Kombëtarja suedeze e futbollit (Suedisht: Svenska fotbollslandslaget) përfaqëson Suedinë në futbollin ndërkombëtar të meshkujve dhe kontrollohet nga Federata Suedeze e Futbollit, organi drejtues i futbollit në Suedi. Stadiumi i Suedisë është Friends ArenaSolna dhe ekipi drejtohet nga Janne Andersson. Nga viti 1945 deri në fund të viteve 1950, ata konsideroheshin si një nga skuadrat më të mëdha në Evropë.[1]

Kombëtarja suedeze e futbollit
E para ngjyrë
E dyta ngjyrë
Rënditja e FIFAs
AktualRënditja e FIFAs
Më i lartë2
Më i ulët45

Suedia ka bërë dymbëdhjetë paraqitje në Kupën e Botës me ardhjen e tyre të parë në vitin 1934. Ata gjithashtu kanë bërë gjashtë paraqitje në Kampionatin Evropian. Suedia përfundoi e dyta në 1958 FIFA Kupa e Botës, dhe e treta në të dyja vitet 1950 dhe 1994. Arritjet e tjera të Suedisë përfshijnë gjithashtu një medalje të artë në Lojërat Olimpike Verore 1948, dhe medalje bronzi më 1924 dhe 1952. Ata gjithashtu arritën në gjysmëfinale në UEFA Euro 1992.

Historiku Redakto

Stadiumi Redakto

Që nga viti 2012, stadiumi kombëtar suedez është Friends Arena, duke zëvendësuar Råsunda Fotbollsstadion i cili u shkatërrua. Sipas FIFA, Stadiumi Råsunda ishte një stadium klasik, njëri nga dy stadiumet në botë, tjetri ishte Stadiumi Rose BowlPasadena, California, SHBA, i cili priti finalen e Kupës Botërore për meshkuj dhe për femra (1995 FIFA Kupa e Botës për femra dhe 1958 FIFA Kupa e Botës). Stadiumi Råsunda u hap më 18 shtator 1910 dhe kishte një kapacitet prej vetëm 2.000, kryesisht në këmbë. Ishte stadiumi Råsunda dhe stadiumi Valhalla në Gothenburg që ishin fushat e para të futbollit me bar të përdorura për futbollin suedez. Stadiumi u zgjerua gjatë vitit 1937, në një kapacitet prej 40,000 njerëz. Stadiumi u përdor për turneun e futbollit në Lojërat Olimpike Verore 1912 të mbajtura në Stokholm dhe priti 8 ndeshje gjatë Kupës së Botës FIFA 1958. Në Kampionatin Evropian UEFA në 1992, stadiumi priti 4 ndeshje dhe në Kupën Botërore të Grave FIFA 1995 priti vetëm ndeshjen finale. Por stadiumi Råsunda është ende i vetmi stadium në Skandinavi që ka pritur katër turne të mëdhenj. UlleviGöteborg përdoret për disa lojëra që luan Suedia, të tilla si ndeshja njëqindvjeçare e shoqatës suedeze të futbollit, kundër Anglisë në vitin 2004. Edhe stadiume të tjerë, të tillë si StadionMalmö, përdoren për skuadrën kombëtare.

Kampionet Botërore Redakto

Kampionet Evropiane Redakto

Olimpiadat Redakto

Skuadra momentale Redakto

25 lojtarët e mëposhtëm janë thirrur për ndeshjet e kualifikimit të FIFA Kupa e Botës 2022 kundër Gjeorgjisë më 25 mars 2021 dhe kundër Kosovës më 28 mars 2021 dhe për ndeshjen miqësore kundër Estonisë më 31 mars 2021.[2]

Paraqitjet dhe golat u përditësuan që nga 25 mars 2021 pas ndeshjes kundër Gjeorgjisë.

Nr. Pozita Lojtari Mosha Ndeshje Gola Klubi
1 GK Robin Olsen 8 janar 1990 (31 vjet) 42 0   Everton
12 GK Karl-Johan Johnsson 28 janar 1990 (31 vjet) 8 0   Copenhagen
23 GK Kristoffer Nordfeldt 23 qershor 1989 (31 vjet) 13 0   Gençlerbirliği

2 DF Mikael Lustig 13 dhjetor 1986 (34 vjet) 88 6   AIK
3 DF Victor Lindelöf 17 korrik 1995 (26 vjet) 39 3   Manchester United
4 DF Carl Starfelt 1 qershor 1995 (25 vjet) 2 0   Rubin Kazan
5 DF Pierre Bengtsson 12 prill 1988 (32 vjet) 34 0   Vejle BK
6 DF Ludwig Augustinsson 21 prill 1994 (26 vjet) 31 1   Werder Bremen
14 DF Filip Helander 22 prill 1993 (27 vjet) 14 0   Rangers
16 DF Emil Krafth 2 gusht 1994 (26 vjet) 25 0   Newcastle United
24 DF Andreas Granqvist (kapiten) 16 prill 1985 (35 vjet) 88 9   Helsingborgs IF
25 DF Joakim Nilsson 6 shkurt 1997 (24 vjet) 4 0   Arminia Bielefeld

7 MF Sebastian Larsson 6 qershor 1985 (35 vjet) 126 8   AIK
8 MF Jens Cajuste 10 gusht 1999 (21 vjet) 2 0   FC Midtjylland
10 MF Emil Forsberg 23 tetor 1991 (29 vjet) 55 8   RB Leipzig
13 MF Jesper Karlsson 25 korrik 1998 (22 vjet) 2 0   AZ
17 MF Viktor Claesson 2 janar 1992 (29 vjet) 43 9   Krasnodar
18 MF Ken Sema 30 shtator 1993 (27 vjet) 9 0   Watford
19 MF Mattias Svanberg 5 janar 1999 (22 vjet) 5 1   Bologna
20 MF Kristoffer Olsson 30 qershor 1995 (25 vjet) 23 0   Krasnodar
21 MF Dejan Kulusevski 25 prill 2000 (20 vjet) 9 1   Juventus

9 FW Marcus Berg (zëvendës kapiten) 17 gusht 1986 (34 vjet) 82 22   Krasnodar
11 FW Zlatan Ibrahimović 3 tetor 1981 (39 vjet) 117 62   Milan
15 FW Alexander Isak 21 shtator 1999 (21 vjet) 19 5   Real Sociedad
22 FW Robin Quaison 9 tetor 1993 (27 vjet) 22 8   Mainz 05

Stafi i trajnerëve Redakto

 
Trajneri i kombëtares suedeze Janne Andersson.
Redaktuar më 7 korrik 2018[3]
Pozita Emri
Trajneri   Janne Andersson
Ndihmës trajneri   Peter Wettergren
Trajneri i portierit   Maths Elfvendal
Trajneri i performancës   Paul Balsom
Fizioterapeuti   Fredrik Larsson
Fizioterapeuti   Christian Andersson
Scouts   Lars Jacobsson
  Tom Prahl
  Roger Sandberg
Menaxheri i skuadrës   Stefan Pettersson

Rekordet Redakto

Lojtarët me më shumë paraqitje Redakto

 
Anders Svensson është lojtari me më shumë paraqitje, me 148 paraqitje për kombëtaren suedeze.
Rradhitja Lojtari Paraqitjet Golat Karriera
1 Svensson, AndersAnders Svensson 148 21 1999–2013
2 Ravelli, ThomasThomas Ravelli 143 0 1981–1997
3 Isaksson, AndreasAndreas Isaksson 133 0 2002–2016
4 Källström, KimKim Källström 131 16 2001–2016
5 Larsson, SebastianSebastian Larsson 126 8 2008–present
6 Ibrahimović, ZlatanZlatan Ibrahimović 117 62 2001–present
Mellberg, OlofOlof Mellberg 117 8 2000–2012
8 Nilsson, RolandRoland Nilsson 116 1 1986–2000
9 Nordqvist, BjörnBjörn Nordqvist 115 0 1963–1978
10 Alexandersson, NiclasNiclas Alexandersson 109 7 1993–2008

Top golashënuesit Redakto

 
Zlatan Ibrahimović është golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave, me 62 gola për kombëtaren suedeze.
Radhitja Lojtari Golat Paraqitjet Mesatarja Karriera
1 Ibrahimović, ZlatanZlatan Ibrahimović 62 117 0.53 2001–present
2 Rydell, SvenSven Rydell 49 43 1.14 1923–1932
3 Nordahl, GunnarGunnar Nordahl 43 33 1.3 1942–1948
4 Larsson, HenrikHenrik Larsson 37 106 0.35 1993–2009
5 Gren, GunnarGunnar Gren 32 57 0.56 1940–1958
6 Andersson, KennetKennet Andersson 31 83 0.37 1990–2000
7 Allbäck, MarcusMarcus Allbäck 30 74 0.41 1999–2008
8 Dahlin, MartinMartin Dahlin 29 60 0.48 1991–1997
9 Brolin, TomasTomas Brolin 27 47 0.57 1990–1995
Simonsson, AgneAgne Simonsson 27 51 0.53 1957–1967

Referime Redakto

  1. ^ Sengupta, Somnath (30 qershor 2018). "'What if?' – The story of India's lost opportunity at the 1950 World Cup". Football Paradise (në anglisht). Marrë më 3 korrik 2018. [Sweden] were arguably the best team in Europe when football restarted after War until the rise of the great Hungarian team of the early 1950s. [...] Sweden was still perhaps the strongest European team in 1950
  2. ^ "Janne Andersson om truppsläppet" (në suedisht). Svenskfotboll. 16 mars 2021. Marrë më 16 mars 2021.
  3. ^ "Herrlandslagets ledarstab" (në suedisht). Svenskfotboll. Marrë më 1 korrik 2018.

Lidhje të jashtme Redakto