Göteborg është qyteti i dytë më i madh në Suedi dhe qyteti i pestë më i madh në vendet nordike me një popullsi prej 604,829 (2020) banorë në qytet dhe mbi 1 000 000 në zonën metropolitane. Göteborg u themelua me iniciativën e Mbretit Gustav II Adolf dhe mori statusin e qytetit më 1621. Për shkak të planifikimit urban, Göteborg u quajt Amsterdami i Ri nga holandezët për shumë vite. Në shekullin e 19-të, Göteborg u industrializua kryesisht nga emigrantët britanikë dhe gjatë kësaj kohe qyteti u mbiquajt "Londra e Vogël", siç quhet edhe sot.

Göteborg
Në drejtim të akrepave të orës, nga lart: Göta älv me Barken Viking në të majtë, Shtëpia Gunnebo, Kullat Gothia duke përfshirë Svenska Mässan, Kalaja Elfsborg, stadiumi Ullevi, rrjeti i tramvajit të Göteborgut, Poseidon në Götaplatsen, Opera Göteborg
Në drejtim të akrepave të orës, nga lart: Göta älv me Barken Viking në të majtë, Shtëpia Gunnebo, Kullat Gothia duke përfshirë Svenska Mässan, Kalaja Elfsborg, stadiumi Ullevi, rrjeti i tramvajit të Göteborgut, Poseidon në Götaplatsen, Opera Göteborg
Stema Göteborg
Nofkat: 
  • Londra e Vogël
  • Gbg
  • Amsterdami i Ri
  • Ana e përparme e Suedisë
Göteborg is located in Earth
Göteborg (Earth)
Koordinatat: 57°42′N 11°58′E / 57.700°N 11.967°E / 57.700; 11.967
ShtetiSuedia Suedia
ProvincaVästergötland, Bohuslän dhe Halland
QarkuQarku Västra Götaland
KomunaKomuna Göteborg
Statusi i qytetit1621
Sipërfaqja
 • Qytet447,76 km2 (17,288 sq mi)
 • Sipërfaqe ujore14,5 km2 (56 sq mi)  3.2%
 • Sipërfaqe urbane
203,67 km2 (7,864 sq mi)
 • Metro
3.694,86 km2 (142,659 sq mi)
Lartësia mbidetare
12 m (39 ft)
Popullsia
 (2019)[1][4]
 • Qytet579.281
 • Dendësia0.013/km2 (0.034/sq mi)
 • Sipërfaqja urbane
600 473[3]
 • Dendësia urbane1.300/km2 (337/sq mi)
 • Metro
1.025.355[2]
Emri i banorëveGöteborgare/Göteborgas
Zona kohoreUTC+1 (CET)
 • Verës (DST)UTC+2 (CEST)
Kodi postar
40xxx – 41xxx – 421xx – 427xx
Prefiksi(+46) 31
Faqja zyrtaregoteborg.se

Ndërtesat e Göteborgut janë rritur së bashku me periferitë përreth dhe formojnë, sipas përcaktimit të Statistikave të Suedisë, zonën urbane të Göteborgut. Grumbullim është më së shumti në komunën e Göteborgut, por edhe qendrat e mëdha në Mölndal dhe Partille të përfshira. Komuna e Göteborgut është pasardhëse e qytetit të vjetër administrativ të Göteborgut dhe përfshin gjithashtu zona jashtë zonës urbane. Sipërfaqja e përgjithshme e qytetit është 721,64 kilometra katrorë, nga të cilat 271,41 km ² është ujë. Qendra gjeografike Göteborgut qëndron në terren, rreth 700 metra në veriperëndim të Brunnsbotorget Hisingen.

Disa nga Skandinavia e grupeve më të mëdha industriale si AB Volvo, SKF dhe të tjerë të njohur kompanitë e teknologjisë ESAB dhe Hasselblad AB ka origjinën e vet dhe zyrën e saj qendrore në Göteborg. Një pjesë e madhe e eksporteve dhe importeve suedeze kryhen nëpërmjet portit të Göteborgut, i cili është më i madhi në rajonin nordik. Göteborg është selia e qarkut të Västra Västra County, qendër e komunës së qytetit të Göteborgut.

Emri Redakto

Emri Göteborg filloi të përdorej për qytetin në fillim të shekullit të 17-të. Drejtshkrimet alternative kanë përfshirë Giötheborg 1605, Göteborgh dhe Gothenburg 1607 dhe Gamble Gotenborg 1619. Vetë emri fillimisht vjen nga fakti se Göteborgu ishte një qytet i fortifikuar pranë lumit Göta.

Në shekullin e 17-të, holandezët e quajtën Göteborgun Amsterdami i Ri për një periudhë për shkak të planifikimit urban. Göteborgu nganjëherë quhet ende "Londra e Vogël", e cila daton nga shekulli i 19-të kur Göteborgu u industrializua me ndihmën e emigrantëve britanikë, të cilët gjithashtu morën pjesë në ndërtimin e qytetit që në fillim.[5]

Pak histori Redakto

Njerëzit kanë jetuar për disa mijëra vjet në vendin ku ndodhet tani Göteborgu. Gjatë epokës së gurit, ekzistonte tashmë një vendbanim në grykëderdhjen e lumit Göta, në Sandarna aktuale. Për shembull, ka njëmbëdhjetë dhoma gdhendje në shkëmb në Goteborg.

Nga gjysma e parë e shekullit të 13-të, bregu jugor i grykëderdhjes së lumit Göta ishte suedez, ndërsa Halland më në jug ishte danez dhe Bohuslän në veri ishte norvegjez, e cila krijoi një korridor prej rreth 15 kilometrash nga deti. Nëpërmjet porteve në lumin Göta, Suedia kishte një kontakt të dobishëm të drejtpërdrejtë me detin në perëndim, kryesisht përmes Lödöse 50 km në rrjedhën e sipërme në grykëderdhjen e lumit Ljudaån. Në shekullin e 14-të, kalaja Älvsborg u ndërtua në grykë për të konsoliduar pretendimet e Suedisë.

Ekonomia Redakto

Shkak të vendndodhjes së favorshėm Göteborgut në qendër të Skandinavi tregtare, dhe të anijeve kanë luajtur gjithmonë një rol të madh në historinë ekonomike të qytetit, dhe ata vazhdojnë të bëjnë kështu. Porti i Göteborgut ka arritur të jetë port i madh në Skandinavi.

Përveç tregtisë, shtylla e dytë e Göteborgut ka qenë tradicionalisht e prodhimit, dhe industri të cilat në mënyrë të konsiderueshme kontribuon në pasurinë e qytetit. Kompanitë e mëdha që operojnë në zonën e bimëve përfshijnë SKF, Volvo, dhe Ericsson. Volvo Cars është punëdhënësi më i madh në Göteborg, duke mos përfshirë punët në kompanitë e furnizimit. industritë e jakë blu të cilat kanë dominuar në qytet për kohë të gjatë janë ende faktorë të rëndësishëm në ekonominë e qytetit, por ato janë duke u zëvendësuar gradualisht nga industri të teknologjisë së lartë.

Kultura Redakto

Deti, tregtia dhe historia industriale e qytetit janë të dukshme në jetën kulturore të Goteborgut. Tërheqjen më të mëdha në qytet është në parkun zbavitës Liseberg. Një tjetër fakt në lidhje me trashëgiminë industriale të qytetit është se shumë prej institucioneve kulturore, si dhe spitalet dhe në universitet, janë krijuar në sajë të donacioneve nga tregtarët e pasur dhe industrialistëve, për shembull Muzeu Röhsska.

Referime Redakto

  1. ^ a b "Localities 2015; population 2010–2016, area, overlap holiday home areas, coordinates" (në anglisht). Zyra Qëndrore e Statistikave (Suedi). 28 maj 2017. Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2013. Marrë më 7 korrik 2017.
  2. ^ "Folkmängd i riket, län och kommuner 31 mars 2018 och befolkningsförändringar 1 januari–31 mars 2018". Statistiska Centralbyrån (në suedisht). Arkivuar nga origjinali më 20 qershor 2018. Marrë më 20 qershor 2018.
  3. ^ "Population in localities increased by 120 000". Statistiska Centralbyrån (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 nëntor 2017. Marrë më 15 nëntor 2017.
  4. ^ "Kvartal 2 2014". Statistiska Centralbyrån (në suedisht). Arkivuar nga origjinali më 14 gusht 2014.
  5. ^ Lives and livelihoods in Little London : The story of the British in Gothenburg 1621 - 2001, John R. Ashton, Warne förlag, Göteborg 2003 ISBN 91-9642548-2, s. 9ff