Västergötland

vend në Götaland,Suedi

Västergötland është provincë (län) në jugperëndim të Suedisë. Västergötland kufizohet me provincat Bohuslän, Dalsland, Halland, Närke, Småland dhe Östergötland.

Västergötland
Vendbanim
Stema_figura
Shteti Suedia Suedia
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 16,694 km2
Popullsia 1,238,845 banorë
Dendësia 74 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET(UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)

KlimaRedakto

Rreshjet mesatare të shiut janë 99 mm afër bregdetit. Temperaturat mesatare është -1 °C në janar dhe +15 °C në korrik.

QytetetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto