Skara është qytet në Suedi, ndodhet në provincën Västergötland me 18,850 më 2013. Skara është një nga qytetet e vjetra në Suedi. Një nga shkollat më të vjetra në Suedi është shkolla kadetrale (Kadetralenskolan) që ndodhet në Skara.

Skara
Qytet
noform
Pamje nga katedralja në Skara
Stema_figura
Emblema
Vendndodhja
Skara is located in Suedia
Skara
Skara

Koordinatat: 58°23′V 13°26′L / 58.383°V 13.433°L / 58.383; 13.433

Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Provinca Västergötland
Qarku Väster Götaland
Komuna Skara
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 440.1 km2
Popullsia 18,580 banorë
Dendësia 42.2 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Faqja Zyrtare www.skara.se

GjeografiaRedakto

Skara ndodhet rreth 130 kilometra në verilindje të Göteborgut.

BinjakëzimetRedakto