Västergötland

vend në Götaland,Suedi

Västergötland është provincë (län) në jugperëndim të Suedisë. Västergötland kufizohet me provincat Bohuslän, Dalsland, Halland, Närke, Småland dhe Östergötland.

Västergötland
Stema zyrtare e Västergötland
Location of Västergötland
Popullsia
 • Gjithsej1.238.845

KlimaRedakto

Rreshjet mesatare të shiut janë 99 mm afër bregdetit. Temperaturat mesatare është -1 °C në janar dhe +15 °C në korrik.

QytetetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto