmimin "Hammer of the Year award". Ai luajti ndeshjen e parë me kombëtaren kundër Kamerunit në vitin 1997, duke vendosur një rekord për mbrojtësin më të ri që luan një ndeshje me kombëtaren.

Rio Ferdiand është edhe pjese e kombëtares angleze në rolin e qendër mbrojtësit ishte anëtar i West hamit luajti edhe në Leeds United dhe që nga viti 2002 është pjesë e Manchester United ka marrë epitetin si qendër mbrojtësi më i mirë në botë duke u zgjedhur dy herë radhas nga FIFA në vitin 2008 dhe 2009 edhe me tej vazhdon të jetë një shtyll e Manchesterit po ashtu edhe kombëtares angleze. Dhe ka deklaruar se nuk do të largohet nga Man. Utd deri në fund të karrierës.

ReferimetRedakto

  1. ^ "Premier League clubs submit squad lists" (PDF). PremierLeague.com. Premier League. 2 shkurt 2012. fq. 23. Marrë më 2 shkurt 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Rio Ferdinand Profile, Statistics, News, Game Log". ESPN Soccernet. 15 nëntor 1997. Arkivuar nga origjinali origjinali më 6 prill 2010. Marrë më 19 prill 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto